{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak wyrobić paszport dla psa?

Nie każdy z nas wybierając się podróż, może oddać komuś pod opiekę ukochanego zwierzaka. Sytuacja ta komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w planach mamy nie krótki wakacyjny wyjazd, a dłuższy pobyt w obcym kraju. Na terenie Europy spokojnie podróżować możemy z domowym czworonogiem. Wystarczy, że zawczasu postaramy się o psi paszport.

Kiedy przydatny jest paszport dla psa?

Zagraniczny wyjazd ze zwierzakiem wymaga pewnych przygotowań (poczytaj więcej o wakacjach z psem KLIK). Niestety spontaniczne wypady organizowane na ostatnią chwilę w tym wypadku mogą się nie sprawdzić. Gdy z pupilem planujemy podróżować po Unii Europejskiej, sprawa wydaje się całkiem prosta. Zazwyczaj wystarczy ważny paszport dla psa i zawarta w nim informacja o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Podobnie kwestia ta wygląda również wówczas, gdy z czworonogiem pojawić chcemy się w Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Watykanie, Andorze, Monako, San Marino czy Liechtensteinie.

Paszporty dla psów są dużym udogodnieniem. Wcześniej w niektórych krajach obowiązywała długa, w Wielkiej Brytanii nawet sześciomiesięczna, kwarantanna. Zabranie zwierzaka na urlop w niektórych wypadkach było więc wyczynem zupełnie niemożliwym.

Czy paszport dla psa wystarczy, by podróżować po Unii Europejskiej?

Psi paszport nie jest dokumentem międzynarodowym. Obowiązuje on na terenie Wspólnoty Europejskiej plus paru innych, wspomnianych powyżej krajach Starego Kontynentu. Niestety, jeśli wybieramy się do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malty czy Szwecji sam paszport i obowiązkowe udokumentowane w nim szczepienie przeciw wściekliźnie już nie wystarczy. Pies przekraczający granicę Irlandii i Wielkiej Brytanii dodatkowo 24 godziny przed wjazdem powinien przejść odrobaczenie z tasiemca i kleszczy. Konieczne jest też badanie krwi, które wykazuje faktyczną ilość przeciwciał przeciw wściekliźnie. Wymagania różnych europejskich krajów mogą nieco różnić się od siebie. Przed planowanym wyjazdem warto więc zajrzeć na stronę ambasady i dokładnie sprawdzić wszystkie wytyczne.

Zapomnij o podróży z małym szczeniakiem!

Przeciwko wściekliźnie po raz pierwszy pupila zaszczepić możemy wówczas, gdy ten skończy trzy miesiące. Uznaje się, że pierwsza taka szczepionka nabywa ważności po upływie 21 dni. Dopiero wówczas możemy więc szczeniaka zabrać ze sobą za granicę.

↓ PRZENOŚNE MISKI I POIDEŁKA DLA PSA ↓

Gdzie można wyrobić paszport dla psa?

Za wydawanie psich paszportów odpowiadają weterynaryjne lecznice. Nie znaczy to jednak, że dokument ten uda nam się wyrobić w każdej przychodni. Musimy znaleźć taką placówkę, która ma prawo wydawania paszportów. Koszt samego dokumentu wynosi 100 zł, do tego doliczyć musimy jeszcze opłatę za zaczipowanie zwierzaka, niezbędne szczepienia i badania.

Zanim nasz pupil uzyska upoważniający go do podróżowania dokument, nadać trzeba mu numer identyfikacyjny. Zwierzę znakowane jest za pomocą elektronicznego czipu wszczepianego pod skórę pomiędzy łopatkami lub w okolicy szyi. Nieraz, gdy psiak posiada czytelny tatuaż, od czipowania można odstąpić. Dobrą wiadomością jest to, że na zwierzęcy paszport nie musimy czekać, dostajemy go w lecznicy od ręki.

Jeśli zwierzakowi naszemu wszczepiliśmy czip, pamiętajmy o tym, by numer jego zgłosić w paru internetowych bazach danych. Nie wszystkie one mają ze sobą łączność i przeprowadzają wymianę informacji, stąd zgłoszenia dokonać powinniśmy w jak największej liczbie miejsc. Procedura jest prosta – wszystko załatwić uda nam się przez stronę internetową, nie wychodząc z domu. W razie, gdy nasz pupil zgubi drogę do domu, rozwiązanie takie okazać może się niezwykle przydatne.

↓ TORBY I TRANSPORTERY DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

2 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Izabela
  paź 25, 2018 - 07:35 PM

  Witam, co jeżeli nr czip jest inny niż w metryce psa?

  Reply
 2. Dr hab. Wiesław Pompka
  lis 12, 2018 - 12:00 AM

  Po konsultacji ze specjalistą obawiam się, że podmienili Pani psa w szpitalu. Czy pies po wyjściu ze szpitala zachowywał się tak samo?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu