Jak zaadoptować psa?

Jak zaadoptować psa?

Myślisz o adopcji psa, ale nie wiesz, jak właściwie się za to zabrać? Proces adopcyjny może wyglądać zupełnie inaczej w zależności od fundacji czy schroniska, do którego się zwrócisz. Zanim zwierzak trafi w Twoje ręce, na pewno będzie trzeba dopełnić kilku niezbędnych formalności, odbyć wizytę u przyszłego pupila, a nawet uiścić niewielką opłatę. Jak dokładnie przebiega adopcja psa i czego można spodziewać się w czasie jej trwania?

Czy każdy może adoptować psa?

Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Trzeba pamiętać, że adopcja czworonoga to poważna decyzja, która z pewnością wiele zmieni w Twoim życiu. Pies to nie zabawka, a żywa istota, która potrzebuje nie tylko jedzenia i miejsca do spania, ale także ruchu, kontaktu z właścicielem oraz leczenia w przypadku choroby. Na Twoje barki spadnie odpowiedzialność za dobrostan i zdrowie pupila, więc zanim w ogóle wybierzesz się do schroniska, zastanów się, czy będzie Cię stać na jego utrzymanie. Żywienie psa, pielęgnacja, leczenie oraz profilaktyka wiążą się z pewnymi kosztami, a przecież nie tylko o pieniądze tutaj chodzi. Równie ważny jest czas, jakim dysponujesz. Przemyśl ile czasu w ciągu dnia dasz radę poświecić psu albo kto zajmie się nim, gdy wyjedziesz na urlop.

Warto znać odpowiedzi na podobne pytania, bo prawdopodobnie usłyszysz je także w schronisku. Pamiętaj, że osoby zainteresowane adopcją mogą być poproszone o wypełnienie ankiety lub udzielenie odpowiedzi na pytania wolontariuszy. To właśnie na ich podstawie zapadnie ostateczna decyzja w sprawie adopcji.

Gdzie szukać psa do adopcji?

Jeśli w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania jest schronisko, to pierwsze kroki warto skierować właśnie tam. Przed wizytą sprawdź, czy ośrodek nie ma przypadkiem strony internetowej lub profilu w mediach społecznosciowych. Tam powinny być zamieszczone informacje o psach aktualnie przeznaczonych do adopcji, spośród których wstępnie możesz wybrać wymarzonego pupila. Jeżeli w okolicy nie ma takiego ośrodka, poszukaj w sieci innego schroniska lub fundacji. Jest ich bardzo wiele, zwłaszcza w większych miastach, więc nie powinno być z tym problemu.

Jak przebiega proces adopcji psa?

Proces adopcji psa w większości schronisk i organizacji jest dość rozbudowany. Przeważnie zaczyna się od wypełnienia ankiety przedadopcyjnej oraz rozmowy z pracownikiem ośrodka. Większość schronisk wymaga także co najmniej jednego spaceru przedadopcyjnego z wybranym zwierzakiem. Podczas takiej wizyty towarzyszy nam wolontariusz lub opiekun psa, który ocenia to, jak radzimy sobie z czworonogiem. Takich spacerów warto odbyć przynajmniej kilka, bo jeden to zdecydowanie za mało, by poznać psa. Dzięki nim zwierzak przyzwyczai się także do naszej obecności, więc przenosiny do nowego domu nie będą dla niego już tak dużym stresem.

KAGANIEC DLA PSA

Jeśli spacery, ankieta, rozmowa i spacery przebiegną pomyślnie, schronisko może podjąć decyzję o wydaniu psa do adopcji. Wtedy czeka Cię jeszcze odprawa weterynaryjna, czyli badanie lekarskie i omówienie staniu zdrowia zwierzaka. Dowiesz się wtedy, jakie szczepienia przeszedł Twój pupil i jakiego leczenia może ewentualnie wymagać w przyszłości. Proces adopcyjny zamyka podpisanie umowy adopcyjnej. Od momentu jej zawarcia ponosisz odpowiedzialność za czworonoga, zobowiązujesz się do opieki nad nim i zapewnienia mu należytych warunków.

Czy za psa ze schroniska trzeba zapłacić?

Niektóre schroniska pobierają niewielką opłatę za adopcję psa. Warto zapytać o to telefonicznie, zanim wybierzesz się do ośrodka lub poszukać informacji na stronie internetowej. Większość takich organizacji ma stały cennik adopcji wahający się w granicach 20-200 zł. Najniższa opłata dotyczy szczeniąt – około 20-30 zł. Trochę więcej zapłacisz za dorosłego zwierzaka, a najwięcej za psa rasowego. Taka adopcja może kosztować od 100 do nawet 200 zł.

Jak wybrać psa do adopcji?

Na koniec warto poruszyć jeszcze jedną, chyba najważniejszą kwestię. Chodzi oczywiście o wybór zwierzaka oraz to, czym kierować się podczas dokonywania tego wyboru. Rozmiar zwierzaka czy długość jego futra to istotne kryteria i je także warto brać pod uwagę, ale zdecydowanie nie są one najważniejsze. Dużo większe znacznie ma temperament czworonoga oraz jego indywidualne potrzeby. Zastanów się na przykład, jaki tryb życia prowadzisz. Jesteś aktywny i dużo czasu spędzasz poza domem? A może wolisz zacisze własnego mieszkania? To ważne, bo pies który zamieszka z Tobą, powinien dotrzymywać Ci kroku podczas codziennych aktywności. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić psu dużej ilości ruchu, wybierz psa starszego lub o spokojniejszym temperamencie. Wolontariusze ze schroniska z pewnością pomogą Ci dokonać wyboru i opowiedzą więcej o psach, zamieszkujących ośrodek.

↓ SMYCZ DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Pekic — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu