Sklep online
Sklep online

Karzełek teddy – opieka, żywienie, charakter i choroby

Króliki miniaturowe to przyjazne zwierzęta domowe, które zaskarbiły sobie ogromną sympatię ludzi. Duże zainteresowanie tymi zwierzakami doprowadziło do rozwoju wielu ras różniących się temperamentem i rozmiarami. W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się króliki karłowate. Jednym z najbardziej znanych malutkich królików jest karzełek teddy. Jakie są jego wyjątkowe cechy? W jaki sposób się nim właściwie opiekować?

Karzełek teddy – wygląd

Karzełek teddy to typowy przedstawiciel królików karłowatych. Uznawany jest za jedną z najmniejszych ras uszatych zwierzaków. Karzełek teddy zazwyczaj osiąga wagę 800-1700 g i wielkość 20-30 cm. Ma wątłą budowę ciała. Jego tułów jest krótki, krępy i walcowaty. Karzełek teddy ma niewielką głowę z szerokim czołem. Jego kończyny są krótkie i delikatnie zbudowane. Uszy zwierzaka są zaokrąglone, szeroko osadzone i gęsto owłosione. Mają długość 5-6,3 cm. Oczy tego sympatycznego zajęczaka są duże i wypukłe. Szczególną uwagę zwraca jednak sierść królika. Karzełek teddy ma gęstą i długą (10 cm) sierść na całym ciele. Charakterystyczną cechą rasy jest bujna grzywa. Rasa występuje w wielu odmianach barwnych. U karzełka teddy nie jest widoczny dymorfizm płciowy.

Karzełek teddy – pochodzenie

Dokładne pochodzenie karzełka teddy nie jest znane. Uważa się, że rasa powstała w Europie Zachodniej w wyniku krzyżówek różnych królików miniaturowych z królikami angorskimi. W powstaniu rasy prawdopodobnie brał udział także królik lwi (brodaty), po którym karzełek teddy odziedziczył bujną grzywę. Niewielkie rozmiary królików karłowatych są wynikiem mutacji genetycznej w obrębie genu HMGA2.

Karzełek teddy jest rasą dosyć nową i nieuznawaną przez większość organizacji hodowlanych. W niektórych państwach (np. Niemczech) istnieją jednak kluby zrzeszające miłośników rasy.

Karzełek teddy – charakter

Karzełek teddy uchodzi za wyjątkowo miłego i towarzyskiego przyjaciela. Z natury jest ciekawski, skory do zabawy i interakcji społecznych. Karzełek teddy jest wesoły i łagodny, nie ma skłonności do agresji. Lubi spędzać czas ze swoim opiekunem, łatwo się oswaja i silnie przywiązuje się do ludzi. Z reguły akceptuje pieszczoty. Ze względu na niewielkie rozmiary i wątłą budowę karzełek teddy jest dość wrażliwy. Należy traktować go z dużą delikatnością – w innym przypadku może stać się nerwowy. Karzełek teddy dobrze dogaduje się z dziećmi, jednak nie jest dobrym towarzyszem dla kilkuletnich maluchów, które mogą zrobić mu krzywdę.

↓ KLATKI DLA KRÓLIKÓW ↓

Karzełek teddy – opieka

Opieka nad królikiem karłowatym nie powinna przysporzyć większych problemów. Karzełek teddy ma podobne wymagania jak inne króliki miniaturowe. Mimo małych rozmiarów potrzebuje sporej przestrzeni do zabawy i ruchu. Klatka dla karzełka teddy powinna mieć minimum 60 cm długości, 45 cm szerokości i 35 cm wysokości. Zdecydowanie lepiej jednak zakupić większe akcesorium, o długości przynajmniej 90 cm. W klatce nie może zabraknąć kryjówek, paśnika, pojemników na pokarm i wodę, domku, kuwety, akcesoriów wypoczynkowych.

Aby karzełek teddy zawsze cieszył się dobrym zdrowiem i pięknym wyglądem, należy szczególnie zatroszczyć się o pielęgnację jego sierści. Karzełek teddy nie wymaga strzyżenia. Przynajmniej 2-3 razy w tygodniu należy jednak dokładnie rozczesać jego szatę przy użyciu grzebienia o szeroko rozstawionych zębach i drucianej szczotki. Odpowiednie akcesoria można znaleźć wśród produktów do pielęgnacji psów i kotów. Jeśli mimo regularnych zabiegów sierść królika ulegnie sfilcowaniu, trzeba delikatnie usunąć kołtuny i filce za pomocą nożyczek. W okresie linienia konieczne może być codzienne szczotkowanie szaty królika, by ograniczyć ilość martwych włosów znajdujących się w futerku. Długa sierść królika łatwo się brudzi, dlatego warto stosować w klatce ściółkę o dobrych właściwościach absorpcyjnych. Należy pamiętać także o regularnym przycinaniu pazurków uszatego podopiecznego. Do zabiegu można wykorzystać cążki przeznaczone do kocich pazurów. Jeżeli nie mamy jednak doświadczenia w przycinaniu pazurów, lepiej poprosić o pomoc lekarza weterynarii.

Karzełek teddy jest wrażliwy na ekstremalne warunki atmosferyczne. Z tego względu nie powinien być nigdy wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Warto o tym pamiętać, ustalając lokalizację klatki dla uszatego pupila. Królik ten najlepiej czuje się w stabilnych warunkach, dlatego nie poleca się zabierania go na wycieczki do ogrodu.

Zawsze gdy planujemy wypuścić królika z klatki, powinniśmy zadbać o zabezpieczenie pomieszczenia. Karzełek teddy, z powodu wątłej budowy, jest szczególnie narażony na urazy. Zachowajmy więc dużą ostrożność przy jego podnoszeniu i dotykaniu. Unikajmy gwałtownych ruchów i chrońmy małego podopiecznego przed upadkami z dużej wysokości.

Karzełek teddy – żywienie

Karzełek teddy nie wymaga specjalnej diety. Należy karmić go w podobny sposób jak inne rasy. Podstawą menu powinno być dobrej jakości siano (70-80% diety). Dodatkowo w jadłospisie zwierzaka warto uwzględnić różnorodne warzywa, zioła i owoce. Zwierzę musi też otrzymywać porcję gotowej suchej karmy dla królików.

W przypadku królika karłowatego duże znaczenie ma odpowiednie dawkowanie pokarmu. Objętość posiłków należy dopasować do wagi zwierzaka. Powinna być więc ona nieco mniejsza niż dla innych królików miniaturowych. Warto zadbać o optymalną wielkość wszystkich przekąsek. Nie mogą być one zbyt duże. Dla karzełka teddy najlepiej wybrać pokarm o małej granulacji. Większe przysmaki można przed podaniem rozdrobnić lub pokroić na mniejsze fragmenty.

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę w żywieniu karzełka teddy, jest podawanie pokarmów ułatwiających ścieranie zębów. Króliki karłowate są bardzo podatne na problemy z zębami, dlatego należy systematycznie serwować im twarde i włókniste przysmaki (np. gałązki). Dobrym pomysłem może być także serwowanie karzełkowi teddy specjalnej karmy z formułą dentystyczną.

↓ PRZYSMAKI DLA KRÓLIKÓW ↓

Karzełek teddy – choroby

Karzełek teddy jest szczególnie narażony na niektóre problemy zdrowotne. Najczęstszą przypadłością dręczącą króliki tej rasy są problemy z zębami. Ze względu na zmiany w budowie trzewioczaszki u karzełka teddy często notuje się wady zgryzu. Skrócenie górnej szczęki i wydłużenie żuchwy sprawia, że zęby nie stykają się ze sobą i nie ścierają się prawidłowo w czasie jedzenia. Przerośnięte zęby uniemożliwiają królikowi jedzenie i powodują dotkliwy ból. Karzełek teddy z wadą zgryzu wymaga stałej opieki dentystycznej i regularnego przycinania zębów w gabinecie weterynaryjnym.

Inny powszechny problem u królika rasy karzełek teddy stanowią bezoary. Podczas czyszczenia bujnej szaty króliczek połyka sporo sierści, która może utworzyć zbite kule włosowe w przewodzie pokarmowym. Królik, który cierpi z powodu bezoarów, traci apetyt, jest apatyczny, ma wzdęty brzuch. Takie objawy wymagają jak najszybszej wizyty u weterynarza. W profilaktyce bezoarów kluczową rolę odgrywają: dieta bogata we włókno, regularne wyczesywanie sierści, systematyczna aktywność fizyczna.

U królików karłowatych zdarzają się także problemy z oddychaniem, związane ze specyficzną budową trzewioczaszki. Dodatkowo, podobnie jak inne rasy, karzełek teddy jest narażony na myksomatozę, kokcydiozę czy problemy jelitowe.

Długość życia karzełka teddy wynosi średnio 6-10 lat. Uważa się, że króliki karłowate w dobrych warunkach mogą żyć nieco dłużej niż uszaci przedstawiciele większych ras.

Kakadu Zoo
Największa w Polsce sieć profesjonalnych sklepów zoologicznych, która powstała w 1999 roku. Posiada 85 sklepów stacjonarnych oraz sklep internetowy. Oprócz sprzedaży zwierząt, karm i różnorodnych akcesoriów dla nich, współpracuje z licznymi towarzystwami, działającymi na rzecz zwierząt. Organizuje również liczne akcje edukacyjne, których celem jest szerzenie wiedzy o zwierzętach i uwrażliwianie na ich los.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak dbać o chomika?

Niby taki malutki, a radości dostarcza co niemiara. Wypycha policzki ziarnami, kręci się godzinami w kołowrotku, biega tam i z powrotem. W całej tej radosnej zabawie nie można zapomnieć, że...

Czytaj więcej
Ściółki dla szczura

Utrzymanie właściwej higieny w mieszkanku szczura to bez wątpienia jedno z najważniejszych wyzwań, jakim muszą sprostać wszyscy właściciele małych podopiecznych. Czystość klatki nierzadko decyduje bowiem o zdrowiu i dobrym samopoczuciu...

Czytaj więcej
Co lubią jeść koszatniczki?

Naturalna dieta koszatniczek jest bardzo uboga, co wynika ze środowiska, w którym żyją. Nie dla nich są więc takie przysmaki, jak słodkie owoce, szczególnie że gryzonie te mają skłonność do...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram