karma dla swinki morskiej

Karma dla świnki morskiej

Świnki morskie są wyjątkowo sympatycznymi i uroczymi pupilami domowymi. Kiedyś mało popularne, dziś obecne w naprawdę wielu domach. Świnki potrafią być charakterne, ale to tylko wyraz ich bogatej osobowości. Bardzo przywiązują się do właściciela, są ciekawe świata, z chęcią sprawdzą każdy kąt mieszkania. Lubią się też bawić. Nie mają aż tyle energii, co na przykład koszatniczki, ale to nie oznacza, że są leniwe albo ospałe. Mają inną budowę anatomiczną, więc nie dadzą rady wysoko skakać ani śmigać w kręciołku, uwielbiają jednak kontakt z opiekunem i naprawdę dużo rozumieją. Aby mieć siłę na harce, potrzebują odpowiedniej diety. Mądre i wartościowe żywienie świnek morskich zagwarantuje im dobry humor, zdrowie i wiele energii.

Przysmaki dla świnki morskiej

 

Żywienie świnki morskiej

Świnki morskie to zwierzaki zdecydowanie roślinożerne i nie próbujmy podawać im kawałków mięsa, bo raczej nie wykażą zainteresowania. Ich dieta powinna składać się przede wszystkim z trawy i ziół. W przeciwieństwie do innych małych zwierzaków, świnki morskie nie potrzebują dużych ilości ziaren, ponieważ gustują w zielonych częściach roślin: smakują im łodygi i liście. Stąd w ich diecie powinno znaleźć się przede wszystkim włókno, ale nie zboża. Wybierajmy produkty z dużą ilością błonnika, ale bez zawartości ziaren. Zielone pędy zapewniają tym małych futrzakom niezbędne do prawidłowego funkcjonowania białko roślinne oraz mnóstwo witamin i minerałów (potrzebują zwłaszcza witaminy C). Włókno wpływa korzystnie na układ pokarmowy, wspomaga metabolizm oraz usuwanie z organizmu produktów przemiany materii, które już do niczego się nie przydadzą. Zioła z kolei są nie tylko pełne witamin i aromatyczne (a zatem podnoszą walory smakowe produktu), ale też mają doskonały wpływ na pracę układu trawiennego, nerek, serca, działają również odstresowująco, a nawet mogą pełnić funkcję naturalnych wzmacniaczy odporności oraz lekkich antybiotyków, co przydaje się zwłaszcza w okresie wzmożonych zachorowań albo tuż po przebytej infekcji, aby wzmocnić organizm. Dieta świnki morskiej powinna się zatem składać z siana (to podstawa!), ziół, warzyw i owoców (z tym ostatnimi ostrożnie, bo zawierają dużo węglowodanów i łatwo je przedawkować). Jako urozmaicenie możemy od czasu do czasu serwować śwince morskiej jakiś smakołyk w postaci specjalnego ciasteczka albo smakoszki, które dostaniemy w sklepie zoologicznym Kakadu. Nigdy nie serwujmy pupilowi resztek z naszego talerza, zwłaszcza przyprawionych i tłustych. Unikajmy też wszelkiej chemii w jedzeniu, która szkodzi wszystkich zwierzakom, jak również ludziom.

↓ KARMY DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓

Karma dla świnki morskiej

W sklepach zoologicznych Kakadu znajdziemy naprawdę spory wybór karm dla świnek morskich. Posiadamy w sprzedaży produkty dedykowane specjalnie świnkom, co jest bardzo ważne, bo karma dla chomika albo myszy ma inny skład i kaloryczność. Dobra karma dla naszego pupila to taka, która ma najwięcej białka, trochę nienasyconych kwasów tłuszczowych, oczywiście dużo włókna, prawie zero zbóż i malutko węglowodanów. Na jakie konkretne składniki zwrócić uwagę, kiedy czytamy skład produktu? Przede wszystkim na witaminę C, której musi być dużo, do tego również na witaminy takie jak E, A i B. Wśród pierwiastków nie może zabraknąć wapnia, potasu i magnezu. Przydadzą się również nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Błonnik powinien natomiast zajmować przynajmniej jedną piątą składu całej karmy. Jakie konkretnie składniki składają się na dobry produkt? Zioła, owoce i warzywa. Najlepszym pomysłem jest łączenie karmy z mieszankami ziół i z sianem. W sklepie zoologicznym Kakadu dostaniemy specjalne suszone kompozycje. Ważne jest, aby były szczelnie zamknięte, chrupkie i po otwarciu wydzielały piękny zapach. To samo dotyczy samego sianka dla świnki morskiej ».

↓ SIANO DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓

Karmy dla świnki morskiej dzielą się na dwie główne grupy: mieszanki oraz granulaty. Mieszanki są tym, co określamy zazwyczaj mianem zwykłej, klasycznej karmy. Granulaty powstały na skutek przetworzenia. Mają inną formę, ale w żadnym wypadku nie utraciły właściwości odżywczych. Granulaty mają tę zaletę, że nie sposób wybrać z nich tylko smakujących składników, a resztę zostawić. W przypadku mieszanki wiele świnek wyjada tylko niektóre elementy pożywienia, a pozostałe ignoruje. Może to powodować ubytki w diecie.

Nie zapomnimy też, że świnka morska potrzebuje świeżej wody. Regularne wymienianie wody w poidle jest obowiązkowe.

↓ ZIOŁA DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓

Ścieranie zębów u świnki morskiej

Zęby naszego pupila ciągle rosną i trzeba je ścierać. O ile nie chcemy, aby zwierzak postanowił wykorzystać do tego celu fragment domku lub pręty klatki, pomyślmy o przysmakach i dodatkach, które pomogą walczyć z tym zjawiskiem (poczytaj więcej o przysmakach dla świnki morskiej KLIK). Zęby świnki morskiej spiłowują się trochę podczas chrupania sianka, ale to o wiele za mało. Możemy podać ulubieńcowi gałązki lub fragmenty kory – dostaniemy je w sklepie zoologicznym Kakadu. Są to zazwyczaj fragmenty drzew owocowych, ale nie jest to regułą. Do ścierania zębów dobre są też smakoszki, czyli kolby złożone z ziaren, owoców i miodu. Kolby dla świnki morskiej są zazwyczaj dość słodkie i kaloryczne, więc serwujmy je śwince raz na jakiś czas lub wybierajmy te pozbawione zbędnych wypełniaczy. Im mniej będzie na nich ziaren, a więcej innych dodatków, tym lepiej.

↓ KOLBY DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © shchus – stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu