Co zrobić, gdy kot ma nadwagę?

Co zrobić, gdy kot ma nadwagę?

Otyłość jest problemem, który dotyka nie tylko ludzi, ale i zwierzęta domowe. Jest to niestety cena, jaką płacimy za „życie w luksusie”. Nadwaga u kotów, podobnie jak u nas, sprzyja wystąpienia wielu groźnych chorób takich, jak cukrzyca, choroby serca i stawów, itd. Zatem troszcząc się o naszego pupila, powinniśmy zadbać również o jego kondycję fizyczną.

Przyczyny otyłości u kotów

Czy ktoś widział kiedyś zdziczałego kota z nadwagą? Chyba nie! Problem otyłości dotyczy bowiem tylko tych czworonogów, które żyją w zaciszu czterech ścian. Nawet koty mieszkające na wsi rzadziej cierpią na nadwagę. Jednak one więcej się poruszają.

Niestety, jedną z ważniejszych przyczyn otyłości jest brak ruchu. Zdziczałe koty muszą polować, uciekać przed wrogami, walczyć o pozycję w grupie i o partnerkę. A co w tym czasie robią nasze domowe pieszczoszki? Wygrzewają się leniwie na parapecie, od czasu do czasu łapiąc przelatujące muchy.

Koty zamknięte w mieszkaniu często się nudzą. Bywa, że jedyną ich rozrywką jest jedzenie. Bo co innego mają robić? Ileż czasu można uganiać się za sztuczną myszką? Taki tryb życia, połączony z obfitością pokarmu, bywa zabójczy dla kociej sylwetki.

Pożywienia mają nasze koty pod dostatkiem. Właściwie nie chodzi tyle o jego ilość, ile o jakość. Domowe pieszczoszki są często po prostu przekarmiane. Ponadto ich dieta bywa bardzo monotonna i składa się głównie z ulubionych dań futrzaka. A te bywają bardzo kaloryczne. To, że kotu smakują wcale nie oznacza, że są dla niego odpowiednie. Hamburgery też są smaczne.

I jeszcze kwestia kastracji. Zabieg ten nie jest bezpośrednią przyczyną wzrostu wagi zwierzęcia. Przy odpowiedniej opiece kastrowany kot może zachować smukłą sylwetkę.

Jak zapobiegać otyłości u kotów?

Przede wszystkim powinniśmy naszemu kotu zapewnić jak najwięcej ruchu. Wcale nie zachęcam do tego, by wypuszczać go na dwór. Prawdę powiedziawszy, na zewnątrz domu, zwłaszcza w mieście czyha na niego wiele niebezpieczeństw. Dlatego lepiej dostarczać mu rozrywki w zaciszu czterech ścian.

Przy każdej okazji zachęcajmy futrzaka do zabawy. Niech ugania się za piłeczkami, poluje na sztuczne myszki, itp. Doskonałe do takiej zabawy są tzw. wędki, czyli różnego rodzaju zabawki na patyku. Szczególnie atrakcyjne dla kota są piórka we wszystkich postaciach. Na rynku znajdziemy wiele innych zabawek zmuszających kota do ruchu. Dobre są też wysokie, piętrowe drapaki, po których kot może skakać i wspinać się.

Drugą bardzo ważną kwestią jest oczywiście odpowiednie żywienie. Pokarm kota powinien być pełnowartościowy i dostosowany do jego wieku i kondycji fizycznej. Ponadto kot powinien mieć do niego stały dostęp. Wbrew pozorom zwierzaki, które mają stały dostęp do pożywienia nie przejadają się. Dlaczego? Po prostu futrzak nie musi najadać się na zapas, ponieważ o każdej porze dnia i nocy znajdzie jedzenie.

Wysokokaloryczne przysmaki dla kotów w przypadku grubasków są raczej wykluczone. Jeśli już bardzo chcemy trochę naszemu zwierzakowi dogodzić, szukajmy smakołyków o bardzo niskiej zawartości tłuszczu. Pamiętajmy jednak, by nawet ich nie podawać zbyt często.

Ponadto koty, w przeciwieństwie do psów, wyspecjalizowały się w polowaniu na niewielkich rozmiarów zdobycz, dlatego jednorazowo zjadają mało, ale za to jedzą wielokrotnie w ciągu doby. Stała obecność pokarmu w misce pozwoli im odżywiać się zgodnie z naturą, co również sprzyjać będzie utrzymaniu właściwej wagi. Pomóc może również specjalna karma dla kotów z nadwagą, czyli karma o zmniejszonej zawartości tłuszczy.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu