Jak poznać, że kotka jest w ciąży?

Jak poznać, że kotka jest w ciąży?

Samica kota wchodzi w ruję nawet kilka razy do roku, w okresie od wiosny aż do później jesieni. Jeśli nie wysterylizowaliśmy dotąd naszej pupilki, a zdarza nam się wypuszczać ją z domu samopas, to nasze domowe stado już wkrótce może się powiększyć. Pierwsze objawy ciąży u kocicy można zauważyć już po około 2-3 tygodniach. Na co zwracać uwagę? Po czym poznać, że kotka jest w ciąży i jak opiekować się nią w tym czasie?

Pierwsze objawy ciąży u kota

Rozpoznanie ciąży u kotki z początku wcale nie jest takie łatwe. Przez pierwsze tygodnie ciąża nie daje żadnych charakterystycznych objawów, a zmiany w zachowaniu zwierzaka są tak subtelne, że nietrudno je przeoczyć. Pewne symptomy można zauważyć dopiero w trzecim tygodniu ciąży, gdy kotka zaczyna jeść za dwoje, a jej sutki robią się ciemniejsze, wydają się większe i trochę podpuchnięte. Nasza pupilka może też zacząć cierpieć na regularne mdłości i wymioty, co dla każdego opiekuna powinno być już wystarczającym powodem, by jak najszybciej zabrać ją do weterynarza.

Na ciążę wskazuje także brak rui. Zdrowa, młoda kotka może mieć ruję nawet co dwa tygodnie i zachowuje się wtedy w sposób bardzo charakterystyczny. Zaczyna głośniej wokalizować, ociera się o wszystko i tarza po podłodze. Jeśli podobne zachowania nie pojawiają się od dłuższego czasu, to jednym z powodów może być właśnie ciąża.

Jak długo trwa ciąża u kota?

Ciąża u kotki trwa przeważnie około 63-67 dni, ale ten okres może wydłużyć się nawet do 74 dni. Jak już wspomniano, pierwsze objawy można zaobserwować dopiero w trzecim tygodniu po zapłodnieniu. Najwięcej zmian w zachowaniu i wyglądzie kocicy zachodzi w piątym tygodniu ciąży, gdy płody zaczynają szybko rosnąć i dają o sobie znać szalejące w jej organizmie hormony. Jeśli podejrzewamy, że nasza pupilka jest w ciąży, koniecznie zabierzmy ją do weterynarza. Lekarz doradzi nam w kwestii opieki i żywienia, wykona ewentualne badania oraz USG. Dzięki badaniu ultrasonografem można stwierdzić, ile kociąt przyjdzie na świat i czy płody rozwijają się prawidłowo.

Opieka nad kotką w ciąży

Gdy nasza kotka jest w ciąży, powinniśmy przede wszystkim zapewnić jej spokój i bezpieczeństwo. Ograniczajmy wszelkie stresujące sytuacje. Jeśli, na przykład planowaliśmy remont, wstrzymajmy się z tym do czasu porodu. Pamiętajmy, że koty to zwierzęta, które cenią sobie rutynę, a wszelkie nagłe zmiany zachodzące w otoczeniu wytrącają je z równowagi i stresują. To może z kolei odbić się nie tylko na zdrowiu samej kotki, ale i jej kociąt.

Zadbajmy też o to, by kotka miała w domu ciepłe, zaciszne miejsce tylko dla siebie, w którym będzie mogła schować się i odpocząć. Jeśli do tej pory wypuszczaliśmy ją samą z domu, ograniczmy te eskapady. Lepiej mieć oko na kotkę i wyprowadzać ją jedynie w szelkach i na smyczy.

Czym karmić kotkę w ciąży?

W czasie ciąży organizm kotki wykazuje znacznie większe zapotrzebowanie na białko, witaminy oraz minerały, więc warto pomyśleć o dopasowaniu diety do jej nowych potrzeb. W sklepach zoologicznych bez trudu znajdziemy porządne karmy dedykowane ciężarnym i karmiącym kotkom. Takie posiłki są doskonale zbilansowane i opracowane tak, aby przyszłej mamie nie brakowało żadnych substancji odżywczych.

Kotkę należy karmić częściej, ale mniejszymi porcjami. Lepiej też nie pozostawiać jej stałego dostępu do pełnej miski, gdyż zwiększony apetyt może doprowadzić do otyłości. Jeśli nie mamy pewności, jak dawkować pokarm, warto skonsultować to z weterynarzem.

Jak rozpoznać, kiedy kotka będzie rodzić?

Gdy zbliża się moment porodu, kotka staje się niespokojna i zaczyna szukać sobie spokojnego, zacisznego miejsca na legowisko. Możemy pomóc jej, szykując kartonowe pudło wyłożone ręcznikami. Wiele kotek chętnie wybiera takie gniazdka, ale niektóre same szukają sobie najbardziej komfortowego miejsca. Często jest to szafa, ustronna wnęka czy kąt pokoju za kanapą.

Przed porodem kotka zaczyna też głośniej wokalizować. Często wylizuje sobie okolice krocza, a na jej sutkach pojawia się mleczna wydzielina. Temperatura ciała zwierzaka może też spać poniżej 38,9 stopni Celsjusza. Poród będzie trwał od kilku do kilkunastu godzin, ale zazwyczaj nie wymaga żadnej interwencji ze strony opiekuna. Kotka doskonale radzi sobie sama. Przez cały czas powinniśmy jednak być w pobliżu i uważnie obserwować kotkę. Jeśli zauważymy coś niepokojącego, na przykład brak skurczów, nagłe zatrzymanie akcji porodowej czy zatrzymanie łożyska, powinniśmy zabrać kocicę do weterynarza. Komplikacje w czasie porodu zagrażają życiu jej oraz kociąt.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTEK W CIĄŻY ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Badanie USG u kota – jak przygotować mruczka? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu