Sklep online
Sklep online

Jak dbać o zęby gryzoni?

Zęby to najważniejszy atrybut każdego gryzonia. Specyficzne uzębienie pozwala małym zwierzakom czerpać mnóstwo frajdy z gryzienia i ze smakiem pałaszować twarde przekąski. Aby domowe gryzonie mogły jednak zawsze poszczycić się zdrowymi, wypielęgnowanymi zębami, nie powinniśmy nigdy zaniedbywać u nich profilaktyki stomatologicznej. Jak prawidłowo dbać o zęby gryzoni?

https://kakadu.pl/blog/wordpress/kolby-dla-gryzoni/

Czym wyróżniają się zęby gryzoni?

Wyjątkowe uzębienie to charakterystyczna cecha gryzoni. Wszystkie zwierzaki należące do tej grupy mają zęby hypselodontyczne (otwartokoronowe), które rosną przez całe życie. Proces ciągłego wzrostu zębów u gryzoni dotyczy siekaczy. U niektórych gatunków (np. świnek morskich, szynszyli) stale rosną również zęby trzonowe. U gryzoni w uzębieniu brakuje kłów, a czasami także przedtrzonowców. Między siekaczami, a zębami policzkowymi widoczna jest diastema. Nasi podopieczni nie przechodzą wymiany zębów wraz z osiągnięciem dojrzałości – nie występuje u nich pokolenie zębów mlecznych. Złamane zęby mogą jednak odrosnąć. Liczba zębów jest różna u poszczególnych gatunków, np. u szczura, myszy, chomika wynosi 16, u szynszyli i świnki morskiej – 20. Naturalnie białymi zębami mogą poszczycić się nieliczni amatorzy gryzienia – są one m.in. atutem świnek morskich. U większości gatunków szkliwo ma jednak barwę od żółtej do pomarańczowej, co wbrew pozorom świadczy o dobrej kondycji uzębienia. Pigmentacja zębów szczęki i żuchwy często jest trochę inna.

Struktura przedniej i tylnej powierzchni siekaczy gryzoni różni się twardością. Znajdujące się z przodu szkliwo jest twarde, natomiast występująca z tyłu zębina – miękka. Umożliwia to zwierzakom naturalne ostrzenie zębów w trakcie gryzienia twardych pokarmów i przedmiotów. Ścieranie zębów u gryzoni w naturze jest następstwem spożywania roślinnego pokarmu włóknistego oraz wykorzystywania roślinnych elementów do budowy gniazda czy modyfikacji tuneli i nor. Zęby gryzoni rosną w różnym tempie. U szczurów siekacze mogą przyrastać o nawet 2,2-2,8 mm tygodniowo. U świnek morskich tempo ich wzrostu jest wolniejsze i wynosi 1,1-1,8 mm tygodniowo. Co ciekawe, przyspieszony wzrost zębów bywa skutkiem ich nadmiernego skrócenia lub starcia.

Po czym poznać, że gryzoń ma problem z zębami?

Jedną z najpowszechniejszych przypadłości gryzoni jest przerost siekaczy. Zbyt długie zęby powodują u naszych zwierzaków wiele dolegliwości. Gryzonie nie są w stanie konsumować pożywienie, a w trakcie posiłków odczuwają dotkliwy ból. U niektórych podopiecznych występuje również próchnica. Kłopotliwe bywają ponadto złamania zębów, które mogą powodować powstawanie ran w jamie ustnej lub wad zgryzu.

Sygnałami problemów z zębami u gryzoni są przede wszystkim: niechęć do żucia i jedzenia, trudności w gryzieniu, nieprzyjemny zapach z pyszczka, rany w okolicach dziąseł i pyszczka, ślinotok, zgrzytanie zębami, łzawienie oczu, spadek masy ciała, preferencja do jedzenia miękkich pokarmów. Warto zwrócić też uwagę na przebarwienia szkliwa. U niektórych podopiecznych można dodatkowo zaobserwować zmiany w zachowaniu: apatię, rozdrażnienie, gryzienie prętów klatki. Jeśli zauważymy tego typu objawy u naszego pupila, jak najszybciej powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Poważne zaniedbania w pielęgnacji zębów mogą całkowicie uniemożliwić zwierzakowi jedzenie, a w konsekwencji doprowadzić do śmierci głodowej.

↓ PRZYSMAKI DLA GRYZONI ↓

Podstawy profilaktyki stomatologicznej u gryzoni

W naturze wszystkich gryzoni silnie zakorzeniony jest nawyk żucia. Gryzienie twardych pokarmów umożliwia im utrzymanie uzębienia w odpowiednim stanie, bez specjalnych zabiegów. Podstawowym elementem pielęgnacji zębów gryzoni jest więc dostarczenie im gryzaków i pokarmów ułatwiających ścieranie zębów. W roli gryzaków doskonale sprawdzą się gałązki drzew owocowych oraz drewniane, wiklinowe i sizalowe zabawki. Warto utworzyć z nich kryjówki, miejsca wypoczynku, mostki, karmniki czy akcesoria do wspinaczki – dzięki temu zwierzaki będą bardziej skłonne do ich badania i gryzienia. Ważne jest ich odpowiednie ulokowanie w klatce. Jeśli usytuujemy je w kluczowych obszarach aktywności gryzoni, z pewnością szybciej się nimi zainteresują. Aby ograniczyć gryzienie prętów klatki, warto zamontować na nich gryzaki.

↓ GAŁĄZKI DLA GRYZONI ↓

Jak jeszcze możemy dbać o zęby gryzoni? Duży wpływ na ich stan ma także odpowiednia dieta. Do jadłospisu małych pupili powinniśmy włączyć twarde i chrupiące przysmaki, np. kolby, ciasteczka, orzechy, nasiona (np. jęczmienia, kukurydzy, pszenicy), korzenie roślin. Ścieranie zębów u gryzoni wspomogą także pokarmy o wysokiej zawartości włókna, zachęcające do długiego i intensywnego żucia np. siano, suszone zioła, warzywa (np. marchewka, dynia, topinambur). Zwierzakom, które wykazują szczególną tendencję do przerostu zębów, warto zaoferować specjalną karmę z formułą dentystyczną. Dzięki odpowiedniej twardości i kruchości oraz unikalnej strukturze z włóknami roślinnymi skutecznie wspomaga ona ścieranie uzębienia. Należy ponadto ograniczyć udział w diecie podopiecznych miękkich pokarmów, niewymagających dokładnego rozgryzania, oraz wysokocukrowych przekąsek, które u niektórych gatunków mogą wywołać próchnicę.

W profilaktyce stomatologicznej u gryzoni istotną rolę odgrywają regularne kontrole uzębienia. Przynajmniej co pół roku należy udać się ze zwierzakiem na wizytę u weterynarza. W przypadku gryzoni z wadami zgryzu niezbędne mogą być konsultacje nawet co kilka tygodni. Jeśli zęby gryzonia uległy przerośnięciu lub złamaniu, konieczna jest ich korekcja w gabinecie. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Po jego przeprowadzeniu wskazana może być czasowa zmiana diety na półpłynną – łatwą w pobieraniu.

↓ KOLBY DLA GRYZONI ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © yocamon — istockphoto.com

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Klatki dla myszoskoczków

Na zakup klatki dla myszoskoczków warto poświęcić trochę czasu, tak by wybrać jak najlepszą. Przecież będzie służyła zwierzętom przez całe ich życie. Wielkość klatki dla myszoskoczków Im większa klatka, tym...

Czytaj więcej
Gotowe pokarmy dla fretek

Fretki są drapieżnikami, które w swojej diecie potrzebują dużych ilości białka zwierzęcego. Nie da się zrobić z fretki jarosza. Bez mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego szybko zacznie chorować. Pokarmy...

Czytaj więcej
Najlepsza karma dla fretki

Niepozorny wygląd i drobna budowa ciała mogą zmylić, ale fretka to jednak prawdziwy drapieżnik. Podstawą jej diety powinno być zatem mięso lub dobrej jakości karma bogata w białko pochodzenia zwierzęcego....

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram