Jaki wpływ zwierzęta w domu mają na zdrowie człowieka?

Jaki wpływ zwierzęta w domu mają na zdrowie człowieka?

Nie ulega wątpliwości, że kontakt ze zwierzętami wywiera pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Liczne badania wykazały, że przebywanie pośród czworonogów poprawia nasze samopoczucie, działa kojąco na układ nerwowy i motywuje do częstszej aktywności. Zwierzęta coraz częściej wykorzystuje się też w rehabilitacji oraz terapii różnych chorób. Czego jeszcze można spodziewać się po naszych czworonożnych przyjaciołach? Jaki wpływ zwierzęta w domu mają na zdrowie człowieka?

Wpływ zwierząt na zdrowie i jakość życia człowieka

Okazuje się, że życie pod jednym dachem ze zwierzętami może mieć niezwykle dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i kondycję psychofizyczną. Udowodniono na przykład, że obecność czworonogów redukuje poziom stresu, obniża ciśnienie tętnicze i poprawia nasze samopoczucie. Głaskanie kota lub zabawa z nim uspokaja i pomaga się zrelaksować, a towarzystwo psa motywuje do większej aktywności i poprawia naszą kondycję.

Codzienne spacery lub zabawa z ulubieńcem obniżają również poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, co z kolei przekłada się na mniejsze ryzyko chorób układu krążenia. Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak badania potwierdziły, że opiekunowie zwierząt, nawet tak małych, jak szczury czy chomiki, wykazują mniejszą skłonność do chorób serca i układu krążenia.

Jak zwierzęta wpływają na nasze samopoczucie?

Mruczenie kota, śpiew kanarka czy miękkie futro świnki morskiej to bodźce kojące nasze nerwy. Samo przebywanie w tym samym pomieszczeniu co zwierzak, może wpływać na nas relaksująco i uspokajająco. Wszystko za sprawą oksytocyny, substancji wytwarzanej przez nasz organizm na widok ukochanego pupila. Za jego sprawą następuje także obniżenie poziomu kortyzolu, czyli hormonem stresu. To właśnie dlatego pośród zwierząt czujemy się lepiej, jesteśmy spokojni i optymistyczni.

Co ciekawe, zwierzęta mogą także wspierać nas w trudnych chwilach. Przeważnie postrzegamy je jako przyjaciół, a nawet powierników, których towarzystwo pomaga nam przetrwać gorsze chwile. Opieka nad czworonogiem może być też jednym z elementów leczenia depresji. Zajmując się zwierzakiem, skupiamy się na nim i odwracamy uwagę od negatywnych myśli. Mając psa, kota czy choćby chomika pod swoją pieczą, motywujemy się do tego, by co rano wstawać z łóżka. W końcu lista obowiązków jest dość długa – pupila trzeba nakarmić, wyjść z nim na spacer lub posprzątać jego klatkę, wyczesać, wykąpać albo się z nim pobawić. Zwierzak odwdzięczy się za troskę bezwarunkową miłością i akceptacją, co często podnosi naszą samoocenę i pozwala przetrwać trudniejszy okres w życiu.

Wpływ zwierząt na rozwój dzieci

Domowe zwierzaki wspierają także rozwój emocjonalny dzieci. Przyjaźń i opieka nad czworonogiem od najmłodszych lat uczy dziecko otwartości, tolerancji, a także samodzielności i odpowiedzialności za drugie stworzenie. Posiadanie czworonożnego towarzysza może także podnosić samoocenę dziecka, wpływać na poczucie własnej wartości i pewność siebie. Liczne badania wykazały, że dzieci wychowywane w towarzystwie futrzaków są bardziej otwarte, empatyczne i lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych. Zwierzaki potrafią też wspomagać dzieci z trudnościami w nauce. Dzięki nim nasze pociechy szybciej uczą się czytać, łatwiej znoszą stres związany z testami czy publicznymi wystąpieniami i chętniej angażują się w dodatkowe aktywności, takie jak kluby sportowe czy koła zainteresowań.

Warto wspomnieć także o tym, że dzieci mieszkające pod jednym dachem ze zwierzętami jeszcze przed ukończeniem 6 miesiąca życia, wykazują mniejszą skłonność do alergii w późniejszym wieku. Okazuje się, że dzieci mające kontakt z futrzakami od najmłodszych lat dysponują silniejszym układem odpornościowym, rzadziej zapadają na egzemy, katar sienny czy alergię.

Zwierzęta w pracy z chorymi

Zwierzęta już od dawna wykorzystuje się do pracy z osobami chorymi oraz niepełnosprawnymi. Terapię z udziałem zwierząt nazywa się ogólnie animaloterapią, ale jej najbardziej znaną formą jest hipoterapia. Na czym polega? Mówiąc najogólniej, jest to metoda rehabilitacji psychoruchowej z udziałem koni. Wykorzystuje się ją między innymi do pracy z dziećmi z zespołem Downa, zespołem Aspergera, ADHD lub dziecięcym porażeniem mózgowym.

Równie popularna jest dogoterapia, w której główną rolę odgrywają psy. Wykazano, że zabawa z czworonogami oddziałuje na ludzką sferę emocjonalną, przez co wpływa między innymi na rozwój empatii, poprawę samooceny czy ograniczenie agresji i autoagresji u dziecka. Rehabilitacja z udziałem psów może wspierać rozwój mowy i funkcji poznawczych, pobudzać pracę zmysłów oraz sprzyjać większej koncentracji.

Kolejną znaną formą terapii jest ta z udziałem kotów, tak zwana felinoterapia. Dzięki niej dzieci przełamują swoje ograniczenia, uczą się jak okazywać uczucia i emocje oraz sprawniej komunikować się z otoczeniem.

↓ PRZEJDŹ DO E-SKLEPU KAKADU ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © pressmaster — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu