Jak wybrac karme dla kota

Jak wybrać karmę dla kota?

Jedzenie bezpośrednio wpływa na zdrowie i kondycję naszego domowego pupila. Oczywiste jest, że ukochany mruczek będzie cieszył się dobrą formą tylko wtedy, gdy organizmowi swemu dostarczy wszystkich niezbędnych substancji. Realizacja takiego planu nie jest jednak tak prostą sprawą, jak mogłoby się zdawać. Wybór dobrej i służącej kotu karmy przysporzyć może nieco trudności.

Suche czy puszka? Co wybrać na obiad dla kota?

Wielu kocich właścicieli z pewnością zadaje sobie pytanie, czy pupili swych żywić suchą, czy też mokrą karmą. Niektórzy znawcy tematu wskazują, że pełnowartościowy posiłek jest w stanie zapewnić tylko puszka. Inni, że dobrej jakości suchy pokarm w niczym nie ustępuje tej pierwszej propozycji. W tym żywieniowym sporze idealnym rozwiązaniem wydaje się polubowny kompromis. Suche jedzenie spokojnie zostawiać można w kociej misce tak, by nasz mruczek zawsze podjeść mógł małe co nieco, gdy najdzie go ochota. Pożywienie z puszki serwować możemy zaś raz bądź dwa razy dziennie o określonej porze. Smakołyk ten poza lodówką szybko się psuje, nie powinien więc długo leżakować w kocim spodeczku (przeczytaj więcej o tym, jak przechowywać karmę dla kota KLIK). To praktyczne rozwiązanie z pewnością do gustu przypadnie też zwierzakowi. W końcu nawet kot stracić może apetyt, gdy w jego menu na dobre zapanuje nuda.

Jedzenie z puszki to pożywienie, które w składzie swym zawiera znaczną ilość wody. Ów życiodajny napój oczywiście zawsze gościć powinien w osobnej kociej misce. Gdy jednak nasz pupil nie spożywa wody regularnie, część niedoborów uzupełniać może jedząc mokrą karmę.

Dobierz odpowiednią karmę do wieku kota

Wymagania pokarmowe kotów w znaczniej mierze zależne są od wieku zwierzaka. U małych kociaków wciąż trwa budowa zębów, kości i mięśni. Stworzenia te dziennie spalają też znaczną ilość energii, stąd dieta ich powinna być zasobna w pokaźną ilość białek i tłuszczów.

Nieco inaczej zbilansowane są posiłki dorosłych zwierzaków. Te nie rosną już i nie są tak skore do harców, zbyt duża dawka kalorii w ich przypadku łatwo skończyć może się nadwagą. Warto pamiętać, że otyłość naszemu milusińskiemu z pewnością nie wyjdzie na zdrowie. Przez nią pupil nasz cierpieć może m.in. na cukrzycę, choroby serca bądź stawów (dowiedz się czym grozi złe odżywianie kota KLIK).

Koci seniorzy często prowadzą osiadły tryb życia. Adekwatne będą więc dla nich formuły nisko tłuszczowe, ale za to bogate w łatwo przyswajalne białka. Ponadto w skład dedykowanego im pożywienia wchodzić powinny takie proteiny, które zanadto nie obciążą nerek.[1]

Chcesz wybrać dobre kocie jedzenie? Sprawdź etykietę!

Koty to zdeklarowani mięsożercy, z pewnością nie powinniśmy więc w ich przypadku eksperymentować z wegetariańską dietą. Podstawowym składnikiem kociego jedzenia zawsze powinno być zwierzęce białko. Dodatkowo dobrze, by jedzenie naszego pupila bogate było w kwasy omega 6 – w tym przede wszystkim w kwas arachidonowy i linolowy oraz w aminokwasy takie jak arginina i tauryna. W karmie nie powinno też zabraknąć niezbędnych witamin i minerałów.

Wybierając kocią karmę, postawić powinniśmy na produkty, które wolne są od niepotrzebnych i szkodliwych dla kota substancji. Unikać powinniśmy więc cukru oraz BHA i BHT, czyli chemicznych konserwantów i przeciwutleniaczy. Dobrze jest też zadbać o to, by w składzie obecne było prawdziwe mięso, nie zaś to, co kryje się pod tajemniczym hasłem by-products.

Zboża w kociej karmie

Wiele kontrowersji wzbudza obecność zbóż w kociej karmie. Oczywiście warto pamiętać o tym, że nie mogą być one podstawą kociego jedzenia. Wcale nie znaczy to jednak, że konieczna jest ich zupełna eliminacja. Domowe mruczki nie tylko łatwo trawią zboża, ale i znakomicie wykorzystać potrafią je jako źródło energii. W tanich karmach jednak, zamiast pełnowartościowych ziaren, znaleźć możemy odpady przemysłu spożywczego – śrutę pszenną bądź kukurydziane otręby. Wraz z glutenem kukurydzianym i pszennym stanowią one tanie wypełniacze, które w znaczny sposób obniżyć mają koszty produkcji (przeczytaj więcej o tym, dlaczego warto kupować dobrą karmę dla kota KLIK). Producenci karm porządnej jakości dbają o to, by zboża w pożywieniu były tylko dodatkiem. Bacznie zwracają też uwagę na jakość tego produktu.

Karmy weterynaryjne dla kotów

W niektórych sytuacjach naszemu mruczkowi przyda się specjalna karma. Gdy zwierzak cierpi na zdrowotne dolegliwości, w rekonwalescencji pomóc mogą mu nie tylko leki, ale i odpowiednio dopasowane do jego choroby jedzenie. Karmy weterynaryjne to formuły, które wesprzeć mają czworonogi w zmaganiu się z różnorakimi schorzeniami. Zastosowanie ich powinna poprzedzać jednak weterynaryjna konsultacja.

Źródło:

[1] http://www.petful.com/food/what-is-the-best-cat-food-how-to-choose/

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu