Kiedy z kanarkiem trzeba isc do weterynarza

Kiedy z kanarkiem trzeba iść do weterynarza?

Kanarki to z natury energiczne i ruchliwe ptaki (poznaj historię hodowli kanarków KLIK). Choroba w mgnieniu oka potrafi jednak odebrać im całą radość życia. W sytuacji, gdy życie naszego ulubieńca jest zagrożone, nie możemy zwlekać, musimy działać natychmiastowo. Tylko nasza szybka reakcja umożliwia bowiem podjęcie skutecznego leczenia. Po czym poznać, że zdrowie kanarka szwankuje? Kiedy konieczna jest wizyta u weterynarza?

Jak chronić kanarka przed chorobami?

Jak powszechnie wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Działania profilaktyczne nie są zazwyczaj skomplikowane, a mogą uchronić naszego pierzastego pupila przed poważnymi problemami. Co więc robić, aby nasz kanarek żył długo i szczęśliwie? Przede wszystkim warto stworzyć mu odpowiednie warunki bytowe. Podstawą jest obszerna klatka. Należy też starannie zaplanować miejsce, w którym postawimy mieszkanko kanarka. Ptak nie może być narażony na przeciągi, dym, wychłodzenie lub przegrzanie. Zadbajmy również o odpowiednią czystość w pomieszczeniu, w którym przebywa nasz skrzydlaty podopieczny. Istotne jest regularne sprzątanie klatki, zmiana wody i pożywienia. Na zdrowie kanarka ogromny wpływ ma dieta (dowiedz się, co lubią jeść kanarki KLIK). Nie zapominajmy więc o właściwym żywieniu ptaka. Oprócz wysokiej jakości mieszanki ziaren powinniśmy podawać mu również warzywa, owoce, zieleninę i pokarm jajeczny. W okresie lęgów i pierzenia warto wspomagać też odporność kanarka, stosując witaminy.

Objawy choroby u kanarka

Zauważenie pierwszych symptomów choroby u kanarka może nastręczać sporo trudności, nawet doświadczonym opiekunom. Ptaki starają się bowiem jak najdłużej ukrywać swoje złe samopoczucie. W naturze takie zachowanie nierzadko pomaga im przetrwać – chory osobnik jest wszak łatwym łupem dla drapieżników. Niestety – w warunkach domowych znacząco utrudnia nam to działanie. Z tego powodu powinniśmy być wyczuleni nawet na subtelne zmiany w zachowaniu naszego pierzastego kompana. Pamiętajmy – codzienna staranna obserwacja pupila może uratować mu życie. Nigdy nie należy jednak działać na własną rękę. Jeśli więc cokolwiek nas zaniepokoi, niezwłocznie udajmy się z kanarkiem do weterynarza.

Pierwszym symptomem, jaki na ogół można zaobserwować u chorego ptaka, jest apatia. Kanarek ma mniej energii niż zwykle, jest osowiały, niezainteresowany zabawą, ani bodźcami zewnętrznymi. Pupil, który zazwyczaj chętnie śpiewał, może też nagle całkowicie zamilknąć. Chory ptak większość czasu przesypia – często chowając głowę w piórach. O osłabieniu mogą też świadczyć opuszczone skrzydła i nastroszone pióra. Czasami można też zauważyć, że kanarek je mniej niż zwykle. Jeśli nasz ulubieniec zupełnie odmawia jedzenia, jego stan z pewnością jest poważny. Zmiany w zachowaniu, choć najczęściej trudno je powiązać z konkretną chorobą, są istotną oznaką nie najlepszego samopoczucia naszego pierzastego towarzysza. Jeśli ptak jest apatyczny już kilka dni z rzędu, warto więc zasięgnąć porady weterynarza.

U kanarków można zaobserwować też szereg innych symptomów, świadczących o złym stanie zdrowia. Chory ptak może mieć biegunkę, wzdęty brzuch i problemy z oddychaniem. Czasami pojawia się również u niego katar i łzawienie z oczu. Choroba może odbić się też na wyglądzie pupila – posklejane, brudne pióra i braki w upierzeniu to bardzo niepokojące sygnały. Zwróćmy również uwagę na głos naszego skrzydlatego towarzysza – chrypka często jest związana z przeziębieniem. Wzbudzić naszą czujność powinna też opuchlizna występująca na nogach kanarka. Warto zawsze regularnie ważyć ptaka – spadek masy ciała często pozwala wykryć chorobę, kiedy brak jest jeszcze innych jej objawów.

Jeśli nie udało nam się dostrzec wczesnych symptomów choroby, stan kanarka może ulec gwałtownemu pogorszeniu. Ptak, który jest wycieńczony, często nie ma nawet siły siedzieć na żerdzi. Z tego powodu znaleźć możemy go na podłodze, w kącie klatki. Sytuacja jest poważna, jeśli nasz pupil ma trudności w utrzymaniu równowagi. W takim przypadku tylko natychmiastowe leczenie może uratować życie naszego ptaka.

Najczęstsze choroby kanarków

Choroby, na które mogą zapaść kanarki, są niezwykle zróżnicowane. Przyczyną złego samopoczucia ptaka może być zarówno zwykłe przeziębienie, jak i ostra infekcja wirusowa. Dużym zagrożeniem dla kanarków jest wirus ospy (przeciwko któremu na szczęście możemy zaszczepić ptaki). Skrzydlaci podopieczni nierzadko cierpią z powodu inwazji pasożytów (np. ptaszyńców). Niebezpieczne są też grzyby z rodzaju Aspergillus, rozwijające się w nieświeżym pokarmie. U ptasich podopiecznych może dojść również do zarażenia bakterią wywołującą salmonellozę. Niestety lista chorób, na które mogą zapaść nasi podopieczni, jest długa. Diagnozę zawsze należy pozostawić więc weterynarzowi.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu