Jaki wybrać pokarm dla papug?

Jak wybrać pokarm dla papug?

Zdrowie i długość życia naszych papug w dużej mierze zależy od ich prawidłowego żywienia. Ptaki karmione niewłaściwie, szybko mogą stać się otłuszczone lub cierpieć z powodu innych problemów zdrowotnych. Czym kierować się wybierając pokarm dla naszych pierzastych kompanów?

Czym żywią się papugi w naturze?

Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta doskonale wiedzą, czego potrzebują w swojej diecie. Bogactwo roślin, jakie daje natura, pozwala im precyzyjnie wybierać najbardziej smakowite i wartościowe składniki. Papugi utrzymywane w domach, z oczywistych względów, nie mają takiego wyboru. O urozmaicenie ich diety musi zadbać sam opiekun. Warto więc tak komponować dietę ptaków, aby była jak najbardziej podobna do ich naturalnego żywienia. Papugi, licznie występujące w Australii, Afryce i Ameryce Południowej, chętnie korzystają z różnorodności tamtejszej roślinności. Większość gatunków żywi się nasionami, owocami, orzechami, kwiatami, pączkami roślin i pędami. Ptaki często korzystają też z roślin uprawnych – żerując w sadach, na polach i plantacjach.

Czym karmić papugę?

W warunkach domowych podstawą żywienia papug jest mieszanka ziaren. Zazwyczaj karmy dostosowane są do wielkości ptaków i przeznaczone dla papug małych (np. papużka falista), średnich (np. nimfa, rozella) i dużych (np. kakadu, ary, żako). Taki podział pozwala na wyselekcjonowanie ziaren odpowiednich dla różnych gatunków, które możemy jednak z powodzeniem żywić w podobny sposób.

Czasami możemy wybrać też pokarm przygotowany specjalnie dla papug zamieszkujących daną strefę geograficzną np. południowoamerykańskich czy australijskich. Możemy wtedy idealnie trafić w gust naszych podopiecznych, dostarczając im składników charakterystycznych dla ich naturalnej diety. Stanowi to bardzo cenne urozmaicenie dla ptaków żyjących w niewoli.

Szczególną uwagę musimy też zwrócić na rodzaje ziaren użytych w mieszance i proporcje poszczególnych składników. Dla małych i średnich papug (poczytaj więcej o papudze nimfie KLIK) podstawą żywienia jest zazwyczaj proso i kanar. Należy uważać na dużą ilość roślin oleistych w pokarmach – zbyt dużo tłuszczu, przy małej ilości ruchu, może doprowadzić naszego pupila do otyłości. Słonecznik jest bardzo kaloryczny, choć szczególnie lubiany przez wiele papug – z tego powodu warto używać go podczas szkolenia.

Nie wolno też zapominać, że odpowiedni pokarm dla pierzastych ulubieńców, nie powinien składać się wyłącznie z ziaren. Dobrze, jeśli zawiera też suszone warzywa i owoce, dziką różę czy orzechy (bardzo ważne w diecie dużych papug).

Papugi o specjalnych wymaganiach żywieniowych

Choć większość papug to typowe ziarnojady, niektóre gatunki słyną ze swoich specyficznych wymagań żywieniowych. Ptaki, które żywią się głównie nektarem i pyłkiem kwiatowym, będą potrzebować specjalistycznej karmy. Wśród papug do gatunków owocożernych zaliczamy lory i lorysy. Przygotowanie posiłków dla tej grupy ptaków wymaga wiele zaangażowania od opiekuna, który musi dostarczyć swoim podopiecznym przeciery owocowe, nektary i dużą dawkę świeżych owoców.

Jak wzbogacić dietę papug?

Nawet najlepsza karma nie pokryje w całości potrzeb żywieniowych papug. Muszą one mieć dostęp nie tylko do ziaren, ale też do owoców, warzyw i zieleniny. U ptaków, które trudno przekonać do jedzenia pokarmu miękkiego, alternatywę mogą stanowić soki wyciskane z owoców. Nie wolno też zapominać o umieszczeniu w klatce kostki wapiennej. Powinniśmy uzupełniać dietę naszych podopiecznych także pokarmem białkowym np. w postaci ugotowanego jajka (jest to szczególnie ważne podczas lęgów). W naturze papugi rzadko sięgają po w pełni dojrzałe ziarno, dlatego warto podawać naszym domowym pupilom bardzo wartościowe kiełki.

Jedzenie dla papug może nie tylko zaspokajać głód, ale też być cenną rozrywką. Na pewno wiele radości dostarczy naszym pupilom możliwość obgryzania kory ze świeżych gałązek drzew owocowych. Pierzaści ulubieńcy nie pogardzą też jadalnymi kwiatami (np. stokrotka, nagietek). Od czasu do czasu, z należytym umiarem, możemy podać też papudze kolbę, biszkopty czy kłosy prosa senegalskiego. Warto też zapewnić papugom rozrywki zastępujące żerowanie – chowając pokarm np. w interaktywnych pojemnikach lub umieszczając w trudno dostępnych miejscach [1]. Zdobywanie pokarmu z pewnością zapewni ptakom odpowiednią dawkę stymulacji umysłowej.

Jeśli samodzielne komponowanie papuziej diety jest dla nas zbyt trudne lub czasochłonne, z powodzeniem możemy zastosować też gotowe pokarmy uzupełniające, np. z owocami tropikalnymi czy warzywami.

Źródła:
1. http://www.birdchannel.com/bird-food/bird-food.aspx

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Terrarystyka
Ptaki
Psy
Małe ssaki
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu