Sklep online
Sklep online

Karzełek teddy – opieka, żywienie, charakter i choroby

Króliki miniaturowe to przyjazne zwierzęta domowe, które zaskarbiły sobie ogromną sympatię ludzi. Duże zainteresowanie tymi zwierzakami doprowadziło do rozwoju wielu ras różniących się temperamentem i rozmiarami. W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się króliki karłowate. Jednym z najbardziej znanych malutkich królików jest karzełek teddy. Jakie są jego wyjątkowe cechy? W jaki sposób się nim właściwie opiekować?

Karzełek teddy – wygląd

Karzełek teddy to typowy przedstawiciel królików karłowatych. Uznawany jest za jedną z najmniejszych ras uszatych zwierzaków. Karzełek teddy zazwyczaj osiąga wagę 800-1700 g i wielkość 20-30 cm. Ma wątłą budowę ciała. Jego tułów jest krótki, krępy i walcowaty. Karzełek teddy ma niewielką głowę z szerokim czołem. Jego kończyny są krótkie i delikatnie zbudowane. Uszy zwierzaka są zaokrąglone, szeroko osadzone i gęsto owłosione. Mają długość 5-6,3 cm. Oczy tego sympatycznego zajęczaka są duże i wypukłe. Szczególną uwagę zwraca jednak sierść królika. Karzełek teddy ma gęstą i długą (10 cm) sierść na całym ciele. Charakterystyczną cechą rasy jest bujna grzywa. Rasa występuje w wielu odmianach barwnych. U karzełka teddy nie jest widoczny dymorfizm płciowy.

Karzełek teddy – pochodzenie

Dokładne pochodzenie karzełka teddy nie jest znane. Uważa się, że rasa powstała w Europie Zachodniej w wyniku krzyżówek różnych królików miniaturowych z królikami angorskimi. W powstaniu rasy prawdopodobnie brał udział także królik lwi (brodaty), po którym karzełek teddy odziedziczył bujną grzywę. Niewielkie rozmiary królików karłowatych są wynikiem mutacji genetycznej w obrębie genu HMGA2.

Karzełek teddy jest rasą dosyć nową i nieuznawaną przez większość organizacji hodowlanych. W niektórych państwach (np. Niemczech) istnieją jednak kluby zrzeszające miłośników rasy.

Karzełek teddy – charakter

Karzełek teddy uchodzi za wyjątkowo miłego i towarzyskiego przyjaciela. Z natury jest ciekawski, skory do zabawy i interakcji społecznych. Karzełek teddy jest wesoły i łagodny, nie ma skłonności do agresji. Lubi spędzać czas ze swoim opiekunem, łatwo się oswaja i silnie przywiązuje się do ludzi. Z reguły akceptuje pieszczoty. Ze względu na niewielkie rozmiary i wątłą budowę karzełek teddy jest dość wrażliwy. Należy traktować go z dużą delikatnością – w innym przypadku może stać się nerwowy. Karzełek teddy dobrze dogaduje się z dziećmi, jednak nie jest dobrym towarzyszem dla kilkuletnich maluchów, które mogą zrobić mu krzywdę.

↓ KLATKI DLA KRÓLIKÓW ↓

Karzełek teddy – opieka

Opieka nad królikiem karłowatym nie powinna przysporzyć większych problemów. Karzełek teddy ma podobne wymagania jak inne króliki miniaturowe. Mimo małych rozmiarów potrzebuje sporej przestrzeni do zabawy i ruchu. Klatka dla karzełka teddy powinna mieć minimum 60 cm długości, 45 cm szerokości i 35 cm wysokości. Zdecydowanie lepiej jednak zakupić większe akcesorium, o długości przynajmniej 90 cm. W klatce nie może zabraknąć kryjówek, paśnika, pojemników na pokarm i wodę, domku, kuwety, akcesoriów wypoczynkowych.

Aby karzełek teddy zawsze cieszył się dobrym zdrowiem i pięknym wyglądem, należy szczególnie zatroszczyć się o pielęgnację jego sierści. Karzełek teddy nie wymaga strzyżenia. Przynajmniej 2-3 razy w tygodniu należy jednak dokładnie rozczesać jego szatę przy użyciu grzebienia o szeroko rozstawionych zębach i drucianej szczotki. Odpowiednie akcesoria można znaleźć wśród produktów do pielęgnacji psów i kotów. Jeśli mimo regularnych zabiegów sierść królika ulegnie sfilcowaniu, trzeba delikatnie usunąć kołtuny i filce za pomocą nożyczek. W okresie linienia konieczne może być codzienne szczotkowanie szaty królika, by ograniczyć ilość martwych włosów znajdujących się w futerku. Długa sierść królika łatwo się brudzi, dlatego warto stosować w klatce ściółkę o dobrych właściwościach absorpcyjnych. Należy pamiętać także o regularnym przycinaniu pazurków uszatego podopiecznego. Do zabiegu można wykorzystać cążki przeznaczone do kocich pazurów. Jeżeli nie mamy jednak doświadczenia w przycinaniu pazurów, lepiej poprosić o pomoc lekarza weterynarii.

Karzełek teddy jest wrażliwy na ekstremalne warunki atmosferyczne. Z tego względu nie powinien być nigdy wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Warto o tym pamiętać, ustalając lokalizację klatki dla uszatego pupila. Królik ten najlepiej czuje się w stabilnych warunkach, dlatego nie poleca się zabierania go na wycieczki do ogrodu.

Zawsze gdy planujemy wypuścić królika z klatki, powinniśmy zadbać o zabezpieczenie pomieszczenia. Karzełek teddy, z powodu wątłej budowy, jest szczególnie narażony na urazy. Zachowajmy więc dużą ostrożność przy jego podnoszeniu i dotykaniu. Unikajmy gwałtownych ruchów i chrońmy małego podopiecznego przed upadkami z dużej wysokości.

Karzełek teddy – żywienie

Karzełek teddy nie wymaga specjalnej diety. Należy karmić go w podobny sposób jak inne rasy. Podstawą menu powinno być dobrej jakości siano (70-80% diety). Dodatkowo w jadłospisie zwierzaka warto uwzględnić różnorodne warzywa, zioła i owoce. Zwierzę musi też otrzymywać porcję gotowej suchej karmy dla królików.

W przypadku królika karłowatego duże znaczenie ma odpowiednie dawkowanie pokarmu. Objętość posiłków należy dopasować do wagi zwierzaka. Powinna być więc ona nieco mniejsza niż dla innych królików miniaturowych. Warto zadbać o optymalną wielkość wszystkich przekąsek. Nie mogą być one zbyt duże. Dla karzełka teddy najlepiej wybrać pokarm o małej granulacji. Większe przysmaki można przed podaniem rozdrobnić lub pokroić na mniejsze fragmenty.

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę w żywieniu karzełka teddy, jest podawanie pokarmów ułatwiających ścieranie zębów. Króliki karłowate są bardzo podatne na problemy z zębami, dlatego należy systematycznie serwować im twarde i włókniste przysmaki (np. gałązki). Dobrym pomysłem może być także serwowanie karzełkowi teddy specjalnej karmy z formułą dentystyczną.

↓ PRZYSMAKI DLA KRÓLIKÓW ↓

Karzełek teddy – choroby

Karzełek teddy jest szczególnie narażony na niektóre problemy zdrowotne. Najczęstszą przypadłością dręczącą króliki tej rasy są problemy z zębami. Ze względu na zmiany w budowie trzewioczaszki u karzełka teddy często notuje się wady zgryzu. Skrócenie górnej szczęki i wydłużenie żuchwy sprawia, że zęby nie stykają się ze sobą i nie ścierają się prawidłowo w czasie jedzenia. Przerośnięte zęby uniemożliwiają królikowi jedzenie i powodują dotkliwy ból. Karzełek teddy z wadą zgryzu wymaga stałej opieki dentystycznej i regularnego przycinania zębów w gabinecie weterynaryjnym.

Inny powszechny problem u królika rasy karzełek teddy stanowią bezoary. Podczas czyszczenia bujnej szaty króliczek połyka sporo sierści, która może utworzyć zbite kule włosowe w przewodzie pokarmowym. Królik, który cierpi z powodu bezoarów, traci apetyt, jest apatyczny, ma wzdęty brzuch. Takie objawy wymagają jak najszybszej wizyty u weterynarza. W profilaktyce bezoarów kluczową rolę odgrywają: dieta bogata we włókno, regularne wyczesywanie sierści, systematyczna aktywność fizyczna.

U królików karłowatych zdarzają się także problemy z oddychaniem, związane ze specyficzną budową trzewioczaszki. Dodatkowo, podobnie jak inne rasy, karzełek teddy jest narażony na myksomatozę, kokcydiozę czy problemy jelitowe.

Długość życia karzełka teddy wynosi średnio 6-10 lat. Uważa się, że króliki karłowate w dobrych warunkach mogą żyć nieco dłużej niż uszaci przedstawiciele większych ras.

Kakadu Zoo
Największa w Polsce sieć profesjonalnych sklepów zoologicznych, która powstała w 1999 roku. Posiada 87 sklepów stacjonarnych oraz sklep internetowy. Oprócz sprzedaży zwierząt, karm i różnorodnych akcesoriów dla nich, współpracuje z licznymi towarzystwami, działającymi na rzecz zwierząt. Organizuje również liczne akcje edukacyjne, których celem jest szerzenie wiedzy o zwierzętach i uwrażliwianie na ich los.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak dbać o zęby królika?

Żucie to jedno z ulubionych zajęć uszatych podopiecznych. Pałaszowanie twardych przekąsek nie tylko dostarcza królikom mnóstwa radości, ale również wspomaga pielęgnację uzębienia. Jakie przekąski podawać kicającym pupilom, by ich zęby...

Czytaj więcej
Co lubią jeść chomiki?

Co lubią jeść chomiki? Wiele rzeczy: ziarno, owoce, warzywa. W sklepach zoologicznych znajdziemy również wiele gotowych smakołyków dla chomika, które możemy serwować naszemu pupilowi. Dobre ziarno dla naszego chomika Ziarno...

Czytaj więcej
Co zrobić ze świnką morską, gdy musimy wyjechać na długo?

Bilet kupiony, walizka spakowana. Za kilka dni ruszamy w podróż. Jeszcze tylko jedna kwestia zaprząta nam głowę: kto zajmie się ukochaną świnką morską podczas naszej nieobecności? Dwudniowy brak naszego towarzystwa...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram