Karmniki do akwarium

Karmnik dla ryb w akwarium

Rzadko kiedy mieszkańcy akwarium znajdą w nim wystarczającą ilość naturalnego pokarmu do przeżycia, którego zasoby jeszcze by się same odnawiały. Dlatego regułą jest karmienie hodowanych w zbiorniku zwierząt.

W zależności od gatunków stosuje się różne pokarmy. Mogą być to mrożone produkty pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Jednak najpopularniejsze i najbardziej wygodne w stosowaniu są gotowe pokarmy dla ryb i innych zwierząt akwariowych, dostępne w postaci płatków, granulatów, stick’sów itd.
W celu ich podawania przyda się specjalnie do tego przeznaczony karmnik.

Zwykłe karmniki do akwarium

Te najbardziej popularne służą do utrzymywania podawanego rybom pokarmu w jednym miejscu, zapobiegając jego rozprzestrzenianiu się po całym lustrze wody. Innym rodzajem karmników są urządzenia, których zadaniem jest automatyczne karmienie ryb, bez udziału akwarysty.

Dawniej zwykłe karmniki były produkowane ze szkła w kształcie kółka o średnicy ok 5cm, wypełnionego powietrzem, aby pływały po powierzchni. Oczywiście dziś tworzywo zastąpiono plastikiem a konstrukcję wzbogacono o przyssawkę, dzięki której można karmnik unieruchomić w konkretnym miejscu.

Można kupić okrągłe lub prostokątne, dostępne są także wersje z możliwością montowania specjalnego podajnika do karmienia żywym pokarmem. Zakup takiego karmnika dla rybek to koszt od kilku do kilkunastu złotych.

Automatyczne karmniki do akwarium

Automatyczne karmniki dla ryb używane są zazwyczaj przez akwarystów w okresie wyjazdów wakacyjnych. Często instaluje się je również w akwariach dekorujących biura, firmy czy inne miejsca, gdzie do serwisowania zbiornika przychodzi okresowo wynajęty fachowiec.

Automatyczne karmniki są zasilanie elektrycznie bateriami. Montuje je się na lub w pokrywie akwarium. Prostsze wersje posiadają obrotowy bęben, który wypełniany jest pokarmem. Przy każdym pełnym obrocie porcja granulatu lub płatków wysypuje się do akwarium przez otwór. Wielkość porcji można ustalić regulując wielkość otworu, natomiast częstotliwość karmienia prędkością obrotu bębna ( np. 1 lub 2 razy na dobę).

Karmniki automatyczne dla ryb z „wyższej półki” są programowane elektronicznie. Można ustalić o jakich porach ryby mają być karmione, wielokrotnie w ciągu dnia. Można również wybrać ilość porcji podawanych w ciągu konkretnego karmienia. Urządzenia te posiadają również wewnętrzny wentylatorek, który usuwa wilgoć w z wnętrza pojemnika na pokarm zapobiegając tym jego zbrylaniu i pleśnieniu. Koszt zakupu takiego cacka to nawet kilkaset złotych.

Tekst: Michał Kutyna
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

sklep_akwarystyczny_ch_zielony_park

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.