Jak pomoc kotu przetrwac upal

Jak pomóc kotu przetrwać upał?

Mruczki uwielbiają wylegiwać się w promieniach słońca. Gdy jednak żar leje się z nieba, nie mogą w pełni cieszyć się z uroków letniej aury. Upały wpływają negatywnie na samopoczucie mruczących zwierzaków i stanowią poważne zagrożenie dla ich zdrowia. Jak pomóc kotu przetrwać upał? Jak sprawić, by w tym czasie czuł się komfortowo?

Wpływ upałów na samopoczucie kotów

Koty słyną z upodobania do ciepła. Widać to zwłaszcza zimą, gdy ze szczególnym zaangażowaniem poszukują przytulnych domowych kącików lub godzinami wygrzewają się na kaloryferze. Mogłoby się więc wydawać, że lato to dla futrzaków wymarzona pora roku. Niestety, wiąże się ona także z pewnymi niedogodnościami. Jedną z nich są upały. Choć koty dosyć dobrze znoszą wysokie temperatury, nawet dla nich gorące słońce bywa uciążliwe. Jeśli mruczki czują się niekomfortowo, zwykle starają się poszukać chłodnego, odpowiednio zacienionego miejsca. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy są pozbawione takiego schronienia.

Koty przed przegrzaniem chronią głównie mechanizmy behawioralne. Zwierzaki potrafią wspaniale dostosować swoje zachowania do sytuacji. Jeżeli jednak mają ograniczone możliwości działania, nie są w stanie efektywnie pozbywać się nadmiaru ciepła. Z powodu bardzo małej ilości gruczołów potowych nie mogą chłodzić się poprzez pocenie się. Mruczki do obniżenia temperatury ciała wykorzystują przede wszystkim intensywne wylizywanie futerka. Parowanie śliny z sierści pomaga im w walce z upałami. Nie zawsze jednak ten sposób jest skuteczny. U futrzaków wystawionych przez dłuższy czas na działanie gorącego słońca może dojść do hipertermii. Jej najcięższą postacią jest udar cieplny. Najczęściej dochodzi do niego u kotów otyłych, młodych, w podeszłym wieku, o ciemnym umaszczeniu, ras brachycefalicznych (np. persów), cierpiących na choroby układu krążenia i oddechowego. Udar cieplny u kotów objawia się dyszeniem, tachykardią, zaburzeniami nerwowymi. W przypadku wystąpienia tych symptomów niezbędne jest natychmiastowe podjęcie działań ratunkowych.

Innym zagrożeniem dla kotów, związanym z upałami, jest odwodnienie. Mruczące zwierzaki często piją niechętnie, dlatego wysokie temperatury powodują u nich wyczerpanie. Odwodnione futrzaki są apatyczne i niechętne do aktywności.

U niektórych kotów w czasie upałów można zauważyć zmianę w harmonogramie codziennej aktywności. Mruczki większość dnia przesypiają, a tryskają energią dopiero wieczorem. Takie zachowanie nie jest niczym niepokojącym – wręcz przeciwnie – stanowi przystosowanie do upalnej pogody. Pozwala mruczkom przetrwać letnie dni bez szwanku dla zdrowia. Warto pomóc pupilowi zmodyfikować plan dnia. Nie namawiajmy go do zabawy ani intensywnego ruchu w okresie najsilniejszego oddziaływania słońca.

Jak dbać o kota w czasie upałów?

Aby pomóc kotu przetrwać upały, warto zapewnić mu bezpieczne miejsce do wypoczynku. Dotyczy to zarówno kotów wychodzących, jak i mruczących domatorów. Przede wszystkim pupila nie należy zamykać w żadnym pomieszczeniu. Nie powinniśmy także zostawiać go na balkonie czy w wolierze. Kot musi mieć możliwość swobodnego przemieszczania się. Jeśli pozostawiamy ulubieńca w domu, udostępnijmy mu przynajmniej kilka pokoi. Futrzakowi wychodzącemu zostawmy otwarte drzwi do domu.

W ogrodzie warto przygotować dla pupila specjalne miejsce do wypoczynku w cieniu. Można postawić tam parasol. Dobrym pomysłem jest stworzenie dla zwierzaka kącika wypoczynkowego pod wysokimi drzewami. Zwykle futrzaka nie trzeba zachęcać do wypoczynku w takim miejscu – można jednak umieścić tam ulubione kocie akcesoria lub zasadzić wabiące rośliny.

Jak zapewnić optymalne warunki mruczkowi spędzającemu czas w domowym zaciszu? W obniżeniu temperatury w pomieszczeniach pomóc może wentylator. Warto także zasłonić okna roletami, by ograniczyć dopływ promieni słonecznych. Nie zaszkodzi zmienić usytuowanie kociego legowiska – nie powinno znajdować się na nagrzanym parapecie. Należy ulokować je na podwyższeniu, z dala od okien. Pod posłaniem mruczka można umieścić butelkę z zamrożoną wodą. Ochłodę kotu z pewnością przyniesie wylegiwanie się na zimnych kafelkach. Zwierzakowi można ponadto pozostawić do wypoczynku wilgotny ręcznik.

↓ MATA CHŁODZĄCA DLA KOTA↓

W czasie upałów trzeba szczególnie zatroszczyć się o odpowiednie nawodnienie mruczącego zwierzaka. Wskazane jest przygotowanie dla podopiecznego kilku miseczek z wodą. Należy postawić je na szlakach komunikacyjnych i w pobliżu miejsc wypoczynku mruczka – zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Jeśli futrzak pije niechętnie, można zakupić dla niego specjalną fontannę. Bieżąca woda zwykle jawi się mruczkom dużo bardziej atrakcyjnie. Latem do kocich miseczek można dodać kilka kostek lodu.

↓ MISKI DLA KOTA ↓

W trakcie gorących dni zwykle nie ma konieczności znacznego modyfikowania diety kota. Upalna aura nierzadko powoduje u mruczków jednak krótkotrwały spadek apetytu – związany z obniżeniem tempa metabolizmu. Można więc nieco zmniejszyć ilość pokarmu serwowanego pupilowi, zwiększyć częstotliwość posiłków lub zaoferować pupilowi produkty o niższej kaloryczności (poczytaj więcej o karmach light dla kota KLIK). Bardziej obfite porcje pożywienia warto podawać zwierzakowi w chłodniejszych porach dnia, czyli o świcie i późnym wieczorem. Mokre pokarmy są bardzo podatne na zepsucie, dlatego po każdym posiłku należy usuwać ich resztki z miseczki mruczka. W czasie gorących dni doskonale sprawdzą się zimne przekąski dla kotów. Aby je przygotować, wystarczy zamrozić ulubione wilgotne specjały futrzaka.

↓ KARMA LIGHT DLA KOTA ↓

Gdy na dworze skwar, lepiej zrezygnować z podróży z pupilem. Jeśli przewiezienie zwierzaka jest konieczne, transport powinniśmy zorganizować o poranku lub późnym wieczorem. Dla kota trzeba przygotować transporter zapewniający doskonałą cyrkulację powietrza. W samochodzie należy uruchomić klimatyzację. Dobrze też przysłonić okna. Podczas dłuższych podróży musimy robić krótkie przerwy i poić zwierzaka. W żadnym wypadku nie wolno pozostawiać pupila samego w zamkniętym aucie. Mogłoby to skończyć się dla futrzaka tragicznie.

Pielęgnacja kota w czasie upałów

Zadbane futro to doskonała bariera dla promieni słonecznych. Podczas upałów do pielęgnacji sierści mruczka trzeba podchodzić więc z wyjątkową starannością. Wskazane jest częste i dokładne wyczesywanie okrywy włosowej kota. Warto stosować specjalne kosmetyki odżywiające, które zapobiegną problemom z futrem, powodowanym działaniem słońca. W czasie lata koty bardzo intensywnie wylizują szatę, by się ochłodzić. Niestety skutkiem ubocznym tych działań jest powstawanie u mruczków pilobezoarów. W okresie upałów przydadzą się zatem karmy i przysmaki odkłaczające dla kotów ».

FURMINATOR DLA KOTA ↓

Chodzenie po gorącym podłożu może negatywnie wpłynąć na stan kocich łapek. Aby chronić opuszki przed wysuszeniem i poparzeniem, można profilaktycznie smarować je nawilżającą maścią ochronną. Koty, zwłaszcza białe i bezwłose, są szczególnie narażone na niekorzystne działanie promieniowania UV. Warto stosować u nich kremy z filtrami przeciwsłonecznymi.
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

↓ ODKŁACZAJĄCE PRZYSMAKI DLA KOTA ↓


Zdjęcie: © Aleksandra Madejska — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Trackbacks/Pingbacks

  1. Czy kot się poci? | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu