Karmy dla psów ras olbrzymich

Karmy dla psów ras olbrzymich

Nowofundland, mastif hiszpański czy dog niemiecki to tylko jedni z wielu przedstawicieli psów ras olbrzymich. Do grona tego zalicza się tych czworonożnych towarzyszy, których waga w wieku dorosłym przekracza 45 kg. Każdy właściciel domowego pupila troskliwie dbać powinien więc o jego żywieniowe potrzeby. W przypadku naprawdę wielkich psiaków o kwestię tę zatroszczyć musimy się jeszcze staranniej.

Dlaczego szczeniak rasy olbrzymiej wymaga specjalnej diety?

Szczenięta ras olbrzymich potrzebują znacznie więcej czasu na to, by stać się dorosłymi psami. Ich niewielcy kuzyni dojrzałość osiągają już w wieku 7-8 miesięcy. Psom gigantom nieraz potrzebne są na to nawet dwa lata. W ich wypadku, karmę dla szczeniąt » powinniśmy stosować zdecydowanie dłużej.

Psy wielkich ras, podczas wzrostu, radykalnie pomnażają masę swego ciała. Często zdarza się, że szczeniak ważący po urodzeniu 500 gramów, po 18 miesiącach pochwalić może się wagą bliską 70kg, a więc przeszło 100 razy większą! Dla organizmu to nie lada wyczyn, dlatego też wymaga on specjalnie dostosowanej diety.

Na samym początku u małego szczeniaka następuje szybka rozbudowa układu szkieletowego. Wydawać by się mogło, że pokarmy bogate w wapń zapewnią mu wtedy należyty rozwój kości. Wbrew takim przypuszczeniom, dieta szczeniaków ras olbrzymich powinna zawierać mniej tłuszczu, wapnia, witaminy D i fosforu niż jedzenie przeznaczone dla mniejszych zwierzaków. Z tych samych powodów z posiłków wyeliminować powinniśmy też cały nabiał. Dzięki ograniczeniu wspomnianych składników spowolnimy wzrost i zapobiegniemy rozwojowi różnych chorób ortopedycznych, w tym m.in. tak częstej dysplazji.

Karmy dla psów ras olbrzymich – osobniki dorosłe

W przypadku dorosłych psów warto pamiętać o tym, że nasi wielcy pupile mają bardzo delikatne żołądki. Narząd ten w porównaniu do masy ciała jest u nich stosunkowo mały, dlatego kiepsko radzi on sobie z przypadkowym, źle dobranym pożywieniem.

Oczywiście nasz kochany czworonóg z przyjemnością pochłaniałby wszystkie resztki z domowego stołu. Praktyka taka jednak z pewnością nie wyszłaby mu na zdrowie. Dobrze zbilansowane karmy dla psów ras olbrzymich w tej sytuacji są najlepszym rozwiązaniem – uwzględniają one psie trawienne możliwości.

↓ KARMY DLA SZCZENIĄT RAS OLBRZYMICH ↓

Sposób serwowania jedzenia też nie jest tu bez znaczenia. Mały czworonóg może zjeść większą ilość pokarmu raz dziennie. Wielkiemu pupilowi lepiej jest zaserwować dwie czy trzy mniejsze porcje. Kulki suchej karmy powinny być stosunkowo duże, tak by zmusić psa do gryzienia. Miskę warto zaś postawić wprost na podłodze. Dodatkowo zadbać powinniśmy też o to, by po posiłku zwierzak mógł przynajmniej przez godzinę spokojnie odpocząć. Duże psy znacznie częściej cierpią na śmiertelnie groźny skurcz żołądka. Jemu to zapobiegać mają wszystkie wspomniane powyżej zalecenia.

Wielkość psa to jeszcze nie wszystko, co brać powinniśmy pod uwagę, dobierając psią dietę. Psy ras olbrzymich zależnie od rasy, trybu życia i stanu zdrowia będą mieć różne zapotrzebowanie energetyczne. W razie problemów z doborem odpowiedniej karmy, warto zasięgnąć porady u weterynarza.

↓ KARMA DLA SENIORÓW RAS OLBRZYMICH ↓

Psy ras olbrzymich i problem z nadwagą

Wielu psich właścicieli ma tendencje do przekarmiania swych zwierzaków. Nawyk ten jest szczególnie niebezpieczny w przypadku wielkich psiaków. Ich stawy i tak są poważnie obciążone – dodatkowe kilogramy szybko doprowadzić mogą naszego milusińskiego do kalectwa. Karmy dla psów ras olbrzymich w składzie swym zawierają L-karnitynę – aminokwas, który pomaga spalać tkankę tłuszczową. Ponadto obecna jest też w nich glukozamina i chondroityna, które to wspomagają regenerację chrząstki stawowej (sprawdź, jak chronić psa przed dysplazją stawów KLIK »). Dzięki takiemu wsparciu naszemu czworonogowi dłużej uda się zachować dobre zdrowie.

↓ KARMY DLA DOROSŁYCH PSÓW RAS OLBRZYMICH ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu