Jak przygotować się do zakupu świnki morskiej

Jak przygotować się do zakupu świnki morskiej?

Świnka morska cieszy się niesłabnącą popularnością wśród sympatyków małych ssaków. Jej łagodny charakter i przyjazne usposobienie stale zjednują jej nowych miłośników. Jak należy przygotować się do zakupu tego zwierzątka, aby uniknąć problemów i zapewnić mu jak największy komfort życia?

Co warto wiedzieć przed zakupem świnki morskiej?

Świnki morskie to niezwykle łagodne stworzenia – zaniepokojone zastygają w bezruchu, nie mają w zwyczaju atakować. Trzeba jednak pamiętać, że są dość płochliwe, dlatego najlepiej zapewnić im stabilne warunki środowiskowe, w których będą mogły czuć się naprawdę bezpieczne. W przeciwieństwie do wielu popularnych małych ssaków świnki morskie są aktywne przez całą dobę. Oczywiście nasi ulubieńcy w ciągu dnia muszą znaleźć również czas na odpoczynek, dlatego często robią sobie przerwy w żerowaniu, które poświęcają na relaks. Niestety gryzonie te nie należą do zwierząt długowiecznych, średnio żyją około 5 lat, właściwa opieka może jednak pomóc przedłużyć ich życie.

Jaką rasę wybrać?

Wiemy, że chcemy świnkę morską, ale na którą z ras mamy się zdecydować? Decyzja rzeczywiście nie jest łatwa, bo wybór jest naprawdę duży. Poszczególne rasy i odmiany różnią się między sobą długością i strukturą sierści oraz barwą umaszczenia. Możemy wybrać m.in. długowłosą sheltie, kędzierzawą merino lub zupełnie bezwłosą skinny. Wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji. W zależności od tego, którą odmianę wybierzemy będziemy musieli podjąć się odpowiednich zabiegów higienicznych i upiększających. Pielęgnacja świnek długowłosych jest zasadniczo bardziej czasochłonna niż ras o krótkiej sierści. Szczególnej opieki wymagają też osobniki bezwłose, ze względu na wrażliwą skórę, która nie może ulec przesuszeniu.

Jedna czy kilka?

Świnki morskie to zwierzęta społeczne, dlatego najlepiej czują się trzymane w grupach, bądź przynajmniej w parach. Decydując się na zakup dwóch zwierzątek warto mieć na uwadze, że samiec i samica z pewnością dostarczą nam licznego potomstwa. Z tego względu dobrym rozwiązaniem jest utrzymywanie gryzoni w parach jednopłciowych. Życie w grupie sprzyja prezentowaniu naturalnych zachowań społecznych, sprawia też, że zwierzęta są spokojniejsze niż trzymane pojedynczo.

Jaką klatkę wybrać?

Klatka dla świnki morskiej powinna mieć przynajmniej 80 cm długości. Jeśli chcemy w niej trzymać kilka osobników musi być oczywiście nieco większa.  Na komfort życia naszych ulubieńców dobrze wpływa też możliwość spacerów po mieszkaniu, dlatego warto im je umożliwić.

Jakich akcesoriów potrzebuje świnka morska?

Oczywiście poza poidełkiem, miseczką na pokarm i paśnikiem na siano musimy dostarczyć naszemu gryzoniowi wyposażenie sprzyjające rozrywce i aktywności.  Jak wykazały badania wzbogacenia środowiskowe pełnią istotną rolę w życiu świnek morskich. Ich obecność wpływa na aktywację i dojrzewanie neuronów w korze mózgowej, co sprzyja procesom uczenia się i dobrej pamięci u zwierzaków [1]. Zdecydujmy się na wybór różnorodnych zabawek, a także domków i kryjówek, w których będą się mogli schronić nasi ulubieńcy. Świnki morskie lubią wypoczywać na hamaku, dlatego z pewnością warto go zakupić.

Jakiej pielęgnacji wymaga świnka morska?

Pielęgnacja świnki morskiej zazwyczaj nie nastręcza dużych trudności.  Konieczna jest regularna kontrola zębów, oczu, gruczołów tłuszczowych i łojowych. Niezbędna jest również dbałość o okrywę włosową. Aby nasze zwierzątko zawsze pięknie się prezentowało musimy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria – przyda nam się szczotka, szampon i specjalne nożyczki do przycinania pazurów. Jeśli nasza ulubienica ma długą sierść musimy ją regularnie strzyc. O stanie zdrowia naszej świnki najwięcej informacji dostarczy nam codzienna obserwacja, wszelkie zmiany w zachowaniu lub wyglądzie naszego zwierzątka mogą zwiastować problemy.

Zdjęcie: Fotolia.com
Źródło: 1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4146142/
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

3 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Aleksander
  sie 16, 2016 - 09:00 PM

  Czy chomik naprawdę umie korzystać z kuwety?

  Reply
  • Wiktoria
   sie 31, 2018 - 07:16 AM

   Po pierwsze, świnek się nie myje.
   Po drugie, świnki MUSZĄ być przynajmniej dwie.
   Po trzecie, nie wspomnieliście o możliwości adopcji, a także o tym, że świnki kupuje się z zarejestrowanych hodowli

   Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. Kolory i rodzaje futra świnek morskich | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu