{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Karzełek teddy – opieka, żywienie, charakter i choroby

Króliki miniaturowe to przyjazne zwierzęta domowe, które zaskarbiły sobie ogromną sympatię ludzi. Duże zainteresowanie tymi zwierzakami doprowadziło do rozwoju wielu ras różniących się temperamentem i rozmiarami. W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się króliki karłowate. Jednym z najbardziej znanych malutkich królików jest karzełek teddy. Jakie są jego wyjątkowe cechy? W jaki sposób się nim właściwie opiekować?

Karzełek teddy – wygląd

Karzełek teddy to typowy przedstawiciel królików karłowatych. Uznawany jest za jedną z najmniejszych ras uszatych zwierzaków. Karzełek teddy zazwyczaj osiąga wagę 800-1700 g i wielkość 20-30 cm. Ma wątłą budowę ciała. Jego tułów jest krótki, krępy i walcowaty. Karzełek teddy ma niewielką głowę z szerokim czołem. Jego kończyny są krótkie i delikatnie zbudowane. Uszy zwierzaka są zaokrąglone, szeroko osadzone i gęsto owłosione. Mają długość 5-6,3 cm. Oczy tego sympatycznego zajęczaka są duże i wypukłe. Szczególną uwagę zwraca jednak sierść królika. Karzełek teddy ma gęstą i długą (10 cm) sierść na całym ciele. Charakterystyczną cechą rasy jest bujna grzywa. Rasa występuje w wielu odmianach barwnych. U karzełka teddy nie jest widoczny dymorfizm płciowy.

Karzełek teddy – pochodzenie

Dokładne pochodzenie karzełka teddy nie jest znane. Uważa się, że rasa powstała w Europie Zachodniej w wyniku krzyżówek różnych królików miniaturowych z królikami angorskimi. W powstaniu rasy prawdopodobnie brał udział także królik lwi (brodaty), po którym karzełek teddy odziedziczył bujną grzywę. Niewielkie rozmiary królików karłowatych są wynikiem mutacji genetycznej w obrębie genu HMGA2.

Karzełek teddy jest rasą dosyć nową i nieuznawaną przez większość organizacji hodowlanych. W niektórych państwach (np. Niemczech) istnieją jednak kluby zrzeszające miłośników rasy.

Karzełek teddy – charakter

Karzełek teddy uchodzi za wyjątkowo miłego i towarzyskiego przyjaciela. Z natury jest ciekawski, skory do zabawy i interakcji społecznych. Karzełek teddy jest wesoły i łagodny, nie ma skłonności do agresji. Lubi spędzać czas ze swoim opiekunem, łatwo się oswaja i silnie przywiązuje się do ludzi. Z reguły akceptuje pieszczoty. Ze względu na niewielkie rozmiary i wątłą budowę karzełek teddy jest dość wrażliwy. Należy traktować go z dużą delikatnością – w innym przypadku może stać się nerwowy. Karzełek teddy dobrze dogaduje się z dziećmi, jednak nie jest dobrym towarzyszem dla kilkuletnich maluchów, które mogą zrobić mu krzywdę.

↓ KLATKI DLA KRÓLIKÓW ↓

Karzełek teddy – opieka

Opieka nad królikiem karłowatym nie powinna przysporzyć większych problemów. Karzełek teddy ma podobne wymagania jak inne króliki miniaturowe. Mimo małych rozmiarów potrzebuje sporej przestrzeni do zabawy i ruchu. Klatka dla karzełka teddy powinna mieć minimum 60 cm długości, 45 cm szerokości i 35 cm wysokości. Zdecydowanie lepiej jednak zakupić większe akcesorium, o długości przynajmniej 90 cm. W klatce nie może zabraknąć kryjówek, paśnika, pojemników na pokarm i wodę, domku, kuwety, akcesoriów wypoczynkowych.

Aby karzełek teddy zawsze cieszył się dobrym zdrowiem i pięknym wyglądem, należy szczególnie zatroszczyć się o pielęgnację jego sierści. Karzełek teddy nie wymaga strzyżenia. Przynajmniej 2-3 razy w tygodniu należy jednak dokładnie rozczesać jego szatę przy użyciu grzebienia o szeroko rozstawionych zębach i drucianej szczotki. Odpowiednie akcesoria można znaleźć wśród produktów do pielęgnacji psów i kotów. Jeśli mimo regularnych zabiegów sierść królika ulegnie sfilcowaniu, trzeba delikatnie usunąć kołtuny i filce za pomocą nożyczek. W okresie linienia konieczne może być codzienne szczotkowanie szaty królika, by ograniczyć ilość martwych włosów znajdujących się w futerku. Długa sierść królika łatwo się brudzi, dlatego warto stosować w klatce ściółkę o dobrych właściwościach absorpcyjnych. Należy pamiętać także o regularnym przycinaniu pazurków uszatego podopiecznego. Do zabiegu można wykorzystać cążki przeznaczone do kocich pazurów. Jeżeli nie mamy jednak doświadczenia w przycinaniu pazurów, lepiej poprosić o pomoc lekarza weterynarii.

Karzełek teddy jest wrażliwy na ekstremalne warunki atmosferyczne. Z tego względu nie powinien być nigdy wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Warto o tym pamiętać, ustalając lokalizację klatki dla uszatego pupila. Królik ten najlepiej czuje się w stabilnych warunkach, dlatego nie poleca się zabierania go na wycieczki do ogrodu.

Zawsze gdy planujemy wypuścić królika z klatki, powinniśmy zadbać o zabezpieczenie pomieszczenia. Karzełek teddy, z powodu wątłej budowy, jest szczególnie narażony na urazy. Zachowajmy więc dużą ostrożność przy jego podnoszeniu i dotykaniu. Unikajmy gwałtownych ruchów i chrońmy małego podopiecznego przed upadkami z dużej wysokości.

Karzełek teddy – żywienie

Karzełek teddy nie wymaga specjalnej diety. Należy karmić go w podobny sposób jak inne rasy. Podstawą menu powinno być dobrej jakości siano (70-80% diety). Dodatkowo w jadłospisie zwierzaka warto uwzględnić różnorodne warzywa, zioła i owoce. Zwierzę musi też otrzymywać porcję gotowej suchej karmy dla królików.

W przypadku królika karłowatego duże znaczenie ma odpowiednie dawkowanie pokarmu. Objętość posiłków należy dopasować do wagi zwierzaka. Powinna być więc ona nieco mniejsza niż dla innych królików miniaturowych. Warto zadbać o optymalną wielkość wszystkich przekąsek. Nie mogą być one zbyt duże. Dla karzełka teddy najlepiej wybrać pokarm o małej granulacji. Większe przysmaki można przed podaniem rozdrobnić lub pokroić na mniejsze fragmenty.

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę w żywieniu karzełka teddy, jest podawanie pokarmów ułatwiających ścieranie zębów. Króliki karłowate są bardzo podatne na problemy z zębami, dlatego należy systematycznie serwować im twarde i włókniste przysmaki (np. gałązki). Dobrym pomysłem może być także serwowanie karzełkowi teddy specjalnej karmy z formułą dentystyczną.

↓ PRZYSMAKI DLA KRÓLIKÓW ↓

Karzełek teddy – choroby

Karzełek teddy jest szczególnie narażony na niektóre problemy zdrowotne. Najczęstszą przypadłością dręczącą króliki tej rasy są problemy z zębami. Ze względu na zmiany w budowie trzewioczaszki u karzełka teddy często notuje się wady zgryzu. Skrócenie górnej szczęki i wydłużenie żuchwy sprawia, że zęby nie stykają się ze sobą i nie ścierają się prawidłowo w czasie jedzenia. Przerośnięte zęby uniemożliwiają królikowi jedzenie i powodują dotkliwy ból. Karzełek teddy z wadą zgryzu wymaga stałej opieki dentystycznej i regularnego przycinania zębów w gabinecie weterynaryjnym.

Inny powszechny problem u królika rasy karzełek teddy stanowią bezoary. Podczas czyszczenia bujnej szaty króliczek połyka sporo sierści, która może utworzyć zbite kule włosowe w przewodzie pokarmowym. Królik, który cierpi z powodu bezoarów, traci apetyt, jest apatyczny, ma wzdęty brzuch. Takie objawy wymagają jak najszybszej wizyty u weterynarza. W profilaktyce bezoarów kluczową rolę odgrywają: dieta bogata we włókno, regularne wyczesywanie sierści, systematyczna aktywność fizyczna.

U królików karłowatych zdarzają się także problemy z oddychaniem, związane ze specyficzną budową trzewioczaszki. Dodatkowo, podobnie jak inne rasy, karzełek teddy jest narażony na myksomatozę, kokcydiozę czy problemy jelitowe.

Długość życia karzełka teddy wynosi średnio 6-10 lat. Uważa się, że króliki karłowate w dobrych warunkach mogą żyć nieco dłużej niż uszaci przedstawiciele większych ras.

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu