Jak przygotować się do zakupu świnki morskiej

Jak przygotować się do zakupu świnki morskiej?

Świnka morska cieszy się niesłabnącą popularnością wśród sympatyków małych ssaków. Jej łagodny charakter i przyjazne usposobienie stale zjednują jej nowych miłośników. Jak należy przygotować się do zakupu tego zwierzątka, aby uniknąć problemów i zapewnić mu jak największy komfort życia?

Co warto wiedzieć przed zakupem świnki morskiej?

Świnki morskie to niezwykle łagodne stworzenia – zaniepokojone zastygają w bezruchu, nie mają w zwyczaju atakować. Trzeba jednak pamiętać, że są dość płochliwe, dlatego najlepiej zapewnić im stabilne warunki środowiskowe, w których będą mogły czuć się naprawdę bezpieczne. W przeciwieństwie do wielu popularnych małych ssaków świnki morskie są aktywne przez całą dobę. Oczywiście nasi ulubieńcy w ciągu dnia muszą znaleźć również czas na odpoczynek, dlatego często robią sobie przerwy w żerowaniu, które poświęcają na relaks. Niestety gryzonie te nie należą do zwierząt długowiecznych, średnio żyją około 5 lat, właściwa opieka może jednak pomóc przedłużyć ich życie.

Jaką rasę wybrać?

Wiemy, że chcemy świnkę morską, ale na którą z ras mamy się zdecydować? Decyzja rzeczywiście nie jest łatwa, bo wybór jest naprawdę duży. Poszczególne rasy i odmiany różnią się między sobą długością i strukturą sierści oraz barwą umaszczenia. Możemy wybrać m.in. długowłosą sheltie, kędzierzawą merino lub zupełnie bezwłosą skinny. Wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji. W zależności od tego, którą odmianę wybierzemy będziemy musieli podjąć się odpowiednich zabiegów higienicznych i upiększających. Pielęgnacja świnek długowłosych jest zasadniczo bardziej czasochłonna niż ras o krótkiej sierści. Szczególnej opieki wymagają też osobniki bezwłose, ze względu na wrażliwą skórę, która nie może ulec przesuszeniu.

Jedna czy kilka?

Świnki morskie to zwierzęta społeczne, dlatego najlepiej czują się trzymane w grupach, bądź przynajmniej w parach. Decydując się na zakup dwóch zwierzątek warto mieć na uwadze, że samiec i samica z pewnością dostarczą nam licznego potomstwa. Z tego względu dobrym rozwiązaniem jest utrzymywanie gryzoni w parach jednopłciowych. Życie w grupie sprzyja prezentowaniu naturalnych zachowań społecznych, sprawia też, że zwierzęta są spokojniejsze niż trzymane pojedynczo.

Jaką klatkę wybrać?

Klatka dla świnki morskiej powinna mieć przynajmniej 80 cm długości. Jeśli chcemy w niej trzymać kilka osobników musi być oczywiście nieco większa.  Na komfort życia naszych ulubieńców dobrze wpływa też możliwość spacerów po mieszkaniu, dlatego warto im je umożliwić.

Jakich akcesoriów potrzebuje świnka morska?

Oczywiście poza poidełkiem, miseczką na pokarm i paśnikiem na siano musimy dostarczyć naszemu gryzoniowi wyposażenie sprzyjające rozrywce i aktywności.  Jak wykazały badania wzbogacenia środowiskowe pełnią istotną rolę w życiu świnek morskich. Ich obecność wpływa na aktywację i dojrzewanie neuronów w korze mózgowej, co sprzyja procesom uczenia się i dobrej pamięci u zwierzaków [1]. Zdecydujmy się na wybór różnorodnych zabawek, a także domków i kryjówek, w których będą się mogli schronić nasi ulubieńcy. Świnki morskie lubią wypoczywać na hamaku, dlatego z pewnością warto go zakupić.

Jakiej pielęgnacji wymaga świnka morska?

Pielęgnacja świnki morskiej zazwyczaj nie nastręcza dużych trudności.  Konieczna jest regularna kontrola zębów, oczu, gruczołów tłuszczowych i łojowych. Niezbędna jest również dbałość o okrywę włosową. Aby nasze zwierzątko zawsze pięknie się prezentowało musimy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria – przyda nam się szczotka, szampon i specjalne nożyczki do przycinania pazurów. Jeśli nasza ulubienica ma długą sierść musimy ją regularnie strzyc. O stanie zdrowia naszej świnki najwięcej informacji dostarczy nam codzienna obserwacja, wszelkie zmiany w zachowaniu lub wyglądzie naszego zwierzątka mogą zwiastować problemy.

Zdjęcie: Fotolia.com
Źródło: 1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4146142/
banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

2 komentarze

Dodaj komentarz
  1. Aleksander
    Sie 16, 2016 - 09:00 PM

    Czy chomik naprawdę umie korzystać z kuwety?

    Reply

Trackbacks/Pingbacks

  1. Kolory i rodzaje futra świnek morskich | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu