jak uczyc szczura

Jak uczyć szczura?

Od dawna uważa się szczury za zwierzęta obdarzone niezwykłą inteligencją. Te sprytne gryzonie mają doskonałą pamięć, są spostrzegawcze, potrafią uczyć się na błędach i wyciągać wnioski. A przy odrobinie cierpliwości ze strony właściciela można nauczyć szczura reagowania na niektóre komendy i wykonywania różnych sztuczek. Tylko jak się za to zabrać?

Czy szczura można wytresować?

Szczury dysponują wrodzoną zdolnością do zapamiętywania i przyswajania różnych faktów (przeczytaj więcej o tym, dlaczego szczury uważa się za inteligentne KLIK). Chętnie rozwiązują łamigłówki, na przykład szukają najkrótszej drogi do wyjścia z labiryntu, reagują na komendy i uczą się różnych sztuczek.

Wielu doświadczonych hodowców jest zdania, że ten wyjątkowy gryzoń daje się wytresować znacznie łatwiej i szybciej niż pies. Pod warunkiem, że akurat nie jest zajęty żadnymi ważnymi, szczurzymi sprawami. Tresura szczura wymaga czasu i całej masy cierpliwości ze strony właściciela. Ćwiczenia z gryzoniem najlepiej zacząć już od małego. Jest to uniwersalna zasada, dająca najszybsze efekty. Młode zwierzę uczy się o wiele szybciej i łatwiej wyrobić w nim określone nawyki.

Jak trenować szczura?

Do rozpoczęcia treningów ze szczurem potrzeba kilku istotnych rzeczy. Po pierwsze – trzeba mieć szczura. Bez niego ani rusz. Jeśli jednak gryzoń przybył już na miejsce, wystarczy dodać do zestawu garść przysmaków (sprawdź, co lubią jeść szczury KLIK) i szczyptę cierpliwości.

Uczenie zwierzaka nowych komend i sztuczek nigdy nie jest łatwe, szczególnie na początku. Przez jakiś czas szczur z pewnością nie będzie wiedział o co właścicielowi chodzi i ważne jest, aby się tym nie zrażać i cierpliwie pozwolić gryzoniowi na zrozumienie zasad. Zanim pojawią się pierwsze efekty i okrzyki zachwytu, będzie sporo błędów i jęków zniecierpliwienia. Szczur może się rozpraszać, zainteresować czymś zupełnie innym albo po prostu zmęczyć. Nigdy nie wolno forsować zwierzaka i zmuszać do robienia czegoś, na co nie ma ochoty.

W nauce sztuczek pierwsze skrzypce grają cierpliwość i konsekwencja właściciela oraz dobra motywacja. Za każde wypełnione polecenie i każdy sukces należą się szczurowi smakołyk oraz pochwała. Natomiast nigdy nie wolno krzyczeć na pupila ani w żaden sposób karać za pierwsze niepowodzenia. To najprostsza droga do zrażenia gryzonia do dalszych ćwiczeń.

Co trzeba wiedzieć o szczurach?

Trenując szczura należy pamiętać o tym, aby ćwiczenia zawsze miały formę zabawy, były dla szczura interesujące i motywujące. Dobrze jest mieć zawsze pod ręką jakiś smakołyk, który zachęci gryzonia do podejmowania wyzwań.

Nie wolno zapominać o tym, że szczur to zwierzę niezwykle ciekawskie i ruchliwe. Ciągłe treningi i powtarzanie tych samych czynności i ćwiczeń z pewnością będzie dla niego nudne i męczące. Pupil musi cieszyć się wolnością, możliwością zwiedzania wszystkich kątów i zakamarków, eksplorowania mieszkania w poszukiwaniu tylko jemu znanych skarbów.

Aby urozmaicić szczurowi czas można zorganizować mu coś na kształt placu zabaw. Dobrym pomysłem jest zbudowanie kilku tuneli, w których ukryte będą szczurze przysmaki. Można wykorzystać do tego kartony, zwinięte w rulon plakaty lub rury. Szczur będzie się dobrze bawił również w labiryncie, pokonując przeszkody i szukając najkrótszej drogi do ukrytego smakołyku.

Jakich sztuczek można nauczyć szczura?

Nie od dziś wiadomo, że ludzka pomysłowość nie wyznaczyła sobie jeszcze żadnych granic. W odmętach sieci można znaleźć wiele nagrań, na których właściciele z dumą prezentują swoich pupili wykonujących rozmaite sztuczki.

Jedną z najpopularniejszych szczurzych umiejętności jest reagowanie na imię. Naukę przychodzenia na zawołanie należy rozpocząć jak najwcześniej. Do ćwiczenia niezbędny będzie smakołyk. Szczura należy wypuścić na pewną odległość od siebie, a następnie zawołać po imieniu, zachęcając smakołykiem. Przysmak dajemy dopiero, gdy gryzoń podejdzie. Ćwiczenie trzeba powtarzać do skutku, a w miarę pojawiania się sukcesów można stopniowo zwiększać odległość.

Równie popularną sztuczką jest obrót. Do tego też potrzebny jest smakołyk, który trzeba podnieść nieco nad głowę gryzonia i zatoczyć nim koło, tak aby i pupil się okręcił. Robiąc to należy również wydawać odpowiednią komendę, a może to być, na przykład „obrót” albo „kółko”.

Wiele szczurów potrafi wskakiwać na dłoń właściciela. Aby zwierzak przyswoił tę umiejętność należy również zachęcić go przysmakiem. Smakołyk umieszcza się na otwartej dłoni, lekko uniesionej nad podłogą lub blatem stołu. Tu także można dodać odpowiednią komendę, na przykład „wskocz” albo „hop”. Gdy szczur opanuje sztuczkę można unosić rękę coraz wyżej lub dołożyć drugą, po której gryzoń będzie musiał przeskoczyć, aby dostać się do nagrody.

Ćwiczenia powinny być regularne, ale nigdy zbyt długie. Nie wolno zapominać o dobrej zabawie, a przecież właśnie tym mają być treningi. I nic na siłę! Jeśli pupil zmęczy się lub straci zainteresowanie nie należy go do niczego zmuszać.

Zdjęcie: Fotolia.pl
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu