Klatka dla chomika

Klatka dla chomika

Klatka, czyli mieszkanko chomika, to z pewnością najważniejszy element wyprawki dla gryzonia. Od jej wyboru i wyposażenia zależy w końcu komfort życia naszego pupila. Jakie kryteria warto uwzględnić przy zakupie klatki dla chomika i jak powinno wyglądać idealne lokum dla naszego zwierzaka?

Wielkość klatki dla chomika

Mieszkanka gryzoni bywają bardzo różnorodne. Mimo że niektórzy decydują się na umieszczenie zwierzaka w terrarium lub akwarium, najpopularniejszą opcją wciąż pozostaje metalowa klatka (przeczytaj więcej o klatkach dla chomików KLIK). Takie rozwiązanie ma wiele zalet – przede wszystkim zapewnia gryzoniowi odpowiednią wentylację, a nam łatwość czyszczenia. Jak wybrać właściwą klatkę dla gryzonia? Oczywiście najważniejszym kryterium, jakie musimy wziąć pod uwagę, jest jej wielkość. Chomiki, mimo swoich niewielkich rozmiarów, potrzebują przestrzeni, która zapewni im odpowiednią dawkę ruchu. Klatka to też ich podstawowe środowisko życiowe, które te ciekawskie zwierzaki będą chętnie eksplorować. Minimalne wymiary klatki dla większości gatunków to: 30x30x45 (wysokość x szerokość x długość). [1] Jeśli jednak mamy taką możliwość, powinniśmy wybrać bardziej obszerne lokum. Warto przy tym pamiętać, że nie tylko wielkość naszego gryzonia decyduje o tym, jak dużej klatki potrzebuje. Najważniejszy jest bowiem poziom aktywności naszego pupila – u niektórych gatunków np. chomika Roborowskiego (dowiedz się jak oswoić chomika Roborowskiego KLIK) jest on wyższy niż u innych, dlatego potrzebują one większego mieszkanka. Jeśli chcemy trzymać kilka chomików, musimy zaopatrzyć się oczywiście w jeszcze obszerniejsze lokum – pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki całkowicie nie akceptują towarzystwa.

Ciekawym rozwiązaniem są klatki piętrowe, które umożliwiają naszym podopiecznym przemieszczanie się między różnymi poziomami, a przy tym zwiększają i urozmaicają ich przestrzeń życiową.

Niemniej istotna, jak rozmiary klatki, jest odległość między prętami. Mniejsze gatunki mogą przecisnąć się między szeroko rozstawionymi prętami. Dla większości chomików maksymalny rozstaw wynosi około 1,2 cm. [1]

Zwróćmy również uwagę na wielkość kuwety, w jaką wyposażona została klatka. Chomiki uwielbiają przekopywać ściółkę, dlatego idealna kuweta musi być dosyć wysoka. Dzięki temu unikniemy też rozsypywania ściółki na zewnątrz mieszkanka naszego pupila.

Gdzie postawić klatkę dla chomika?

Umiejscowienie lokum chomika może wpłynąć na całe życie gryzonia (przeczytaj więcej o tym, jak dbać o chomika KLIK). Decyzji, gdzie postawić klatkę, nie powinniśmy podejmować więc pochopnie. Zastanówmy się, w którym pomieszczeniu najlepiej będzie nam obserwować harce gryzonia. Klatkę dobrze oczywiście ustawić tak, aby pupil znajdował się na wysokości naszego wzroku. Weźmy również pod uwagę, że chomiki są najbardziej aktywne w nocy. Jeśli umieścimy mieszkanko pupila w naszej sypialni, musimy liczyć się z tym, że nasz chomik o zmierzchu nie uda się wcale na spoczynek. Istotne jest również, żeby nie narażać pupila na przeciągi, słońce i wysokie temperatury. Ulokowanie klatki w miejscu nasłonecznionym może znacząco ograniczyć aktywność gryzonia. Dodatkowo, ze względu na brak gruczołów potowych u chomików, taka lokalizacja mogłaby doprowadzić naszego podopiecznego do przegrzania, a w konsekwencji spowodować nawet zapadnięcie w stan odrętwienia (estywacji). Zakłócić chomikową egzystencję mogą też ciągłe hałasy- lepiej więc żeby klatka nie znajdowała się w centrum domowego zgiełku.

Jak wyposażenie powinno znaleźć się w klatce dla chomika?

Nuda to największy problem zwierząt utrzymywanych w domach dla towarzystwa. Chomiki, tak jak inne zwierzęta, potrzebują odpowiedniej dawki stymulacji umysłowej. Muszą mieć też możliwość realizowania swoich naturalnych zachowań – żerowania, kopania, żucia, przemieszczania się. W innym wypadku będą doświadczały przewlekłego stresu. Jak urozmaicić życie naszego gryzoni? W klatce powinniśmy zainstalować odpowiednie zabawki, które zapewnią pupilowi różnorodne rozrywki. Warto zaopatrzyć się więc w drabinki i platformy, umożliwiające wspinaczkę. Niezbędne są również akcesoria do żucia. Szczególnie lubiane przez chomiki są też kołowrotki, które zaspokajają ogromną potrzebę ruchu tych zwierząt. Należy również umożliwić gryzoniom poszukiwanie i chowanie pożywienia. Chomiki muszą mieć oczywiście zapewnione poczucie bezpieczeństwa – w tym celu koniecznie zainstalujmy w klatce kryjówki, które będą doskonałym schronieniem lub miejscem odpoczynku.

Źródła:
1.http://www.smallanimalchannel.com/hamsters/hamster-housing/ideal-hamster-cage.aspx

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu