jaka karma dla psow aktywnych jest najlepsza 938x535 - Jaka karma dla psów aktywnych jest najlepsza?

Jaka karma dla psów aktywnych jest najlepsza?

Czy uprawiasz sport wspólnie ze swoim psem? Przygotowujesz pupila do zawodów? A może razem pracujecie? Jeśli tak, to pamiętaj, że wyjątkowo aktywne czworonogi, pracujące lub uprawiające sport, mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe, niż psy prowadzące mniej dynamiczny tryb życia. Ruch i duży wysiłek fizyczny wiążą się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię oraz składniki pokarmowe, poprawiające kondycję i wydolność psiego organizmu. Jak opracować dietę spełniającą wymagania aktywnego psa?

Psy aktywne fizycznie

Pies wyjątkowo aktywny to przede wszystkim taki, który dużo czasu spędza na intensywnych treningach i przygotowaniach do zawodów sportowych. Do najbardziej popularnych, psich dyscyplin zalicza się wyścigi zaprzęgów, agility, flyball oraz coursing. Nie zapominajmy jednak o psach pracujących, na przykład ratowniczych, pasterskich czy stróżujących, które również wyróżniają się podwyższonym zapotrzebowaniem energetycznym. Warto podkreślić, ze każda forma aktywności zwiększa zużycie energii. Wszystkie zwierzaki, które spędzają czas na świeżym powietrzu bawiąc się, aportując, tropiąc czy biegając wraz z właścicielem, nabierają zupełnie nowych potrzeb żywieniowych (sprawdź, jak zacząć biegać z psem KLIK).

Jak karmić psa aktywnego fizycznie?

Potrzeby żywieniowe naszych czworonogów zmieniają się w zależności od tego, jaki tryb życia prowadzą. Aktywny i sprawny fizycznie pies, który dużo czasu spędza w ruchu zużywa energię znacznie szybciej niż psiak, którego ruchliwość ogranicza się tylko do kilku krótkich spacerów dziennie. Dieta psa sportowego lub pracującego powinna dostarczać mu wszelkich niezbędnych składników pokarmowych, poprawiających wydolność i spełniających wzmożone zapotrzebowanie na energię. W związku z tym karma dla psa» wyjątkowo aktywnego fizycznie musi być pełnowartościowa i wysokokaloryczna. Dobrej jakości pokarm powinien zawierać powyżej 25% tłuszczu oraz około 30% lekkostrawnego białka zwierzęcego.

Karma dla aktywnego psa

W sklepach zoologicznych Kakadu znajdziemy specjalistyczne karmy, stworzone z myślą o psach wyjątkowo aktywnych, uprawiających sport oraz pracujących w ciężkich warunkach. Samodzielne opracowanie pełnowartościowej i dobrze zbilansowanej karmy dla pupila może być zbyt trudne, dlatego zaopatrzenie się w gotową karmę będzie najlepszym rozwiązaniem. Zaletą takiego pożywienia jest to, że zawiera już wszystkie elementy, które są psu niezbędne, a więc nie ma obaw, że narazimy pupila na niedobory ważnych składników pokarmowych. Warto pamiętać, że pies otrzymujący jedzenie bardzo dobrej jakości, o prawidłowym składzie i proporcjach poszczególnych składników, nie potrzebuje żadnej dodatkowej suplementacji.

Skład karmy dla psów aktywnych fizycznie

Jakie składniki powinna zawierać karma dla trenującego lub zapracowanego czworonoga? Poza odpowiednią ilością białka i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, w karmie naszego pupila nie może zabraknąć związków, takich jak glukozamina i chondroityna». Oba składniki wzmacniają chrząstki stawowe, pobudzają wytwarzanie kolagenu oraz skutecznie zapobiegają stanom zapalnym stawów. Analizując skład karmy zwracajmy uwagę na obecność mikroelementów, na przykład manganu, składnika ważnego w procesie budowy tkanki chrzęstnej. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu psa ważne są także kwasy tłuszczowe omega-3.

Ważnym składnikiem pokarmu dla aktywnego psa są także antyoksydanty, hamujące rozwój wolnych rodników. Wybierając karmę dla ulubieńca zwracajmy uwagę na zawartość witamin A, E oraz C, uważanych za podstawowe i naturalne antyoksydanty. Duży wysiłek fizyczny może zwiększać zapotrzebowanie organizmu na L-karnitynę. Składnik ten poprawia wydolność serca i wzmacnia układ mięśniowy. Z kolei kwas hialuronowy wzmacnia stawy, hamuje rozwój stanów zapalnych i poprawia przyswajalność składników odżywczych.

Kiedy karmić psa aktywnego?

Żołądek psa wybierającego się na trening nie może być ani pusty, ani zbyt przeciążony. Karmiąc pupila tuż przed wysiłkiem fizycznym, narażamy go na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia czy biegunkę. U psów ras dużych i olbrzymich wzrasta także ryzyko wystąpienia skrętu żołądka (dowiedz się, jak karmić psy ras olbrzymich KLIK). Najlepiej jest podać psu około ¼, najwyżej 1/3 dziennej dawki jedzenia, na około 2-3 godziny przed planowanym treningiem lub jakąkolwiek inną formą aktywności fizycznej. Resztę posiłku podajemy dopiero jakiś czas po powrocie.

Każdy właściciel aktywnego czworonoga powinien uważnie obserwować pupila. Jeśli zauważymy, że zwierzak męczy się dużo szybciej niż wcześniej lub jeśli jego sierść traci swój blask, być może karma, którą otrzymuje nie do końca odpowiada jego potrzebom. W takiej sytuacji powinniśmy rozważyć zmianę diety. Pamiętajmy, by w razie wątpliwości poradzić się lekarza weterynarii, który najlepiej zdiagnozuje potrzeby naszego ulubieńca.

↓ KARMY DLA PSÓW AKTYWNYCH I PRACUJĄCYCH ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu