kaszel kenelowy u psow

Kaszel kenelowy u psów (Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli psów)

Kaszel kenelowy, czyli zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli u psów jest bardzo zaraźliwą chorobą układu oddechowego. Mogą na nią cierpieć psy w każdym wieku, niezależnie od warunków, w jakich przebywają. Najwięcej zachorowań obserwujemy w okresie od jesieni do wiosny.

Przyczyny kaszlu kenelowego u psów

Przyczyną kaszlu kenelowego mogą być różne czynniki chorobotwórcze, ale najbardziej istotnymi są bakterie Bordetella bronchiseptica oraz wirus parainfluenzy. Uważa się, że to one odpowiedzialne są za większość zachorowań.

Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z chorym zwierzęciem. Powszechnie uważa się, że chorują na nią zwierzęta przebywające w dużych skupiskach, np. w hodowlach lub schroniskach, prawdą jest jednak to, że każdy pies może się nią zarazić, nawet podczas zwykłego spaceru.

Do zakażenia dochodzi głównie w dużych grupach zwierząt – hodowle, schroniska, wystawy, giełdy. Zarazić się nią można poprzez kontakt z chorym psem, przez wysięk z nosa czy wydzielinę oskrzelową, wydalaną podczas kaszlu.

Objawy i przebieg kaszlu kenelowego u psów

Cierpiący na kaszel kenelowy pies jest osowiały i nie przejawia ochoty do zabawy lub innych form aktywności. Zwierzę ma gorączkę, kaszle, często wymiotuje, a z nosa cieknie mu wodnista lub ropna wydzielina. Mogą wystąpić również biegunki.

Największe zagrożenie dla zdrowia i życia psa stanowią powikłania, które pojawiają się zwykle u szczeniąt, zwierząt starszych lub osłabionych. Mogą one prowadzić do nieodwracalnej niewydolności układu oddechowego, a nawet śmierci.

Leczenie kaszlu kenelowego u psów

Choremu psu koniecznie trzeba zapewnić spokój i ciepło. Podaje mu się antybiotyki, preparaty bakteriobójcze i leki zwiększające odporność. Weterynarz może także przepisać leki przeciwwymiotne i łagodzące kaszel

Zwierzę powinno być ulokowane w ciepłym i spokojnym miejscu, a podawana do picia woda musi mieć temperaturę pokojową. Przy występujących wymiotach można zastosować 1-2 dniową głodówkę.

Kaszel kenelowy wykryty w porę i poddany leczeniu zwykle ustępuje po kilku tygodniach.

Profilaktyka kaszlu kenelowego u psów

Uchronić psa przed kaszlem kenelowym mogą regularne szczepienia profilaktyczne.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu