Sklep online
Sklep online

Koty i upały – przydatne porady

W końcu nadeszło lato, a wraz z nim upały i gorące słońce. Niestety futrzakom taka pogoda daje się mocno we znaki, a czasem może nawet stanowić poważne zagrożenie dla ich życia lub zdrowia. Jak opiekować się kotem w upały i pomóc mu przetrwać letnie miesiące?

Jak koty znoszą upały?

Warto wiedzieć, że koty nie są całkiem bezradne w obliczu wysokich letnich temperatur. Poduszki ich łap wyposażone są w gruczoły odpowiedzialne za odprowadzanie nadmiaru ciepła z organizmu, a gęste futro pełni funkcję termoregulacyjną. Znaczy to, że sierść nie tylko chroni kota przed chłodem, ale też izoluje jego skórę przed gorącem i promieniami słonecznymi.

Niestety, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 30°C, a z nieba leje się żar, te sprytne mechanizmy po prostu zawodzą. W czasie upałów koty odczuwają duży dyskomfort, tracą apetyt, a swą aktywność ograniczają do niezbędnego minimum. Jak zaopiekować się pupilem, by pomóc mu lepiej znieść taką pogodę?

Jak zadbać o kota w czasie upałów?

Koty lubią wygrzewać się w cieple, ale nawet one nie są w stanie znieść upałów. Im goręcej robi się na zewnątrz, tym większe ryzyko przegrzania, odwodnienia i oparzeń słonecznych. A warto pamiętać, że narażone na to są nie tylko koty wychodzące, ale i te przebywające wyłącznie w domu. Co możesz zrobić, by pomóc kotu bezpiecznie przetrwać lato?

Zadbaj o wentylację pomieszczeń

Kot w czasie upałów powinien mieć dostęp do chłodnego, zacienionego schronienia. Wiele futrzaków lubi spędzać gorące dni w łazience lub pod meblami, bo tam zwykle jest najchłodniej. Nie utrudniaj tego pupilowi i pozwól schronić się tam, gdzie uzna za najlepsze.

Postaraj się też nie nagrzewać mieszkania. Rolety powinny być zaciągnięte, tak aby słońce nie nagrzewało pomieszczeń już od rana. Otwieraj tylko te okna, które znajdują się po mniej nasłonecznionej stronie domu. Jeśli masz wiatrak, możesz też ustawić go w pomieszczeniu, w którym najchętniej przebywa kot.

Zapewnij kotu nieograniczony dostęp do chłodnej wody

Pełna miseczka z czystą, chłodną wodą to podstawa. Pamiętaj, że odwodnienie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia Twojego futrzaka, więc w czasie upałów odpowiednie nawodnienie organizmu jest szczególnie ważne. Pojemniki z wodą możesz rozstawić w kilku miejscach w całym domu. Należy też zmieniać ją częściej niż zwykle, tak aby zawsze była świeża.

Ponieważ koty z natury piją raczej niewiele, warto pomyśleć o akcesoriach takich jak fontanna dla kotów. Płynąca woda jest atrakcyjniejsza dla futrzaków i wiele z nich chętniej pije właśnie z takich źródełek. W czasie upałów może okazać się to zbawienne dla mruczka!

Pomyśl o matach chłodzących lub innych sposobach na schłodzenie kota

W sklepach zoologicznych znajdziesz też specjalne maty i kamizelki chłodzące dla czworonogów. Akcesoria tego rodzaju wypełnione są specjalnym żelem, który obniża swą temperaturę pod wpływem kontaktu z ciałem zwierzęcia.

Aby uchronić mruczka przed udarem cieplnym, możesz również owinąć go wilgotnym ręcznikiem lub umieścić pod jego posłaniem butelkę z zamrożoną wodą. Pamiętaj tylko by nie przykładać lodu bezpośrednio do ciała zwierzaka – to mogłoby spowodować nagłą hipotermię i jeszcze bardziej zaszkodzić Twojemu pupilowi!

↓ PRODUKTY DO PIELĘGNACJI ↓



Nie forsuj kota zabawą i wysiłkiem fizycznym

W czasie upałów nie zmuszaj pupila do zabawy i wytężonej aktywności. Zabawę wędką czy laserem lepiej odłożyć na wieczór, gdy w końcu upał zelżeje i zrobi się nieco chłodniej. Zbyt intensywne ćwiczenie w gorące dni mogą doprowadzić do przegrzania organizmu, a nawet udaru cieplnego.

Nie zastawiaj kota samego w aucie lub innym nasłonecznionym miejscu

Niestety każdego roku słyszy się o osobach, które pozostawiły zwierzaka samego w nagrzanym aucie, a same poszły robić zakupy czy załatwiać inne podobne rzeczy. Pamiętaj, że auto to nic innego, jak metalowa puszka, która na słońcu nagrzewa się niemal błyskawicznie. Zaledwie po kilku minutach temperatura wewnątrz pojazdu może wynosić nawet 40°C! Kotu pozostawionemu w takich warunkach grozi przegrzanie, udar, a w konsekwencji nawet śmierć.

Jak rozpoznać udar cieplny u kota?

Długotrwałe przebywanie na słońcu i wystawienie na działanie wysokich temperatur może doprowadzić do udaru cieplnego. Koty narażone są na to tak samo, jak ludzie, a konsekwencje mogą być tragiczne. Jak rozpoznać objawy udaru u kota?

Do najbardziej alarmujących objawów należy ciężkie dyszenie przez pyszczek, problemy z oddychaniem, otępienie, podwyższona temperatura i przyspieszenie akcji serca. Kot może też sinieć, a jego język przybrać barwę brudno-różową. Jeśli zauważysz u pupila podobne objawy, postaraj się jak najszybciej schłodzić go, owijając w mokre ręczniki. Natychmiast zabierz go do najbliższej lecznicy weterynaryjnej, gdzie otrzyma odpowiednią pomoc.

Kakadu Zoo
Największa w Polsce sieć profesjonalnych sklepów zoologicznych, która powstała w 1999 roku. Posiada 85 sklepów stacjonarnych oraz sklep internetowy. Oprócz sprzedaży zwierząt, karm i różnorodnych akcesoriów dla nich, współpracuje z licznymi towarzystwami, działającymi na rzecz zwierząt. Organizuje również liczne akcje edukacyjne, których celem jest szerzenie wiedzy o zwierzętach i uwrażliwianie na ich los.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Przysmaki dla kota

W życiu mruczących zwierzaków z pewnością nie może zabraknąć drobnych przyjemności. Nawet najbardziej zdystansowane koty nie potrafią pohamować emocji, kiedy czekają na porcję swoich ulubionych łakoci. Przysmaki to dla wielu...

Czytaj więcej
Karma Acana dla kota

Koty to zwierzęta o szczególnych wymaganiach żywieniowych. Domowe mruczki przywiązują niezwykłą wagę zarówno do zawartości mięsa w pożywieniu, jak i do smakowitości posiłków. Aby zaspokoić potrzeby futrzaków, warto zatem sięgnąć...

Czytaj więcej
Pchły u kota

Większości z nas pchły kojarzą się głównie z brakiem higieny. Wydawać by się więc mogło, że wypielęgnowany kot, który nigdy nie wyściubia nosa za próg czystego domu jest bezpieczny. Nic...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram