Klatki dla szynszyli

Klatki dla szynszyli

Szynszyle to wyjątkowo urocze zwierzęta towarzyszące. Obserwowanie z bliska ich intrygujących zachowań może przynieść mnóstwo radości. Aby jednak te wspaniałe gryzonie czuły się w domowym otoczeniu komfortowo, nie można zapomnieć o odpowiedniej aranżacji przestrzeni. Jaką wybrać klatkę dla szynszyli?

Odmiany szynszyli

O czym pamiętać, wybierając klatkę dla szynszyli?

Środowisko domowe powinno dawać gryzoniom namiastkę warunków naturalnych, gwarantować poczucie bezpieczeństwa i pozwalać na realizację typowych dla gatunku zachowań. Na wolności szynszyle zamieszkują głównie wysokogórskie tereny skaliste, ubogie w roślinność. Są towarzyskie z natury i żyją w koloniach. Prowadzą nieco skryty tryb życia, zamieszkując nory i szczeliny skalne. Najbardziej aktywne są o zmierzchu. Szynszyle to sprytne i niezwykle zwinne zwierzaki, które dzięki silnym tylnym kończynom potrafią bez problemu skakać nawet na wysokość 1 m. Jak na gryzonie przystało, chętnie podgryzają twarde elementy znajdujące się w otoczeniu. Szynszyle nie mają gruczołów potowych, dlatego są bardzo wrażliwe na przegrzanie. Źle znoszą też kontakt z wodą – zamiast zażywać tradycyjnych kąpieli, wolą tarzać się w pyle wulkanicznym, który doskonale czyści futro z zanieczyszczeń.

Jaka powinna być klatka dla szynszyli?

Z powodu specyficznych upodobań szynszyle potrzebują nieco innej klatki niż większość domowych gryzoni. Dla tych południowoamerykańskich ssaków szczególne znaczenie ma wysokość mieszkanka. Zwierzaki te są bowiem miłośnikami wspinaczek i skoków. Klatka dla szynszyli powinna mieć przynajmniej 75 cm wysokości, 60 cm długości i 40 cm szerokości. Najlepiej jednak zdecydować się na nieco większe lokum, którego wysokość wynosi około 100 cm. Zwierzaki z pewnością będą się świetnie czuły się w dużych wewnętrznych wolierach. Szynszyle chętnie przemieszczają się w pionie i wypoczywają na różnych wysokościach, dlatego w ich klatce powinno znaleźć się kilka poziomów, miedzy którymi będą mogły swobodnie wędrować.

Mieszkanko dla południowoamerykańskiego gryzonia musi odznaczać się bardzo dobrą cyrkulacją powietrza. Z tego powodu warto zdecydować się na metalowe akcesorium, zapewniające ciągły obieg powietrza. Wybierając klatkę dla szynszyli, powinniśmy zwrócić również uwagę na solidność jej wykonania i nietoksyczność. Upewnijmy się, czy nasz pupil nie przegryzie łatwo akcesorium lub nie wydostanie się z niego. Drewniane klatki mogą zostać dość szybko zniszczone przez gryzonie. Warto sprawdzić też, czy lokum zwierzaka jest łatwe w montażu, demontażu oraz czyszczeniu. Utrzymanie czystości w otoczeniu gryzonia z pewnością ułatwi nam głęboka kuweta, zapobiegająca rozsypywaniu ściółki wokół.

Jak wyposażyć klatkę dla szynszyli?

Wybór odpowiedniej klatki dla szynszyli to dopiero połowa sukcesu. By gryzoń czuł się w swoim lokum bezpiecznie i komfortowo, nie może zabraknąć w nim różnorodnych akcesoriów do wypoczynku i zabawy. Do podstawowego wyposażenia klatki szynszyli należą – pojemniki na pokarm i wodę, paśnik na sianko, domek, gałązki drzew, drewniane i wiklinowe zabawki oraz gryzaki, hamak », tunele, kołowrotek do ćwiczeń (poczytaj więcej o wyprawce szynszyli KLIK »). Trzeba pamiętać też o naczyniu służącym do kąpieli pyłowych. W klatce szynszyli muszą znaleźć się również półki, pozwalające na wykonywanie skoków i wypoczynek na wysokości.

↓ WYPOSAŻENIE KLATKI SZYNSZYLI ↓

Gdzie postawić klatkę szynszyli?

Klatkę szynszyli najlepiej ulokować w miejscu spokojnym i ustronnym, z dala od ciągów komunikacyjnych. Zwierzątko nie powinno być narażone na ciągły hałas lub spotkania z psami czy kotami. Akcesorium nie należy więc stawiać w pobliżu urządzeń elektrycznych ani w miejscach chętnie odwiedzanych przez czworonogi mieszkające w naszym domu. Nie najlepszym pomysłem jest jednak całkowite izolowanie gryzonia od domowego życia. Lokalizacja klatki szynszyli powinna umożliwiać nam łatwą, lecz dyskretną obserwację poczynań zwierzątka. Mieszkanko gryzonia warto postawić w taki sposób, by przylegało do ściany, dzięki czemu zwierzak będzie czuł się w nim bezpieczniej. Jeśli planujemy ustawić klatkę szynszyli w sypialni, pamiętajmy, że nocne harce pupila mogą nieco zakłócać nasz wypoczynek.

Dla zdrowia i dobrego samopoczucia szynszyli niezwykle istotne są stabilne warunki środowiskowe. Zwierzak w swoim lokum nie może być narażony na ekstremalne temperatury czy przeciągi. Jego mieszkanka nie należy zatem stawiać w pobliżu okien, kaloryferów czy drzwi wejściowych. Pomieszczenie zamieszkiwane przez południowoamerykańskiego gryzonia musi mieć dobrą wentylację. Aby nie dopuścić do przegrzania u zwierzaka, temperatura otoczenia nie może przekraczać 25 ℃. Najlepiej utrzymywać ją na stałym poziomie 16-18 ℃. Warto zatroszczyć się również o odpowiednią wilgotność. Szynszyle czują się najbardziej komfortowo, gdy nie jest ona zbyt wysoka i wynosi około 50-60%.

↓ KLATKI DLA SZYNSZYLI ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Kesterhu — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu