Kiedy trzeba kupić witaminy dla psa?

Kiedy trzeba kupić witaminy dla psa?

W prawidłowo zbilansowanej diecie czworonoga nigdy nie może zabraknąć witamin. Jeśli żywimy pupila wysokiej jakości karmą (przeczytaj więcej o tym, czego Twój pies nie powinien jeść KLIK) z reguły nie mamy powodu do obaw – pokarmy takie zawierają wszystkie składniki w odpowiednich proporcjach. Czasami zdarza się jednak, że nasz pies wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na witaminy, a sam pokarm nie wystarczy, aby uzupełnić ich niedobory. W jakich sytuacjach niezbędna jest suplementacja witamin?

Rekonwalescencja po chorobie

Choroba to trudny moment dla każdego psiaka – organizm zmobilizowany do walki wykorzystuje swoje rezerwy, aby zwalczyć zarazki. W okresie choroby i rekonwalescencji wzrasta zapotrzebowanie m.in. na witaminę C. Kwas askorbinowy skutecznie wspomaga ochronę przed infekcjami, stymulując układ odpornościowy do działania. Warto więc rozważyć suplementację tej witaminy, jeśli nasz pies cierpi powodu częstych przeziębień.

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminy u samic ciężarnych i szczeniąt

Witaminy są szczególnie istotne dla suk w ciąży. Podane w odpowiedniej ilości zapobiegają poronieniom i pozwalają na odpowiedni rozwój płodów. Szczególnie ważne podczas ciąży jest uzupełnienie diety pupilki o kwas foliowy. Kiedy szczenięta przyjdą już na świat, powinniśmy kontynuować podawanie witamin samicy, jak również dostarczać je małym psiakom. Nie zapominajmy też o dodatkowej suplementacji składników mineralnych, wpływających m.in. na rozwój kośćca.

Stres i problemy z zachowaniem u psów

Jeśli nasz pies wykazuje problemy związane ze szkoleniem lub jest narażony na przewlekły stres, dodatek witamin także bywa wskazany. W takim przypadku warto zakupić preparaty z witaminami z grupy B. Pomocne mogą być też suplementy zawierające kwas DHA lub lecytynę.

Witaminy dla psich seniorów

Czworonożni seniorzy miewają często problemy z pamięcią, koncentracją, a ich wydolność fizyczna i umysłowa znacznie spada. Podawanie witaminy E może opóźnić procesy starzenia u naszych podopiecznych. Konieczna może być również suplementacja witaminy B12, jak i innych witaminy z grupy B, wpływających na procesy poznawcze u psów.

Dieta uboga w witaminy

Karmiąc psa domowym jedzeniem, niezwykle trudno jest prawidłowo zbilansować jego dietę pod kątem odpowiedniej zawartości witamin. Musielibyśmy nie tylko określić zawartość poszczególnych składników w dziennej i tygodniowej racji pokarmowej pupila, ale też ustalić wzajemne proporcje między wszystkimi witaminami. Szybko może się okazać, że w diecie czworonoga zabraknie pewnych składników, podczas gdy inne dostanie w nadmiarze. Dodatkowo należy pamiętać, że obróbka termiczna niszczy niektóre witaminy. Najlepsze, co możemy zrobić w takiej sytuacji, to zdecydować się na gotowe suplementy. Warto jednak wcześniej wziąć pod lupę menu czworonoga, aby nie podawać dodatków, które nie są psu potrzebne.

Preparaty na szczególne potrzeby czworonogów

Wiele psiaków ma szczególne potrzeby żywieniowe, związane z przewlekłymi chorobami lub genetycznymi predyspozycjami do schorzeń. Aby je w pełni zaspokoić, powinniśmy zakupić preparaty użyteczne w ich profilaktyce i wspomagające leczenie. Na rynku znajdziemy wiele suplementów – dużą popularnością cieszą się m.in. preparaty dla czworonogów cierpiących na problemy ze stawami (z dodatkiem chondroityny i glukozaminy). Jako dodatek dietetyczny dla psów obarczonych chorobami przewodu pokarmowego czy po antybiotykoterapii, mogą też posłużyć probiotyki.

Po czym poznać, że psu brakuje witamin?

Objawy braku witamin u psów mogą być różnorodne. Co powinno jednak nas szczególnie zaniepokoić? Zwróćmy uwagę na problemy skórne, wypadanie sierści, kłopoty ze wzrokiem lub układem kostnym. Bacznie obserwujmy też zachowanie czworonoga – przewlekłe trudności w nauce, brak koncentracji – także mogą mieć związek z niewłaściwą podażą witamin.

Decyzję o dodatkowym podawaniu witamin zawsze należy skonsultować z weterynarzem. Pomoże nam on nie tylko dobrać odpowiednie preparaty i określić ich właściwe dawkowanie, ale przede wszystkim ustali, czy nasz pies rzeczywiście ich potrzebuje. Pamiętajmy też, że coś, co pozornie wygląda na objaw hipowitaminozy, może świadczyć o dużo poważniejszych problemach, które wykluczy jedynie lekarz.

Zdjęcie: Fotolia.pl
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu