{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Karma hepatic dla kota

Jeśli u naszego pupila zdiagnozowano problemy z wątrobą, koniecznie zmodyfikować musimy dotychczas stosowaną dietę. Niezależnie od tego, czy zwierzak cierpi na niewydolność, marskość, zapalenie czy stłuszczenie wątroby, warto sięgnąć po dedykowane kotom „wątrobowcom” karmy hepatic. Specjały te są lekkostrawne, nie obciążają dodatkowo już i tak uszkodzonego narządu oraz dzielnie wspierają jego dalszą pracę.

Dlaczego kot z chorą wątrobą musi odżywiać się inaczej?

Wątroba jest jednym z tych organów, bez których organizm nie może się obejść. Ten największy z narządów wewnętrznych czynnie uczestniczy w wielu różnych procesach funkcjonalnych, detoksykacyjnych i metabolicznych. Wątroba niezwykle łatwo się regeneruje, niestety, gdy wytrzymałość jej zostanie przekroczona, przestaje ona dawać sobie radę. Sygnały świadczące o uszkodzeniu wątroby, a więc m.in. utrata apetytu i wagi, biegunka, wymioty, wielomocz, wzmożone pragnienie, żółtaczka czy ospałość wysyłane są jednak bardzo późno – nawet, gdy zniszczeniu uległo już 70% tej części ciała. Zazwyczaj więc w momencie stawiania diagnozy ten niezwykle ważny narząd jest już w naprawdę kiepskim stanie.

W wyniku uszkodzenia wątroby zaburzone zostają procesy trawienne. Zmniejszona zdolność syntezy białek oraz wchłaniania składników odżywczych w połączeniu z jadłowstrętem, biegunką bądź wymiotami prowadzi wprost do energetyczno-białkowego niedożywienia. Ponadto niesprawna wątroba nie radzi sobie też z odtruwaniem organizmu, czyli z likwidacją toksyn oraz z produkcją i uwalnianiem należytej ilości glukozy. To właśnie te zachodzące w organizmie zmiany zmuszają nas do zmiany dotychczasowych kocich żywieniowych przyzwyczajeń.

Jak powinien jadać kot wątrobowiec?

Nawet w przypadku zdrowych pupili należyte zbilansowanie codziennej dawki pokarmu wcale nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się zdawać. Gdy czworonóg nasz zaczyna chorować, znaczenie diety wzrasta jeszcze bardziej, gdyż często odgrywa ona kluczową rolę w powrocie do zdrowia. W przypadku uszkodzenia wątroby sprawa wygląda naprawdę poważnie – złe odżywianie sprzyja dalszej degradacji narządu, w konsekwencji zaś doprowadzić może do śmierci zwierzaka.

Dieta wysokobiałkowa, obfitująca w wysokiej jakości proteiny i tłuszcze, w lekkostrawne węglowodany i wyraźnie zmniejszoną ilość sodu idealnie nadaje się dla kotów z uszkodzoną wątrobą. Dodatkowo warto pamiętać i o tym, że narząd ten rozprawia się z obecnymi w organizmie toksynami oraz z nagromadzonym amoniakiem. W kwestii tych pierwszych nie chcąc przeciążać chorej wątroby, unikać powinniśmy karm wzbogaconych o sztuczne barwniki, konserwanty i wzmacniacze smaku. Jeśli chodzi zaś o walkę z amoniakiem, sięgnijmy po te specjały, w których składzie gości wspomagająca przebieg cyklu mocznikowego arginina.

Białka i tłuszcze w kociej diecie wątrobowej

Karma hepatic dla kota powinna bazować na lekkostrawnych białkach naprawdę wysokiej jakości. Kryterium tego z pewnością nie spełnia mięso czerwone, stąd też w jedzeniu kotów wątrobowców zamiast wołowiny, wieprzowiny, baraniny czy kaczki gościć powinien kurczak, indyk lub królik. Strawność i wchłanianie białka zwiększyć też można w procesie hydrolizy, wówczas nawet mięso z kurczaka staje się łatwo przyswajalne.

W przypadku kotów wątrobowców uważać trzeba też z tłuszczem. Ten stanowić powinien nie więcej niż 20-40% karmy. Ważne też, aby należał on do tłuszczów łatwo przyswajalnych, a więc takich, które nie przyczyniają się do nadmiernego wydzielania żółci.

Karmienie kota wątrobowca – częstotliwość serwowania posiłków

Karma hepatic dla kota to najlepszy rodzaj pożywienia dla mruczków, które borykają się z chorą wątrobą. Niestety mając pod opieką chorego zwierzaka, zatroszczyć musimy się nie tylko o specjalny rodzaj pożywienia, ale i o to, by te serwowane było w odpowiedni sposób. Kot wątrobowiec zazwyczaj wykazuje się kiepskim apetytem, dodatkowo borykać może się on też z nagłymi spadkami cukru we krwi. W takich sytuacjach zwierzaka karmić powinniśmy małymi, lecz często podawanymi porcjami. Szczególnie w przypadku mokrego jedzenia zadbajmy o to, by miska z pokarmem nie stała cały dzień na zewnątrz. Świeżą, niewielką porcję nakładajmy co kilka godzin i po upływie 20-30 minut z powrotem chowajmy do lodówki.

↓ KARMY HEPATIC DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu