Kiryski

Kiryski

Kiryski należą do najbardziej ulubionych mieszkańców akwariów. Nie mają dużych wymagań, a stadko tych rybek wspaniale ożywia przydenną strefę zbiornika.

Środowisko naturalne kirysków

W naturze kiryski zamieszkują wody śródlądowe Ameryki Południowej.

Wygląd kirysków

Większość jest niewielkich rozmiarów, do kilku centymetrów długości. Mają krępą budowę. Ich ciało okryte jest kostnym pancerzem. Dodatkową ochronę zapewniają kolce, utworzone przez pierwsze promienie płetw piersiowych i grzbietowej.

Kiryski mają niewielki otwór gębowy, otoczony wąsikami, przy pomocy których wyszukują pokarm w mule i piasku.

Rybki te częściowo oddychają powietrzem atmosferycznym. Od czasu do czasu podpływają do powierzchni wody i połykają banieczki powietrza. Tlen wchłaniany jest przez silnie unaczynione jelito.

Nie należą do kolorowych ryb, ale mimo to są bardzo ładne. Ciało wielu gatunków pokryte jest ciekawymi ciemnymi wzorami, umieszczonymi na jasnym tle. Jest to typowe ubarwienie ochronne, dzięki niemu rybki są mniej widoczne na piasku, wśród kamieni i zatopionych korzeni. Zatem ubarwienie poszczególnych gatunków zależy od ich środowiska życia.

Zachowanie i wymagania kirysków

Kiryski nie są agresywne, dlatego można je hodować z innymi spokojnymi gatunkami. Są bardzo ruchliwe, przemierzają akwarium wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu pożywienia, który pobierają z dna zbiornika lub wygrzebują z podłoża. Nie należy zatem przykrywać dna ostrym żwirkiem, ponieważ rybki mogłyby się pokaleczyć.

Są bardzo towarzyskie, nie powinno się zatem trzymać ich pojedynczo. Najlepiej umieścić w akwarium stadko złożone z kilku lub kilkunastu osobników tego samego gatunku. Nic się jednak złego nie stanie, jeśli w skład stadka wchodzić będą przedstawiciele różnych gatunków – rybki będą czuły się równie dobrze.

Dla kirysków najlepiej przeznaczyć akwarium przynajmniej średniej wielkości. Powinno być porośnięte roślinnością, ale z pozostawioną przestrzenią do pływania. Na dnie dobrze jest ułożyć korzenie i kamienie, które utworzą naturalne kryjówki.

Twardość i pH wody nie mają większego znaczenia. Temperatura około dwudziestu sześciu stopni.

Rozmnażanie kirysków

Samice kirysków przyklejają ikrę do liści lub elementów dekoracji i pozostawiają ją bez opieki. Larwy wylęgają się po kilku dniach.

Systematyka kirysków

Rybki te należą do rodziny kiryskowatych w rzędzie sumokształtnych. Większość gatunków kirysków zaliczana jest do rodzaju Corydoras.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ryby
Rząd: sumokształtne
Rodzina: kiryskowate

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu