Karmy weterynaryjne dla kotów

Karmy weterynaryjne dla kotów

Nasz mruczek od dłuższego czasu choruje, a my nie wiemy, czym go karmić, aby odzyskał dawną energię? Z pewnością powinniśmy zastanowić się nad podawaniem naszemu kotu karmy weterynaryjnej, dedykowanej futrzakom obarczonych chorobami przewlekłymi. Przy jakich problemach zdrowotnych szczególnie wskazana jest zmiana pokarmu na weterynaryjny?

Czym wyróżniają się karmy weterynaryjne dla kotów?

Karmy weterynaryjne wyróżnia specyficzna receptura, która powoduje, że mają one właściwości lecznicze. Jakich składników powinniśmy szukać w pokarmach dla chorych mruczków? Zależnie od problemu, z jakim zmaga się nasz futrzak, mogą to być substancje wspomagające stawy (np. chondroityna, kolagen, glukozamina), wiążące wapń zawarty w ślinie (przy skłonności do kamienia nazębnego), wpływające na poziom neuroprzekaźników w mózgu (tryptofan, stosowany przy problemach behawioralnych o podłożu lękowym) lub cechujące się wysoką przyswajalnością (przy problemach z układem pokarmowym).

Czasami to wcale nie specjalne dodatki dietetyczne decydują o tym, czy karma nadaje się dla chorego zwierzaka – równie istotne mogą być proporcje poszczególnych składników. Z tego powodu wśród pokarmów weterynaryjnych dla kotów znajdziemy m.in. produkty o obniżonej zawartości tłuszczu – wskazane dla otyłych mruczków (dowiedz się, co zrobić, gdy Twój kot ma nadwagę KLIK), karmy niskobiałkowe (stosowane przy niewydolności nerek) czy pokarmy o zmniejszonej zawartości skrobi (zalecane przy cukrzycy). Równie istotna jest wartość energetyczna pokarmu – produkty wysokoenergetyczne mogą sprawdzić się przy niedożywieniu i problemach z układem pokarmowym.

Pozytywnie na zdrowie kota może wpłynąć również wyeliminowanie lub obniżenie zawartości pewnych składników w jego diecie. Z tego względu pokarmy weterynaryjne dla mruczków z kamicą moczową charakteryzują się zmniejszoną zawartością fosforu (dowiedz się więcej o syndromie urologicznym u kotów KLIK). Z kolei w produktach hipoalergicznych zastępuję się substancje potencjalnie uczulające, tymi, które najczęściej nie wywołują reakcji alergicznej (przeczytaj o tym, jak żywić kota alergika KLIK).

Kiedy podawać kotu pokarm weterynaryjny?

Pokarmy weterynaryjne mają za zadanie wspomagać leczenie zwierzaka. Dla uzyskania optymalnych efektów często podaje się je wraz z odpowiednimi specyfikami zleconymi przez lekarza weterynarii. W wielu przypadkach niewłaściwa dieta jest główną przyczyną schorzeń lub potęguje już istniejące problemy zdrowotne. Z tego powodu karmy weterynaryjne znajdują zastosowanie przy chorobach, takich jak: cukrzyca, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, kamica moczowa. Jak najbardziej należy stosować je także przy problemach z przewodem pokarmowym (przeczytaj więcej, o problemach żołądkowych u kota KLIK), niedożywieniu, otyłości i alergiach. Specjalistyczna dieta przyda się również mruczkom po operacjach. Wspomagające działanie odpowiedniego żywienia docenili również psycholodzy zwierzęcy, którzy zalecają podawanie produktów z tryptofanem podczas terapii stresu.

O tym, że zachodzi konieczność zmiany dotychczasowej diety na weterynaryjną, najczęściej poinformuje nas sam lekarz. Czasami sygnałem choroby będą wyniki badań laboratoryjnych znacząco odbiegające od normy. Należy jednak pamiętać, że to właściciel na co dzień obserwuje swojego pupila i on pierwszy powinien zauważyć, że dotychczasowe żywienie nie służy jego podopiecznemu. Szczególnie niepokojące jest ciągłe drapanie się pupila, mogące mieć związek z alergią lub nietolerancją pokarmową. Uważny opiekun z pewnością nie przeoczy też symptomów przewlekłych chorób przewodu pokarmowego – biegunek, wymiotów, utraty apetytu. Stale powinniśmy również kontrolować wagę zwierzaka.

W przypadku podawania pokarmu specjalistycznego mruczkom z zaburzeniami lękowymi sprawę warto omówić z zoopsychologiem. Sama zamiana diety może być w takiej sytuacji niewystarczająca, dlatego należy przygotować się również na terapię behawioralną i zmiany w otoczeniu zwierzęcia.

Jak stosować pokarmy weterynaryjne?

Pokarmy weterynaryjne zawsze powinny być stosowane według zaleceń lekarza. Niektóre produkty mogą być podawane nawet przez całe życie zwierzaka, podczas gdy inne należy serwować pupilowi tylko w czasie leczenia. Weterynarz na pewno wskaże nam pokarm, który jest w pełni dostosowany do potrzeb naszego ulubieńca. Dodatkowo przy stosowaniu niektórych karm konieczne mogą być wizyty kontrolne i częste badania diagnostyczne. Tylko pozostając w kontakcie z lekarzem, będziemy mieli pewność, że wybrana karma idealnie spełnia swoją funkcję.

Zdjęcie: Fotolia.pl
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu