Kakadu różowa

Kakadu różowa

Wesoła i ruchliwa kakadu różowa nie sprawia większych problemów w hodowli, jeśli tylko zapewni się jej odpowiednią opiekę. Jest najbardziej rozpowszechnioną kakadu i najliczniejszą papugą świata.

Środowisko naturalne kakadu różowej

W naturze kakadu różowa żyje w całej niemal Australii, prócz najbardziej wilgotnych północnych wybrzeży. Preferuje otwarte przestrzenie, porośnięte nielicznymi drzewami, najchętniej w pobliży zbiorników wodnych. Nie stroni również od człowieka i chętnie odwiedza pola, ogrody, itp.

Wygląd kakadu różowej

Kakadu różowa jest bardzo ładną papugą o delikatnych barwach. Wierzch ciała ma popielaty, nieco ciemniejsze ogon i skrzydła, spód ciała natomiast intensywnie różowy (tej barwie zawdzięcza swoją nazwę. Z jej białej głowy sterczy tej samej barwy czub, który ptak może stroszyć. Ptaki te dorastają do około 34-38 cm długości, a ważą około 300-400 g.

Długość życia kakadu różowej

Średnia długość życia kakadu różowej wynosi około 40 lat.

Zachowanie i wymagania kakadu różowej

Kakadu różowe są bardzo towarzyskie. W naturze żyją w ogromnych stadach, a w pary łączą się na całe życie i tylko śmierć może je rozłączyć. To niezwykle ruchliwe i ciekawskie ptaki, o całkiem donośnym głosie.

Ptaki te doskonale latają i robią to bardzo chętnie, dlatego w hodowli powinno się im zapewnić sporo przestrzeni. Najlepsze są dla nich przestronne woliery ogrodowe, częściowo zacienione, najlepiej przez drzewa lub krzewy. W takich wolierach będą mogły latać do woli. Jeśli chcemy hodować kakadu w mieszkaniu, powinniśmy zapewnić jej codzienne spacery poza klatką, by mogła rozprostować skrzydła.

Jak wszystkie duże papugi, kakadu różowe przywiązują się do człowieka, którego obdarzą zaufaniem. Należy poświęcać im dużo czasu i zapewnić rozmaite zabawki, by się nie nudziły. Są świetnymi naśladowcami dźwięków, w tym ludzkiej mowy.

Pożywienie kakadu różowej

Kakadu różowej podajemy pokarmy dla dużych papug, owoce i warzywa. W naturze ptaki te chętnie jedzą również owady i ich larwy, dlatego także w hodowli warto wzbogacić ich menu o ten składnik. W klatce zawieszamy też nieokorowane młode gałązki drzew owocowych, które będą mogły obgryzać.

Rozmnażanie kakadu różowej

Kakadu różowe gniazdują w dziuplach, które wyściełają liśćmi eukaliptusa. W hodowli dziuplę zastępuje odpowiedniej wielkości, solidna budka lęgowa. Samica składa od 2 do 5 jaj, które wysiaduje przez około 30 dni. Pisklęta wykluwają się nagie i nieporadne, i są karmione zarówno przez samicę, jak i samca.

Systematyka kakadu różowej

Kakadu różowa jest jedynym przedstawicielem rodzaju Eolophus, który zaliczamy do rodziny kakadu. Do rodziny tej należą również popularne nimfy.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: papugowe
Rodzina: kakadu
Rodzaj: Eolophus
Gatunek: Eolophus roseicapilla (Kakadu różowa)

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Krzysztof Choromański

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu