{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Karma dla królika

Ustalenie prawidłowego menu dla zwierzaka zawsze wymaga chwili zastanowienia. Choć króliki nie potrzebują żadnych wykwintnych specjałów, w ich diecie nie może zabraknąć różnorodnych składników pokarmowych. Z drugiej zaś strony nawet wartościowe pożywienie podawane w niewłaściwych proporcjach może negatywnie wpłynąć na zdrowie naszego uszatego podopiecznego. Jaki pokarm dla królika » podawać, by zaspokoić jego potrzeby?

Specyfika żywienia królików

Aby skomponować prawidłową dietę dla królika, warto poznać bliżej specyfikę jego układu pokarmowego. Uszaci podopieczni są doskonale przystosowani do spożywania pokarmu roślinnego, bogatego we włókno. Maksymalne wykorzystanie takiego pożywienia jest możliwe dzięki rozbudowanemu jelitu ślepemu i dwuetapowemu sposobowi trawienia (cekotrofii). W związku z tym, że króliki potrafią czerpać niezbędne składniki nawet z mało wartościowego pokarmu, są bardzo wrażliwe na nadmiar kalorii w diecie. Potrzebują jednak częstych i niewielkich posiłków. Co więcej, nasze futrzaki powinny otrzymywać także twardy pokarm, by mogły w naturalny sposób ścierać swoje zęby. Cenną wskazówką, czym żywić domowego królika, może być także dieta dzikich krewnych naszego podopiecznego. W naturalnym jadłospisie zwierzaków znajdują się różne gatunki traw i ziół, a także kora, pąki, pędy, liście i kwiaty. Futrzaki nie pogardzą też znalezionymi warzywami i owocami. Dieta zajęczaków zmienia się w zależności od pory roku – potrafią one w pełni korzystać z różnych darów natury. W podobny sposób trzeba więc skomponować menu domowego pupila. Muszą znaleźć się w nim te same składniki, którymi żywią się dzikie króliki, a okresowo warto wzbogacać je również sezonowymi smakołykami.

Sianko jako najważniejszy składnik króliczej diety

Siano to bez wątpienia najważniejszy składnik króliczego jadłospisu. W menu naszego uszatego podopiecznego powinno stanowić zatem aż 70-80%. Futrzak musi mieć do niego nieograniczony dostęp. Chrupanie sianka pochłania sporo czasu, dzięki czemu zwierzak ma zajęcie, a jego przewód pokarmowy może funkcjonować prawidłowo. Wybierając sianko dla królika, warto zwrócić uwagę na jego jakość. Powinno ono być odpowiednio kruche, suche i niepylące. Najlepiej podawać podopiecznemu produkty skomponowane z różnych rodzajów traw i roślin. Bardzo istotna jest regularna wymiana sianka na świeże (sprawdź, jakie wybrać siano dla królika KLIK).

↓ SIANO DLA KRÓLIKA ↓

Gotowe mieszanki dla królików

Około 5% króliczej diety powinna stanowić wysokiej jakości, odpowiednio zbilansowana sucha karma. Mieszanka w postaci granulatu jest bogata w składniki odżywcze, dlatego trzeba limitować pupilowi jej podawanie. Najlepiej wybierać pokarmy z wysoką zawartością włókna (około 20%) i niską zawartością białka (około 12%). Warto poszukać produktu na bazie tymotki łąkowej. Więcej granulatu w diecie potrzebują młode, rosnące królik. W przypadku zwierzaków, które mają problem z nadwagą, trzeba zaś go ograniczyć.

Warzywa w menu królika

Warzywa są bardzo istotnym elementem w menu każdego uszatego podopiecznego. Ich udział w diecie musi wynieść około 10-20%. Nasz milusiński powinien otrzymywać codziennie ich świeżą porcję. Warto postawić na dużą różnorodność tego typu smakołyków – zwierzakowi trzeba serwować zarówno warzywa korzeniowe, jak i liściaste. Dzięki temu będziemy mogli dostarczyć futrzakowi różnorodne witaminy, ale nie doprowadzimy do hiperwitaminozy. Zwierzakowi można podawać np. buraki, marchewki, brokuły.

↓ SUSZONE ZIOŁA I WARZYWA DLA KRÓLIKA ↓

Smaczne i zdrowe królicze przekąski

Istnieje szereg sposobów na wzbogacenie diety królika (poczytaj więcej o przysmakach dla królika KLIK). Uszaci milusińscy z pewnością z chęcią schrupią owoce, takie jak: jabłka, ananasy, gruszki, truskawki. Warto pamiętać, że owoce zawierają zazwyczaj sporo cukru, dlatego w menu zwierzaka nie powinny stanowić więcej niż 10%. Wiele królików przepada za kruchą zieleniną. Futrzakowi możemy zaoferować np. babkę lancetowatą, gwiazdnicę pospolitą, pokrzywę czy mniszka lekarskiego. Zioła podnoszą smakowitość pokarmu, a dodatkowo pełnią istotną funkcję w profilaktyce zdrowotnej. Ponadto królika można uraczyć również jadalnymi kwiatami, np. stokrotką, hibiskusem, bratkami. Nie zapominajmy, by podopiecznemu regularnie dostarczać smakołyki, które ułatwią mu ścieranie zębów. Gałązki lub kora wierzby, lipy, gruszy lub jabłoni świetnie sprawdzą się w tej roli.

↓ GRANULAT DLA KRÓLIKA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu