{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Kiedy należy wykastrować świnki morskie?

O ile kastracja psów czy kotów nie budzi już większych wątpliwości, tak w przypadku świnek morskich zabieg ten może wydawać się nieco kontrowersyjny. Nie przeprowadza się go też tak często, jak w przypadku większych ssaków, ale czasem okazuje się wręcz niezbędny. Kiedy trzeba wykastrować świnkę morską? Czy zabieg jest bezpieczny dla zwierzaka?

Wskazania do kastracji świnki morskiej

Kastracja kawii domowej nie jest konieczna, ale istnieje kilka powodów, dla których warto jednak o tym pomyśleć. Pierwszym i najważniejszym z nich będzie oczywiście powstrzymanie zwierzaków przed rozmnażaniem. Świnki morskie są zwierzakami stadnymi i bardzo lubią towarzystwo osobników swego gatunku. Jeśli więc zamierzamy hodować kilka świnek, a przynajmniej jedna z nich okaże się samcem, to szybko możemy spodziewać się znacznego powiększenia stada. Jeżeli nie planujemy dużej, domowej hodowli, warto pomyśleć o wykastrowaniu samca.

Inną przesłanką, która przemawia za kastracją samców kawii domowych, jest profilaktyka zdrowotna. Zabieg ten uchroni pupila przed wieloma chorobami związanymi z jego układem rozrodczym, na przykład zmianami nowotworowymi, przepukliną mosznową czy zapaleniem jąder.

Czy kastracja zmniejsza agresję u samców kawii domowej?

Kiedy w naszej małej hodowli pojawi się drugi samiec, to zwierzaki mogą zacząć prowadzić ze sobą wojnę. Nie jest to regułą, ale zdarza się na tyle często, że większość hodowców decyduje się tylko na samiczki. Jeśli jednak pod naszą opieką znajdą się już dwa samce i dochodzi między nimi do bójek, warto zastanowić się nad rozwiązaniem problemu.

Niestety, wbrew pozorom, kastracja wcale nie jest najlepszą metodą na ograniczenie agresywnych zachowań u samców. Osobniki, które darzyły się niechęcią, będą walczyć ze sobą dalej, nawet po zabiegu. Jedynym sposobem na zakończenie sporów jest rozdzieleniu obu osobników. Samce kawii powinny mieszkań w osobnych klatkach.

↓ Witaminy i odżywki dla świnek morskich ↓

Jak przebiega zabieg kastracji u świnki morskiej?

Kastracja samca świnki morskiej to stosunkowo prosty zabieg, trwający nie dłużej niż 20-30 minut. Nie jest to operacja inwazyjna, ale z uwagi na budowę i małe gabaryty zwierzaka, ważne jest, abyśmy znaleźli weterynarza specjalizującego się w opiece nad królikami i małymi gryzoniami. W przeciwieństwie do innych gryzoni świnka morska ma więcej tkanki tłuszczowej wokół jąder, więc nacięcie wykonuje się w trochę innym miejscu. Mniej doświadczony weterynarz mógłby usunąć tylko połowę jądra lub przeoczyć kanał pachwinowy i narazić zwierzaka na przepuklinę.

Kastrację u świnki morskiej przeprowadza się pod znieczuleniem z narkozy wziewnej. Najpierw weterynarz doli brzuch zwierzaka, następnie dezynfekuje i nacina jego mosznę. Po podwiązaniu nasieniowodów i tętnicy jądrowej lekarz usuwa jądra i zaszywa kanał pachwinowy wraz z linią cięcia.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak przygotować kawię do operacji?

Kastracja u świnki morskiej nie jest zabiegiem inwazyjnym i nie wymaga specjalnych przygotować. Nie trzeba głodzić zwierzaka, bo w przeciwieństwie do psów czy kotów kawie nie potrafią wymiotować. Nie ma więc obaw, że gryzoń pod narkozą zachłyśnie się treścią z żołądka. Na 1-2 dni przed zabiegiem warto jednak przypilnować, by dieta była lekkostrawna i niewzdymająca. Nie należy więc serwować śwince produktów w rodzaju kalafiora, kapusty czy brukselki.

Po zabiegu samiec bardzo szybko wraca do siebie. Przez kilka dni po kastracji powinien nosić specjalny kołnierz, by ograniczyć mu dostęp do rany. Po kilku dniach warto odwiedzić weterynarza, by ten oceniał, jak rana się goi. Pamiętajmy też, że samiec pozostaje płodny jeszcze przez około 3-4 tygodnie po operacji. Warto więc odczekać przynajmniej miesiąc, zanim umieścimy go w jednej klatce z samicą.

↓ Pokarm dla świnek morskich ↓

 

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu