{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Koty i upały – przydatne porady

W końcu nadeszło lato, a wraz z nim upały i gorące słońce. Niestety futrzakom taka pogoda daje się mocno we znaki, a czasem może nawet stanowić poważne zagrożenie dla ich życia lub zdrowia. Jak opiekować się kotem w upały i pomóc mu przetrwać letnie miesiące?

Jak koty znoszą upały?

Warto wiedzieć, że koty nie są całkiem bezradne w obliczu wysokich letnich temperatur. Poduszki ich łap wyposażone są w gruczoły odpowiedzialne za odprowadzanie nadmiaru ciepła z organizmu, a gęste futro pełni funkcję termoregulacyjną. Znaczy to, że sierść nie tylko chroni kota przed chłodem, ale też izoluje jego skórę przed gorącem i promieniami słonecznymi.

Niestety, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 30°C, a z nieba leje się żar, te sprytne mechanizmy po prostu zawodzą. W czasie upałów koty odczuwają duży dyskomfort, tracą apetyt, a swą aktywność ograniczają do niezbędnego minimum. Jak zaopiekować się pupilem, by pomóc mu lepiej znieść taką pogodę?

Jak zadbać o kota w czasie upałów?

Koty lubią wygrzewać się w cieple, ale nawet one nie są w stanie znieść upałów. Im goręcej robi się na zewnątrz, tym większe ryzyko przegrzania, odwodnienia i oparzeń słonecznych. A warto pamiętać, że narażone na to są nie tylko koty wychodzące, ale i te przebywające wyłącznie w domu. Co możesz zrobić, by pomóc kotu bezpiecznie przetrwać lato?

Zadbaj o wentylację pomieszczeń

Kot w czasie upałów powinien mieć dostęp do chłodnego, zacienionego schronienia. Wiele futrzaków lubi spędzać gorące dni w łazience lub pod meblami, bo tam zwykle jest najchłodniej. Nie utrudniaj tego pupilowi i pozwól schronić się tam, gdzie uzna za najlepsze.

Postaraj się też nie nagrzewać mieszkania. Rolety powinny być zaciągnięte, tak aby słońce nie nagrzewało pomieszczeń już od rana. Otwieraj tylko te okna, które znajdują się po mniej nasłonecznionej stronie domu. Jeśli masz wiatrak, możesz też ustawić go w pomieszczeniu, w którym najchętniej przebywa kot.

Zapewnij kotu nieograniczony dostęp do chłodnej wody

Pełna miseczka z czystą, chłodną wodą to podstawa. Pamiętaj, że odwodnienie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia Twojego futrzaka, więc w czasie upałów odpowiednie nawodnienie organizmu jest szczególnie ważne. Pojemniki z wodą możesz rozstawić w kilku miejscach w całym domu. Należy też zmieniać ją częściej niż zwykle, tak aby zawsze była świeża.

Ponieważ koty z natury piją raczej niewiele, warto pomyśleć o akcesoriach takich jak fontanna dla kotów. Płynąca woda jest atrakcyjniejsza dla futrzaków i wiele z nich chętniej pije właśnie z takich źródełek. W czasie upałów może okazać się to zbawienne dla mruczka!

Pomyśl o matach chłodzących lub innych sposobach na schłodzenie kota

W sklepach zoologicznych znajdziesz też specjalne maty i kamizelki chłodzące dla czworonogów. Akcesoria tego rodzaju wypełnione są specjalnym żelem, który obniża swą temperaturę pod wpływem kontaktu z ciałem zwierzęcia.

Aby uchronić mruczka przed udarem cieplnym, możesz również owinąć go wilgotnym ręcznikiem lub umieścić pod jego posłaniem butelkę z zamrożoną wodą. Pamiętaj tylko by nie przykładać lodu bezpośrednio do ciała zwierzaka – to mogłoby spowodować nagłą hipotermię i jeszcze bardziej zaszkodzić Twojemu pupilowi!

↓ PRODUKTY DO PIELĘGNACJI ↓Nie forsuj kota zabawą i wysiłkiem fizycznym

W czasie upałów nie zmuszaj pupila do zabawy i wytężonej aktywności. Zabawę wędką czy laserem lepiej odłożyć na wieczór, gdy w końcu upał zelżeje i zrobi się nieco chłodniej. Zbyt intensywne ćwiczenie w gorące dni mogą doprowadzić do przegrzania organizmu, a nawet udaru cieplnego.

Nie zastawiaj kota samego w aucie lub innym nasłonecznionym miejscu

Niestety każdego roku słyszy się o osobach, które pozostawiły zwierzaka samego w nagrzanym aucie, a same poszły robić zakupy czy załatwiać inne podobne rzeczy. Pamiętaj, że auto to nic innego, jak metalowa puszka, która na słońcu nagrzewa się niemal błyskawicznie. Zaledwie po kilku minutach temperatura wewnątrz pojazdu może wynosić nawet 40°C! Kotu pozostawionemu w takich warunkach grozi przegrzanie, udar, a w konsekwencji nawet śmierć.

Jak rozpoznać udar cieplny u kota?

Długotrwałe przebywanie na słońcu i wystawienie na działanie wysokich temperatur może doprowadzić do udaru cieplnego. Koty narażone są na to tak samo, jak ludzie, a konsekwencje mogą być tragiczne. Jak rozpoznać objawy udaru u kota?

Do najbardziej alarmujących objawów należy ciężkie dyszenie przez pyszczek, problemy z oddychaniem, otępienie, podwyższona temperatura i przyspieszenie akcji serca. Kot może też sinieć, a jego język przybrać barwę brudno-różową. Jeśli zauważysz u pupila podobne objawy, postaraj się jak najszybciej schłodzić go, owijając w mokre ręczniki. Natychmiast zabierz go do najbliższej lecznicy weterynaryjnej, gdzie otrzyma odpowiednią pomoc.

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu