{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Królik to nie gryzoń! – fakty i mity

Chociaż króliki są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych, to wcale nie znamy ich tak dobrze, jak mogłoby się wydawać. Jednym z najczęściej powielanych mitów o królikach jest ten zaliczający je do grona gryzoni. Jaka jest prawda? Poznaj 5 najważniejszych faktów i mitów o królikach!

Mit 1:  Króliki to gryzonie

Fakt: Choć króliki towarzyszą ludziom od tak dawna, wciąż mylnie zalicza się je do gryzoni. Tymczasem króliki należą do rzędu zajęczaków. Błąd wynika prawdopodobnie z faktu, że zęby królików, podobnie jak zęby gryzoni, stale rosną, więc muszą być nieustannie ścierane. Mylące może być też ich pozorne podobieństwo do niektórych gryzoni, na przykład do świnek morskich.

A jednak, mimo wszystkich podobieństw króliki gryzoniami nie są. Różni je od nich kilka zasadniczych szczegółów, takich choćby jak ilość siekaczy czy sposób przeżuwania pokarmu. Króliki mają dwie pary siekaczy w górnej szczęce, a pokarm rozdrabniają okrężnymi ruchami żuchwy (w przeciwieństwie do gryzoni, które szczęką poruszają w przód i w tył).

Króliki mają także nieco inne wymagania żywieniowe. Ich podstawowym pokarmem powinna być mieszanka traw, ziół oraz warzyw, podczas gdy pokarm gryzoni zwykle jest dużo bardziej zróżnicowany. Charakterystyczny dla królików jest także podwójny proces trawienia. Zwierzaki te zjadają swoje odchody i ponownie je trawią, aby maksymalnie wykorzystać wszystkie substancje odżywcze z pożywienia. Proces ten nie zachodzi u żadnego z gryzoni.

Mit 2: Króliki krótko żyją

Fakt: Długość życia królików to kolejny mit, który wymaga sprostowania. Powszechnie uważa się, że zwierzęta te żyją krótko, maksymalnie 2-3 lata. Wielu potencjalnych opiekunów właśnie z tego powodu rezygnuje z królika, nie chcąc tak szybko tracić pupila. Tymczasem króliki mogą żyć nawet 7-10 lat!

Długość życia Twojego pupila zależy przede wszystkim od warunków, jakie zapewnisz mu w nowym domu oraz jego pochodzenia. Jeśli weźmiesz królika z odpowiedzialnej hodowli, możesz mieć pewność, że królik nie ma wad wrodzonych ani ukrytych chorób. Zostaniesz także poinformowany o tym, jak najlepiej opiekować się pupilem, kiedy iść do weterynarza i o koniecznych szczepieniach. Właściwa pielęgnacja, odpowiednia dieta i regularne kontrole u weterynarza mogą zapewnić królikowi długie i zdrowe życie.

Mit 3: Królik nie wymaga szczególnej opieki

Fakt: Kolejny znany mit dotyczy opieki nad królikami. Niektórym wydaje się, że królik, który większość czasu spędza w klatce, wymaga znacznie mniej uwagi niż pies czy kot. Nic bardziej mylnego! Trzeba pamiętać, że króliki mają określone wymagania co do warunków, w jakich żyją, diety oraz pielęgnacji. Należy zapewnić im nie tylko dużą i wygodną klatkę, ale także jej wyposażenie. Klatka wymaga także regularnego sprzątania, wymiany ściółki i czyszczenia. Woda musi być systematycznie zmieniana, a w karmniku zawsze powinno znajdować się świeże sianko. Nie można też przetrzymywać królika w klatce przez cały dzień. Zwierzak powinien móc wyjść z niej i poruszać się swobodnie na zabezpieczonym wybiegu przynajmniej przez 1-2 godziny dziennie.

↓ Pokarm dla królika ↓

Mit 4: Królików nie trzeba kastrować

Fakt: Prawda jest taka, że króliki wręcz trzeba kastrować, zwłaszcza te płci męskiej. Jest to ważne nie tylko ze względu na ich zdrowie, ale także potencjalne problemy behawioralne. Niewykastrowany, dojrzały królik staje się dość trudnym kompanem. Zaczyna znaczyć teren moczem, a często staje się agresywny i nadpobudliwy. Zabieg sterylizacji jest bezpieczny i nie zagraża zwierzakowi. A warto dodać, że króliki kastrowane żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem. Samice na przykład nie cierpią z powodu ropomacisza ani innych chorób układu rozrodczego.

Mit 5: Trociny to najlepsza ściółka dla królika

Fakt: Trociny to popularny rodzaj ściółki, wybierany zwłaszcza przez początkujących hodowców i opiekunów. Niestety w przypadku królików nie sprawdza się najlepiej. Trociny pylą, więc mogą powodować infekcje, a co więcej – wiele królików lubi je podgryzać i zjadać. Dużo lepszym rozwiązaniem jest specjalny pellet dla królików, który nie pyli i świetnie pochłania nieprzyjemne zapachy. Jest to także opcja bardziej ekonomiczna, bo pellet jest stosunkowo tani i bardziej wydajny od trocin.

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu