Sklep online
Sklep online

Jak pomóc kotu przetrwać upał?

Mruczki uwielbiają wylegiwać się w promieniach słońca. Gdy jednak żar leje się z nieba, nie mogą w pełni cieszyć się z uroków letniej aury. Upały wpływają negatywnie na samopoczucie mruczących zwierzaków i stanowią poważne zagrożenie dla ich zdrowia. Jak pomóc kotu przetrwać upał? Jak sprawić, by w tym czasie czuł się komfortowo?

Wpływ upałów na samopoczucie kotów

Koty słyną z upodobania do ciepła. Widać to zwłaszcza zimą, gdy ze szczególnym zaangażowaniem poszukują przytulnych domowych kącików lub godzinami wygrzewają się na kaloryferze. Mogłoby się więc wydawać, że lato to dla futrzaków wymarzona pora roku. Niestety, wiąże się ona także z pewnymi niedogodnościami. Jedną z nich są upały. Choć koty dosyć dobrze znoszą wysokie temperatury, nawet dla nich gorące słońce bywa uciążliwe. Jeśli mruczki czują się niekomfortowo, zwykle starają się poszukać chłodnego, odpowiednio zacienionego miejsca. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy są pozbawione takiego schronienia.

Koty przed przegrzaniem chronią głównie mechanizmy behawioralne. Zwierzaki potrafią wspaniale dostosować swoje zachowania do sytuacji. Jeżeli jednak mają ograniczone możliwości działania, nie są w stanie efektywnie pozbywać się nadmiaru ciepła. Z powodu bardzo małej ilości gruczołów potowych nie mogą chłodzić się poprzez pocenie się. Mruczki do obniżenia temperatury ciała wykorzystują przede wszystkim intensywne wylizywanie futerka. Parowanie śliny z sierści pomaga im w walce z upałami. Nie zawsze jednak ten sposób jest skuteczny. U futrzaków wystawionych przez dłuższy czas na działanie gorącego słońca może dojść do hipertermii. Jej najcięższą postacią jest udar cieplny. Najczęściej dochodzi do niego u kotów otyłych, młodych, w podeszłym wieku, o ciemnym umaszczeniu, ras brachycefalicznych (np. persów), cierpiących na choroby układu krążenia i oddechowego. Udar cieplny u kotów objawia się dyszeniem, tachykardią, zaburzeniami nerwowymi. W przypadku wystąpienia tych symptomów niezbędne jest natychmiastowe podjęcie działań ratunkowych.

Innym zagrożeniem dla kotów, związanym z upałami, jest odwodnienie. Mruczące zwierzaki często piją niechętnie, dlatego wysokie temperatury powodują u nich wyczerpanie. Odwodnione futrzaki są apatyczne i niechętne do aktywności.

U niektórych kotów w czasie upałów można zauważyć zmianę w harmonogramie codziennej aktywności. Mruczki większość dnia przesypiają, a tryskają energią dopiero wieczorem. Takie zachowanie nie jest niczym niepokojącym – wręcz przeciwnie – stanowi przystosowanie do upalnej pogody. Pozwala mruczkom przetrwać letnie dni bez szwanku dla zdrowia. Warto pomóc pupilowi zmodyfikować plan dnia. Nie namawiajmy go do zabawy ani intensywnego ruchu w okresie najsilniejszego oddziaływania słońca.

Jak dbać o kota w czasie upałów?

Aby pomóc kotu przetrwać upały, warto zapewnić mu bezpieczne miejsce do wypoczynku. Dotyczy to zarówno kotów wychodzących, jak i mruczących domatorów. Przede wszystkim pupila nie należy zamykać w żadnym pomieszczeniu. Nie powinniśmy także zostawiać go na balkonie czy w wolierze. Kot musi mieć możliwość swobodnego przemieszczania się. Jeśli pozostawiamy ulubieńca w domu, udostępnijmy mu przynajmniej kilka pokoi. Futrzakowi wychodzącemu zostawmy otwarte drzwi do domu.

W ogrodzie warto przygotować dla pupila specjalne miejsce do wypoczynku w cieniu. Można postawić tam parasol. Dobrym pomysłem jest stworzenie dla zwierzaka kącika wypoczynkowego pod wysokimi drzewami. Zwykle futrzaka nie trzeba zachęcać do wypoczynku w takim miejscu – można jednak umieścić tam ulubione kocie akcesoria lub zasadzić wabiące rośliny.

Jak zapewnić optymalne warunki mruczkowi spędzającemu czas w domowym zaciszu? W obniżeniu temperatury w pomieszczeniach pomóc może wentylator. Warto także zasłonić okna roletami, by ograniczyć dopływ promieni słonecznych. Nie zaszkodzi zmienić usytuowanie kociego legowiska – nie powinno znajdować się na nagrzanym parapecie. Należy ulokować je na podwyższeniu, z dala od okien. Pod posłaniem mruczka można umieścić butelkę z zamrożoną wodą. Ochłodę kotu z pewnością przyniesie wylegiwanie się na zimnych kafelkach. Zwierzakowi można ponadto pozostawić do wypoczynku wilgotny ręcznik.

↓ MATA CHŁODZĄCA DLA KOTA↓

W czasie upałów trzeba szczególnie zatroszczyć się o odpowiednie nawodnienie mruczącego zwierzaka. Wskazane jest przygotowanie dla podopiecznego kilku miseczek z wodą. Należy postawić je na szlakach komunikacyjnych i w pobliżu miejsc wypoczynku mruczka – zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Jeśli futrzak pije niechętnie, można zakupić dla niego specjalną fontannę. Bieżąca woda zwykle jawi się mruczkom dużo bardziej atrakcyjnie. Latem do kocich miseczek można dodać kilka kostek lodu.

↓ MISKI DLA KOTA ↓

W trakcie gorących dni zwykle nie ma konieczności znacznego modyfikowania diety kota. Upalna aura nierzadko powoduje u mruczków jednak krótkotrwały spadek apetytu – związany z obniżeniem tempa metabolizmu. Można więc nieco zmniejszyć ilość pokarmu serwowanego pupilowi, zwiększyć częstotliwość posiłków lub zaoferować pupilowi produkty o niższej kaloryczności (poczytaj więcej o karmach light dla kota KLIK). Bardziej obfite porcje pożywienia warto podawać zwierzakowi w chłodniejszych porach dnia, czyli o świcie i późnym wieczorem. Mokre pokarmy są bardzo podatne na zepsucie, dlatego po każdym posiłku należy usuwać ich resztki z miseczki mruczka. W czasie gorących dni doskonale sprawdzą się zimne przekąski dla kotów. Aby je przygotować, wystarczy zamrozić ulubione wilgotne specjały futrzaka.

↓ KARMA LIGHT DLA KOTA ↓

Gdy na dworze skwar, lepiej zrezygnować z podróży z pupilem. Jeśli przewiezienie zwierzaka jest konieczne, transport powinniśmy zorganizować o poranku lub późnym wieczorem. Dla kota trzeba przygotować transporter zapewniający doskonałą cyrkulację powietrza. W samochodzie należy uruchomić klimatyzację. Dobrze też przysłonić okna. Podczas dłuższych podróży musimy robić krótkie przerwy i poić zwierzaka. W żadnym wypadku nie wolno pozostawiać pupila samego w zamkniętym aucie. Mogłoby to skończyć się dla futrzaka tragicznie.

Pielęgnacja kota w czasie upałów

Zadbane futro to doskonała bariera dla promieni słonecznych. Podczas upałów do pielęgnacji sierści mruczka trzeba podchodzić więc z wyjątkową starannością. Wskazane jest częste i dokładne wyczesywanie okrywy włosowej kota. Warto stosować specjalne kosmetyki odżywiające, które zapobiegną problemom z futrem, powodowanym działaniem słońca. W czasie lata koty bardzo intensywnie wylizują szatę, by się ochłodzić. Niestety skutkiem ubocznym tych działań jest powstawanie u mruczków pilobezoarów. W okresie upałów przydadzą się zatem karmy i przysmaki odkłaczające dla kotów ».

↓ FURMINATOR DLA KOTA ↓

Chodzenie po gorącym podłożu może negatywnie wpłynąć na stan kocich łapek. Aby chronić opuszki przed wysuszeniem i poparzeniem, można profilaktycznie smarować je nawilżającą maścią ochronną. Koty, zwłaszcza białe i bezwłose, są szczególnie narażone na niekorzystne działanie promieniowania UV. Warto stosować u nich kremy z filtrami przeciwsłonecznymi.
banerek-promocyjny-kakadu1

↓ ODKŁACZAJĄCE PRZYSMAKI DLA KOTA ↓


Zdjęcie: © Aleksandra Madejska — stock.adobe.com

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Nowość w Kakadu! Akcesoria Trixie dla psów, kotów, gryzoni, ptaków, akwarystów i terrarystów

Dlaczego sprzedajemy produkty marki Trixie? W naszych sklepach pojawiło się kilkaset nowych artykułów marki Trixie. To niemiecka firma o wieloletniej historii, zajmująca wysoką pozycję wśród światowych producentów artykułów zoologicznych. Produkty...

Czytaj więcej
Jakich zapachów nie lubią koty?

Koty w swoim życiu w dużej mierze polegają na czułym węchu. Zapach jest dla nich cenną pomocą przy wyborze pożywienia czy unikaniu miejsc bytowania drapieżników. Nieprzyjemna woń bywa dla futrzaków...

Czytaj więcej
Kule włosowe u kotów

Koty mają zwyczaj czyścić swoje futro za pomocą własnego języka. Przy tej okazji połykają włosy, które mogą w przewodzie pokarmowym zbijać się w kule. Nazywamy je pilobezoarami. Zwykle nie stanowią...

Czytaj więcej

komentarze

  1. […] Jak pomóc kotu przetrwać upał? […]

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram