{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Letni spacer z gadem – czyli wyprawa poza terrarium

Zbliża się lato, w związku z tym miłośnicy terrarystyki odwiedzając sklepy Kakadu często nas pytają – czy z gadem można „wyjść na spacer”?

Temperatura dla gadów jest najważniejsza

Pierwszym i chyba najważniejszym czynnikiem pozwalającym wyprowadzić gada na dwór jest zewnętrzna temperatura. Oczywiście każdy gatunek ma swoje własne preferencje w tym zakresie i należy mieć to na uwadze. Aby zwierzę się nie przeziębiło, ilość stopni Celsjusza na zewnątrz powinna być średnią utrzymywaną w jego terrarium. Kąpiel słoneczna, w porównaniu z wygrzewaniem się pod żarówką grzewczą, jest dla naszego żółwia, jaszczura czy węża bezcenna. Należy jednak pamiętać o tym, że nasz zmiennocieplny podopieczny musi też mieć do dyspozycji kawałek zacienionej przestrzeni, gdzie będzie mógł się schronić, by uniknąć przegrzania.

Bezpieczny spacer z gadem

Drugą nie mniej ważną sprawą przy organizowaniu letniej zagrody dla mieszkańca terrarium jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Obojętne czy jest to balkon, osiedlowy trawnik, park, czy przydomowy ogródek.

Gady z którymi można wyjść na dwór

W przypadku żółwia sprawa jest dosyć prosta, wystarczy go po prostu pilnować żeby nie uciekł. Choć jest on symbolem powolności, to wystarczy chwila naszej nieuwagi i już tracimy go z oczu. Żółwie są mistrzami chowania się i kamuflowania w różnych zakamarkach i zakopywania w ziemi – niejeden właściciel tego gada wie o czym mówię.

Wyjście z domu z wężem to już trudniejsze zadanie, a tym bardziej z takim, który do tej pory obcował tylko ze swoim opiekunem. Taki zwierzak wymaga stałego nadzoru. Choć może być oswojony to w wyniku stresu spowodowanego nową sytuacją może nawet ugryźć, dlatego należy przez cały czas kontrolować jego głowę.

Największym wyzwaniem jest spacer z jaszczurką. Oczywiście wiele mniejszych gatunków absolutnie do tego się nie nadaje. Wystarczy chwila, aby zwierzę uciekło, a próba jego schwytania skończy się fiaskiem bądź odrzuceniem przez jaszczurkę ogona.  Te którym można zorganizować wyjście na dwór to agamy brodate, warany i legwany. Pomimo że to dość duże zwierzęta, również są bardzo szybkie i należy ich bardzo dobrze pilnować. Choć na co dzień spokojne i oswojone w zetknięciu z nowym otoczeniem, którego nie znają, mogą się przestraszyć i próbować czmychnąć w najlepszym przypadku na drzewo, a w najgorszym w siną dal czy na ruchliwą ulicę.

Czy warto wyprowadzać gady na spacer

Jak widać „wyprowadzanie na spacer” niektórych gadów jest wykonalne, nawet może być to dla nich przyjemne. Jednak nie jest to łatwe, a czasem nawet mało bezpieczne. Jeśli takie zwierzę ucieknie ma bardzo niewielką szansę na przeżycie. Niektóre gatunki w takiej sytuacji mogą też kogoś wystraszyć lub ugryźć. Dlatego pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się wyjść z domu z takim pupilem, to przede wszystkim dla niego a nie naszej zabawy. Jeśli nie mamy pewności, że poradzimy sobie na takim spacerze pozostańmy w domu pamiętając by zawsze zapewniać zwierzęciu w terrarium jak najlepsze warunki.

Zdjęcia: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

3 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Dominik
  cze 04, 2017 - 10:28 AM

  Czy można wpuścić do własnoręcznie wykonanej woliery ?

  Reply
  • Anita Jachimczuk
   cze 13, 2017 - 03:29 PM

   Panie Dominiku,

   Jeżeli wykonana własnoręcznie spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa, to jak najbardziej tak.

   Reply
 2. Dominika
  kw. 23, 2019 - 05:21 PM

  Czy można gdzieś kupić specjalne szelki cz smycz (itp.) dla agam brodatych? jak tak to gdzie można kupić?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu