Sklep online
Sklep online

Duże i małe zwierzęta domowe dla dzieci – jak wybrać odpowiednie?

Niemal każde dziecko wcześniej czy później zaczyna marzyć o domowym pupilu. Sympatyczny gryzoń, rozgadana papuga czy rozbrykany czworonóg mogą wnieść do życia malucha mnóstwo radości. Kontakt ze zwierzętami wpływa też dobroczynnie na rozwój fizyczny, psychiczny, emocjonalny i społeczny najmłodszych. Szynszyla, chomik, papużka falista, a może pies lub kot – zastanawiasz się, z jakim pupilem twoja pociecha szybko znajdzie nić porozumienia? Sprawdź, jak wybrać idealne zwierzątko dla dziecka.

Zwierzątko domowe dla dziecka – o czym warto pamiętać?

Większość dzieci marzy o uroczym zwierzęcym towarzyszu, z którym podzieli się codziennymi smutkami i radościami. W życiu każdego rodzica przychodzi taki czas, że decyduje się w końcu ulec prośbom dziecka. Warto jednak wcześniej wiedzieć, z czym wiąże się decyzja o przyjęciu nowego członka rodziny. Ostateczna odpowiedzialność za domowego podopiecznego zawsze spoczywa na dorosłych. Dziecko, nawet kilkunastoletnie, nie może być jedynym opiekunem zwierzaka. Musisz więc być przygotowany, że gdy pojawi się zwierzę i tobie przybędzie nowych obowiązków. Przemyśl, czy znajdziesz na to czas. Uwzględnij także w domowym budżecie dodatkowe wydatki na nowego podopiecznego.

Zastanów się, czy twoja pociecha będzie w stanie zaopiekować się zwierzęciem. O pierwszym zwierzęciu dla dziecka można pomyśleć, gdy maluch osiągnie wiek około 4-6 lat. Przed osiągnięciem tego wieku dzieci są zbyt małe, by wziąć na siebie obowiązki związane z opieką nad zwierzęciem i mieć poczucie odpowiedzialności za swoich pupili. Zawsze warto rozpocząć od rozmowy z dzieckiem. Jako rodzic musisz uświadomić dziecku, że każde zwierzę jest żywą istotą, która potrzebuje prawidłowej opieki przez kilka/kilkanaście lat.

Pamiętaj także, że dziecko może mieć mylne wyobrażenie o zwierzętach, wykreowane przez filmy czy kreskówki. Koniecznie musisz więc uświadomić mu, że każde zwierzątko ma swoje specyficzne potrzeby, a przyjęcie do domu zwierzaka wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Warto podążać za dziecięcymi marzeniami, ale nie za wszelką cenę. Branie pod opiekę bardzo wymagających, wrażliwych czy egzotycznych gatunków z pewnością nie jest dobrym pomysłem.

Jakie zwierzątko dla dziecka wybrać?

Pierwsze zwierzątko dla dziecka powinno być:

  • przyjazne, zrównoważone i tolerancyjne,
  • łatwe w oswojeniu,
  • odporne na choroby oraz urazy,
  • mało wymagające pod względem pielęgnacji i żywienia.

W roli zwierzaka dla dziecka najlepiej z reguły sprawdzą się gatunki żyjące ok. 5-10 lat. Szybka śmierć towarzysza może być dla niektórych maluchów dużą traumą. Z kolei opieka nad długowiecznym gatunkiem może kolidować z planami dziecka, gdy z rozbrykanego malucha przeobrazi się w zbuntowanego nastolatka czy zaabsorbowanego studenta.

Wbrew pozorom wielkość zwierzęcia ma drugorzędne znaczenie. Małe zwierzę nie zawsze najlepiej czuje się w towarzystwie najmłodszych – energiczny maluch może sprawić, że stanie się przytłoczone i zestresowane. Z kolei budzący respekt duży pies często przejmuje rolę opiekuna wobec dziecka i z cierpliwością znosi jego poczynania.

Jakie zwierzątko dla dziecka będzie odpowiednie? Aby znaleźć idealnego towarzysza dla swojej pociechy, należy uwzględnić jej specyficzne cechy tj.:

  • wiek – dla kilkulatków najlepiej wybierać zwierzęta, które nie potrzebują szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych (np. kawię domową). Z kolei nastolatkowie mogą z powodzeniem zajmować się szynszylą, kotem lub psem.
  • zainteresowania – twoje dziecko interesuje podwodny świat, a może od zawsze, chciało wiedzieć, co czują i myślą psy? Każde dziecko ma swoje gatunkowe fascynacje, którymi warto kierować się przy wyborze pupila.
  • usposobienie – spokojni obserwatorzy z pewnością będą czerpać frajdę z obserwacji rybek akwariowych, z kolei rezolutne maluchy z przyjemnością zaangażują się w szkolenie inteligentnych myszy i szczurów.
  • stan zdrowia – jeśli twojemu dziecku doskwiera alergia na sierść, lepiej wybrać akwarium z rybkami niż uroczego króliczka lub kota.

Przy wyborze zwierzęcia weź pod uwagę także swoje warunki mieszkaniowe. Każde zwierzę potrzebuje miejsca do życia. Do małego mieszkania lepiej więc wybierać niewielkie zwierzęta domowe, tj. chomik, mysz, szczur. Zawsze pamiętaj także o potrzebach gatunkowych zwierzęcia dotyczących żywienia, aktywności, pielęgnacji, stymulacji intelektualnej. Zastanów się, czy będziesz w stanie zapewnić mu właściwe warunki do życia. Postaraj się wraz ze swoim dzieckiem dowiedzieć się jak najwięcej o życiu zwierząt różnych gatunków. Z pewnością pomoże to ci w podjęciu odpowiedniej decyzji. 

Najlepsze duże i małe zwierzęta domowe dla dzieci

Jakie zwierzę domowe wybrać dla swojej pociechy? Oto lista najpopularniejszych gatunków zwierząt polecanych dla dzieci.

Chomik

Chomik to małe zwierzątko często wybierane dla dzieci. Gryzoń ten jest ciekawski i energiczny, dlatego obserwacja jego zachowań może być dla dziecka interesującym doświadczeniem. Dodatkowo chomiki nie należą do wymagających podopiecznych i są stosunkowo tanie w utrzymaniu. Podstawą ich diety może być dobrej jakości pokarm dla małych ssaków. Chomiki nie mają też dużych wymagań lokalowych. Ich klatka bez problemu zmieści się nawet w małym mieszkaniu czy dziecięcym pokoju. Gryzonie te są samotnikami – należy utrzymywać je pojedynczo. Trzeba pamiętać, że chomiki są aktywne głównie w nocy, dlatego w ciągu dnia mogą nie mieć ochoty na szalone harce. Mali podopieczni są też delikatni i podatni na urazy. Zwykle nie przepadają za braniem na ręce i nie najlepiej odnajdują się w roli przytulanek. Małe dzieci mogą zrobić im krzywdę. Polecane są więc głównie dla dzieci w wieku szkolnym. Niestety zwierzaki te żyją dosyć krótko – średnio tylko 3-4 lata.

Świnka morska / Kawia domowa

Kawie domowe to łagodne, cierpliwe i towarzyskie zwierzęta, które dobrze dogadują się nawet z najmłodszymi dziećmi. Świnki morskie nie mają w zwyczaju atakować – zaniepokojone zastygają w bezruchu, dlatego nie stanowią zagrożenia dla maluchów. Dodatkowo łatwo się oswajają, chętnie wchodzą w interakcje z dziećmi i dają się głaskać. Opieka nad świnką morską nie jest skomplikowana, jednak konieczna jest częsta wymiana ściółki. Kawie domowe to zwierzęta stadne, które do szczęścia potrzebują towarzystwa innych osobników. Najlepiej utrzymywać je zatem w parach złożonych z osobników tej samej płci. Gryzonie te nie są najlepszym wyborem dla alergików – silnie uczulają. Świnki morskie żyją przeciętnie 4-8 lat.

Żółw

Jeśli twoja pociecha marzy o egzotycznym zwierzęciu, dobrym pomysłem może okazać się zakup żółwia. Taki podopieczny jest stosunkowo odporny i mało absorbujący. Obserwacja jego zachowań dostarczy dziecku ciekawych wrażeń. Dodatkowo żółw może być dobrym towarzyszem dla alergika. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że zapewnienie gadowi właściwych warunków i odpowiedniego żywienia nie jest takie proste. W obowiązki związane z opieką nad zwierzęciem muszą zaangażować się dorośli. Dla gada trzeba też zakupić odpowiednie terrarium wraz ze sprzętem, kryjówkami i ozdobami, co wiąże się z dosyć wysokimi kosztami. Żółw nie nadaje się też do głaskania i przytulania. Gady te są długowieczne – mogą więc wymagać opieki nawet przez kilkadziesiąt lat.

Papużka falista

Dobrym przyjacielem dla dziecka może być też papużka falista. Ta popularna pierzasta podopieczna znana jest z wysokiego poziomu energii, towarzyskiego usposobienia i zamiłowania do zabawy. Papużka falista łatwo się oswaja. Można uczyć ją wchodzenia na rękę, powtarzania słów czy gwizdania melodii, co będzie świetną rozrywką dla najmłodszych. Papużki faliste są przystosowane do życia w grupie, dlatego nie powinny być utrzymywane pojedynczo. Należy pamiętać, że pierzaste zwierzęta mają wrażliwą psychikę i są podatne na stres. Gwałtowne ruchy i reakcje najmłodszych dzieci mogą być zatem dla nich niepokojące. Papugi faliste nieco bałaganią, dlatego niezbędne jest częste sprzątanie ich klatki i otoczenia. Ptaki te mogą dożyć nawet 15 lat, najczęściej żyją jednak około 5-8 lat.

Królik

Puchate króliki o niewinnym wyglądzie uchodzą za idealnych kompanów dla najmłodszych. Uszate zwierzęta są z natury energiczne i chętne do zabawy. Oswojone lubią spędzać czas z ludźmi i akceptują pieszczoty. Utrzymanie królików nie jest skomplikowane – z wieloma obowiązkami związanymi z opieką nad nimi dziecko może poradzić sobie samodzielnie. Urocze futrzaki są jednak płochliwe, delikatne i łatwo się stresują. Dziecko, zwłaszcza kilkuletnie, może zrobić im krzywdę. Zwierzęta te wyposażone są w ostre zęby, których mogą użyć w chwilach zagrożenia. Co więcej, futrzaki potrzebują dużo ruchu i muszą być regularnie wypuszczane z klatki. Króliki żyją średnio 7-10 lat.

Pies

Pies to wymarzony kompan dla wielu dzieci. Wśród czworonogów nie brakuje ras, które pałają wyjątkową sympatią do najmłodszych. Rasy psów dla dzieci to m.in. golden retriever, samoyed, bichon frise, cavalier king charles spaniel, beagle. Towarzystwo psa doskonale wpływa na rozwój dzieci. Pozwala zaspokoić potrzeby emocjonalne, mobilizuje do aktywności, rozwija empatię, dostarcza rozrywki związanej z nauką komend i zabawą. Opieka nad psem jest jednak dosyć wymagająca i czasochłonna. Psy muszą się wyhasać, potrzebują odpowiedniego szkolenia, starannej pielęgnacji, regularnych wizyt u lekarza weterynarii. Silnie przywiązują się do domowników, dlatego wymagają sporej uwagi. Psy z reguły najlepiej dogadają się z kilkunastoletnimi dziećmi, które choć nie będą mogły się nimi samodzielnie opiekować, przejmą część obowiązków związanych z ich utrzymaniem. Warto pamiętać, że przyjęcie pod dach psa to zobowiązanie na kilkanaście lat.

Rybki akwariowe

Kolorowe i ruchliwe – rybki akwariowe budzą duże zainteresowanie najmłodszych. Pięknie zaaranżowane akwarium może stać się wspaniałą ozdobą całego mieszkania. Mieszkańcy zbiornika nie wymagają wiele uwagi, dlatego bez problemu mogą spędzić nawet cały dzień w samotności. Dziecko nie ma jednak możliwości bezpośrednich interakcji ze swoimi podopiecznymi ani nawiązania z nimi bliższej relacji. Co więcej, akwarystyka to dosyć wymagające i pracochłonne zajęcie. Kontrola parametrów wody, regularna podmiana wody i czyszczenie zbiornika, konserwacja sprzętu – to tylko niektóre czynności, z którymi dziecko z pewnością samodzielnie sobie nie poradzi. Rybki nie należą do długowiecznych zwierząt –większość z nich w zbiorniku żyje zaledwie kilka lat.

Warto wiedzieć, że kompanami najmłodszych mogą z powodzeniem zostać także inne małe i duże zwierzęta domowe. Z twoją pomocą dziecku z pewnością uda się porozumieć z szynszylą, kotem, szczurem czy papugą nimfą. Dzieciństwo z takim podopiecznym z pewnością będzie pełne niezapomnianych wrażeń.

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Najlepsza karma dla koszatniczki

Komponując jadłospis dla koszatniczek, nie można zapomnieć o szczególnych wymaganiach pokarmowych tych zwierzaków. Błędy dietetyczne nierzadko powodują bowiem u gryzoni poważne problemy zdrowotne. Aby ich uniknąć, warto żywić koszatniczkę wysokiej...

Czytaj więcej
Szelki dla świnki morskiej

Znudzona świnka to nieszczęśliwa świnka. Te małe, sympatyczne gryzonie uwielbiają zabawę i ruch na świeżym powietrzu. Do tego są bardzo ciekawskie, więc możliwość zbadania ogrodu lub działki sprawi im nie...

Czytaj więcej
Owoce w diecie małych ssaków

Owoce są podstawowym składnikiem diety ssaków owocożernych, takich jak lotopałanki. Dla innych są doskonałym urozmaiceniem codziennej diety. Nawet fretki, które są przecież drapieżnikami, bardzo chętnie jedzą winogrona, banany czy arbuzy....

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram