Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Jak skomponować kocie posiłki, by zapewnić naszym pupilom zdrową dietę? Co koty mogą jeść?
Podstawą diety każdego kota jest mięso. Co więcej, zwierzęta te określane są mianem mięsożerców bezwzględnych. Oznacza to, że w toku ewolucji ich organizmy przystosowały się do czerpania praktycznie wszystkich składników odżywczych z ciał innych zwierząt.
Dla naszych futrzaków najbardziej wartościowe jest mięso surowe. Takie bowiem zawiera najwięcej składników odżywczych. Niestety obróbka termiczna, zwłaszcza gotowanie, pozbawia go wielu cennych substancji, takich jak witamin. Przed podaniem, surowe mięso najlepiej włożyć do zamrażalki na dwa tygodnie.
Jeśli chcemy zdrowo odżywiać naszego pupila powinniśmy podawać mu mięso różnych gatunków zwierząt i pochodzące z różnych części ciała. Pamiętajmy bowiem, że skład mięsa zmienia w zależności od rodzaju. Nie zapominajmy o mięsie ryb.
Pokarm pochodzenia zwierzęcego, to nie tylko mięso, ale również jaja, białe sery, jogurty oraz podroby. Są one cennym urozmaiceniem kociej diety, jednakże trzeba zachować pewne proporcje. Nie można np. Podawać kotu zbyt dużo podrobów ani surowych jaj.
Układ pokarmowy kotów kiepsko sobie radzi z trawieniem pokarmów roślinnych. Tym nasze futrzaki różnią się od psów, które są niemal wszystkożerne. Dietę kotów można uzupełniać warzywami i owocami, tyle tylko, że surowe nie stanowią dla nich dużej wartości odżywczej, a ugotowane sporo na tej wartości tracą. Można gotować warzywa na parze, co jest najzdrowsze i w takiej postaci niewielkie ich ilości podawać wymieszane z mięsem
Do jedzenia warzyw trzeba jednak kota przyzwyczaić. Zwierzaki te zwykle za nimi nie przepadają, a wiele z nich nawet nie raczy ich powąchać.
Prawda jest taka, że trudno jest samodzielnie skomponować zdrową, w pełni zbilansowaną dietę dla kota. Niektórzy twierdzą, że ich zwierzak dostaje wyłącznie surowe mięso i ma się dobrze. Zazwyczaj szybko okazuje się, że ich pupil wychodzi z domu i skwapliwie uzupełnia swoje codzienne posiłki upolowanymi przez siebie ptaszkami, gryzoniami i innymi drobnymi żyjątkami.
Dla własnej wygody zatem, i dla dobra zwierzaka, najlepiej jako podstawę kociej diety stosować gotowe karmy dla kotów. Szczególnie godne polecenia są karmy suche, z racji ich rozlicznych zalet. Dobrej jakości produkt może być wręcz jedynym pokarmem naszego kota.
Oczywiście, jeśli chcemy możemy uzupełniać kocia dietę karmami mokrymi, mięsem i tym wszystkim, co kot może zjadać. (W innym miejscu piszemy o tym, czego kot nie powinien jeść.)
Koty przystosowały się do polowania na małą zdobycz. Muszą zatem jeść kilka razy dziennie. Z tego powodu powinny mieć stały dostęp do pokarmu. Sucha karma powinna być więc zatem cały czas w misce, mokra podawana w niewielkich porcjach od czasu do czasu.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Każdy kociarz wie, że futro mruczka, szczególnie długowłosego, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki regularnemu szczotkowaniu sierść pupila staje się zdrowa i lśniąca, nie plącze się ani nie mechaci. Ponadto staranne wyczesywanie...
Kocięta od odsadzenia aż do zakończenia rozwoju fizycznego potrzebują innego pożywienia niż koty dorosłe. Podstawę ich diety stanowią więc specjalne karmy dla kociąt, które zwykle podajemy do chwili, gdy kociak...
Regularne sprzątanie kociej toalety » to jeden z podstawowych obowiązków każdego właściciela. Brudna i zapuszczona kuweta wydziela przykry zapach, a co gorsza stanowi znakomite miejsce do rozwoju groźnych, chorobotwórczych bakterii. Warto...