Kuwety dla kotów

Kuwety dla kotów

Koty przywiązują ogromną wagę do wszystkich elementów swojego terytorium. Żadne akcesorium nie wpływa jednak tak bardzo na komfort życia mruczących podopiecznych jak kuweta. Z powodu wrodzonego zamiłowania do czystości futrzaki sprawdzają każdy detal swojej toalety. Jakie kuwety dla kotów cieszą się największą popularnością? Jak powinna wyglądać idealna toaleta dla mruczka?

Jak sprzątać kocią kuwetę?

Kuwety dla kotów – rodzaje

Kuwety dla kotów można podzielić na dwie główne grupy – otwarte i zamknięte (kryte). Toalety otwarte mają najczęściej postać podłużnych pojemników bez zadaszenia. Kuwety tego typu uchodzą za uniwersalne – nadają się zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków, jak i seniorów. Dodatkowo cieszą się powszechną aprobatą futrzaków – rzadko zdarza się, by któryś kot ich nie akceptował. Z punktu widzenia kociej psychologii korzystanie z kuwet otwartych jest dla mruczków najbardziej naturalne. Na wolności swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają bowiem na otwartej przestrzeni. Jest to istotne w kontekście przetrwania – w czasie defekacji i urynacji koty muszą mieć możliwość obserwacji otoczenia, by w porę wykryć ewentualne zagrożenie i szybko się oddalić. Otwarte kuwety dla kotów ułatwiają też utrzymanie właściwych warunków sanitarnych – płynące z nich zapachy częściowo rozpraszają się w otoczeniu, przez co nie są dla kotów aż tak uciążliwe. Nieprzyjemna woń jest wyczuwalna w otoczeniu, co z jednej strony bywa kłopotliwe, z drugiej zaś – wymusza częstsze sprzątanie kociej toalety i poprawia panujące w niej na co dzień warunki (poczytaj więcej o czyszczeniu kociej kuwety KLIK).

↓ OTWARTE KUWETY DLA KOTÓW ↓

Kryte kuwety dla kotów mają postać domków – wyposażone są w boczne ścianki, daszek i specjalne wahadłowe bądź uchylane drzwiczki. Zwykle częścią ich wyposażenia jest filtr węglowy, pochłaniający przykre zapachy. Zamknięte toalety ułatwiają utrzymanie czystości w otoczeniu – ograniczają rozsypywanie się żwirku i zatrzymują nieprzyjemne wonie. Są bardzo estetyczne i nie zaburzają wystroju pomieszczenia. Sprawdzają się bardzo dobrze w przypadku kotów, które szukają osłoniętych miejsc do wydalania. Wymagają jednak częstego sprzątania – nagromadzenie nieprzyjemnych zapachów wewnątrz może zniechęcać futrzaki do korzystania z tego typu toalet.

Innowacyjnym rozwiązaniem higienicznym są kuwety samoczyszczące dla kotów. Dzięki specjalnemu mechanizmowi na bieżąco oddzielają nieczystości od żwirku, co pozwala zaoszczędzić trochę czasu na czyszczeniu toalet. Tego typu skomplikowane urządzenia nie są jednak odpowiednie dla kocich tradycjonalistów. Generowany przez nie hałas może ponadto odstraszać szczególnie wrażliwe na dźwięki zwierzaki.

Jak wybrać odpowiednią kuwetę dla kota?

Kuweta to bez wątpienia najważniejszy element kociego wyposażenia. Do jej wyboru trzeba podejść ze szczególną starannością. Toaleta musi być ściśle dopasowana do potrzeb i upodobań mruczka – zarówno tych biologicznych, jak i indywidualnych. Wybierając kuwetę dla kota, musimy wziąć pod uwagę wiek, charakter i stan zdrowia naszego pupila.

Dla mruczków z pewnością największe znaczenie mają nie względy estetyczne, ale wygoda użytkowania. Idealna kuweta dla kota » powinna być przede wszystkim przestronna. Futrzak musi mieć w niej możliwość swobodnego obracania się. Rekomenduje się, aby długość toalety wynosiła 1,5-2 x długości ciała kota, zaś szerokość – tyle samo co długość ciała mruczka. Ważna jest też wysokość kuwety. W kociej toalecie musi zmieścić się przynajmniej 7-centymetrowa warstwa podłoża. Aby futrzak mógł swobodnie kopać w żwirku, kuweta musi mieć wysokość około 12-15 cm. Nieco niższe akcesorium należy zaoferować kociętom, seniorom i mruczkom mającym problemy ze stawami. Aby zmniejszyć rozsypywanie ściółki wokół, warto zdecydować się na model z rantem ochronnym. W przypadku kuwet zamkniętych należy zwrócić szczególną uwagę na łatwość demontażu i czyszczenia poszczególnych elementów. Najlepiej zakupić akcesorium z przezroczystymi drzwiczkami i ściankami – dzięki temu mruczek będzie mógł obserwować otoczenie. Zamknięte kuwety nie są polecane dla zwierzaków cierpiących z powodu chorób układu ruchu i problemów behawioralnych. Lepiej nie stosować ich także w domach zamieszkałych przez kilka zwierzaków – w przypadku konfliktu mogą stać się swoistą pułapką, u której progu czeka rozzłoszczony koci czy psi kompan.

↓ ZAMKNIĘTE KUWETY DLA KOTÓW ↓

Gdzie postawić kuwetę dla kota?

Mamy już odpowiednią kuwetę, ale co jeszcze możemy zrobić, by kot chętnie korzystał ze swojej toalety? Na pewno musimy zadbać o jej właściwe usytuowanie. Kocia toaleta nie powinna stać w miejscu ruchliwym i hałaśliwym, w pobliżu stołówki i sypialni futrzaka. Nie oznacza to jednak, że należy ustawiać ją za meblami, w samym kącie pokoju czy za roślinnymi barierami, Futrzaki zdecydowanie bardziej cenią sobie poczucie bezpieczeństwa niż intymność. Podstawą jest więc zapewnienie im łatwego i swobodnego dostępu do toalety. Kuweta dla kota powinna stać na otwartej przestrzeni – w miejscu, z którego dobrze widać całe otoczenie. Nie najlepszym pomysłem jest przysuwanie akcesorium do ściany – w ten sposób częściowo blokujemy pupilowi drogę ucieczki. Mruczek powinien móc w każdej chwili skorzystać ze swojej toalety. Jeśli zatem mieszkamy w domu wielopiętrowym, umieśćmy kuwetę dla kota na każdym poziomie. Pamiętajmy również o odpowiedniej liczbie toalet. Każdy futrzak musi mieć osobną kuwetę. W domu powinno znajdować się ponadto jedno dodatkowe akcesorium. Kuwety dla kotów należy porozstawiać w taki sposób, by zwierzaki nie mogły kontrolować dostępu do wszystkich jednocześnie. Muszą więc znajdować się w różnych częściach domu, na końcach wielu szlaków komunikacyjnych.

↓ AKCESORIA DO KUWET DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Africa Studio — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu