Kiełki dla ptaków

Kiełki dla ptaków

Kiełki są wyjątkowo zdrowym i smacznym uzupełniającym pokarmem dla naszych ptaków. To wręcz bomba witaminowo-mineralna. Chętnie zjedzą je papugi, kanarki, amadyny, mewki, ryżowce, zeberki i wiele innych.

Jakie składniki odżywcze dla ptaków zawierają kiełki?

Kiełki są znacznie bardziej wartościowym pokarmem niż dojrzałe rośliny i lepiej przyswajalne niż nasiona, z których wyrastają. To bogate źródło witamin, takich jak: witamina A, witamina B, witamina C, witamina E i witamina H. Bogate się również w minerały: magnez, wapń, żelazo, magnez, potas, cynk i wiele innych.

Kiełki, oprócz tego, że dostarczają mnóstwa witamin, białka i soli mineralnych, wzmacniają ogólną odporność i witalność. Są przy tym niskokaloryczne.

Ptakom podajemy skiełkowane nasiona wielu roślin: zbóż, rzeżuchy, słonecznika, soi, rzodkiewki, lucerny, grochu. Dostaniemy je niemal w każdym sklepie spożywczym, ale możemy je hodować samodzielnie.

Jak hodować kiełki?

Nie jest to bardzo trudne. Przede wszystkim musimy kupić ziarno, które zachowało zdolność kiełkowania. W tym celu najlepiej udać się na bazar, gdzie najłatwiej takie ziarno dostać.

Zakupione ziarno należy dokładnie przejrzeć i usunąć nasiona uszkodzone lub nadgniłe, a potem namoczyć. Na płaskim talerzu układamy grubą warstwę wilgotnej gazy, a na niej równomiernie wysiewamy ziarno.

Całość ustawiamy w ciepłym miejscu, ale nie nasłonecznionym miejscu. Przez cały okres kiełkowania pilnujemy, by gaza była lekko wilgotna. Ziarno nie może „pływać” w wodzie, ponieważ może zacząć gnić.

Gdy kiełki osiągną 2 – 4 cm można je już podawać ptakom. Oczywiście wcześniej musimy usunąć gazę, na której rosły.

Taki sposób uzyskania kiełków jest najprostszy. W sklepach dostępne są również specjalne „kiełkownice”, które pozwalają hodować je w bardziej „fachowy” sposób.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu