jak-pomoc-kotom-wolno-zyjacym-przetrwac-zime

Jak pomóc kotom wolno żyjącym przetrwać zimę?

Zima to najtrudniejszy okres w życiu kotów wolno żyjących, ale możemy pomóc im go przetrwać. Powinniśmy to zrobić przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, koty żyjące na ulicach naszych miast wcale nie są dzikie. To udomowione zwierzęta, które wtórnie zdziczały. Ich przodkowie mieli własnych ludzi, ale z jakiś powodów ich utraciły. Po drugie, zdrowa i zrównoważona populacja kotów wolno żyjących chroni nasze miasta przed inwazją myszy i szczurów. Chyba więc jesteśmy kotom coś winni, prawda? A naprawdę niewiele trzeba, by im pomóc. Wystarczy ciepłe schronienie i trochę jedzenia.

Schronienie na zimę dla kota wolno żyjącego

Zdziczałe koty mają grube futro, które jest doskonałą izolacją termiczną, ale i ono może nie wystarczyć, gdy słupek rtęci spadnie do minus piętnastu. Ciepłe, osłonięte od wiatru schronienie, zwłaszcza w nocy, w takich warunkach jest podstawowym warunkiem przetrwania.

Co roku miłośnicy kotów i różnego rodzaju organizacje działające na rzecz zwierząt apelują, by nie zostawiać przynajmniej jedno piwniczne okienko w bloku otwarte. To najprostszy sposób, by w mroźne dni zapewnić zdziczałym kotom schronienie. Jedno uchylone okno nie spowoduje spadku temperatury w całym bloku, a wiele może uratować wiele kocich istnień.

Lepszym rozwiązaniem jest jednak zamontowanie w piwnicznym okienku specjalnych kocich drzwiczek. Na rynku można znaleźć modele, które są tak skonstruowane, by nie wpuszczać do środka wiatru i śniegu. Koty będą mogły zatem bez problemu wchodzić i wychodzić, a ludzie nie powinni mieć powodu do narzekania na to, że przez otwarte okno leci zimne powietrze. Pamiętajmy tylko, że na zamontowanie takich kocich drzwiczek potrzebujemy zgodny administracji osiedla.

Innym pomysłem na zimowe schronienie dla kotów wolno żyjących jest specjalny koci domek, który nie trudno wykonać. Powinien być osadzony na nogach, by zapewnić izolację od zimnej ziemi oraz być zaopatrzonym w przedsionek i – najlepiej – w uchylne drzwiczki, by zimny wiatr nie dostawał się do jego wnętrza. Ściany domku najprościej wykonać z dwóch warstw drewna, między którymi umieszczamy materiał izolacyjny, np. styropian. Zewnętrzne ściany domku malejemy odporną na wilgoć farbą lub lakierem.

Największym problemem do rozwiązania będzie kwestia ustawienia takiego domku. Powinniśmy wybrać miejsce ustronne, gdzie z jednej strony nikt nie będzie kotom przeszkadzał, a z drugiej strony nasz koci domek nie będzie przeszkadzał ludziom. Pamiętajmy, że na jego ustawienie w miejscu publicznym lepiej uzyskać zgodę administracji osiedla.

Dokarmianie kotów wolno żyjących

Każda żywa istota musi spożywać odpowiednią ilość pokarmu, by jej organizm mógł wytworzyć energię potrzebną między innymi do ochrony przed chłodem. Zimą, gdy pożywienia jest mniej, dokarmienie kotów wolno żyjących jest szczególnie ważne. Jeśli jednak chcemy je karmić, pamiętajmy, by robić to z głową.

Najważniejszą rzeczą jest znalezienie dobrego miejsca, w którym będziemy wykładać pożywienie. Jeśli udało nam się ustawić kocią budkę, o której wcześniej była mowa to wspaniale. Jest ona bowiem również idealnym miejscem do serwowania kotom pokarmu. Pamiętajmy tylko, by zaopatrzyć domek w odpowiednie drzwiczki, które umożliwią wkładanie i wyjmowanie miseczek. Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest wygospodarowanie jakiegoś kąta w piwnicy, w której koty nocują. Zarówno w niej, jak i w kocim domku jest na tyle ciepło, że można postawić nawet miseczkę z wodą.

Jeżeli z jakiś powodów nie byliśmy wstanie postawić kociego domku, a w piwnicy również kotów karmić nie możemy pozostaje nam tylko stołówka na świeżym powietrzu. Postarajmy się jednak w miarę możliwości znaleźć miejsce osłonięte od wiatru i zadaszone. Najlepiej rzecz jasna ustronne, by nikt kotom w jedzeniu nie przeszkadzał. Minusem karmienia na dworze jest to, że karma w puszkach, mięso i tym podobne produkty szybko zamarzają, co może utrudniać kotom jedzenie. Warto więc przyzwyczaić naszych podopiecznych do suchej karmy.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA ↓

Przy dokarmianiu kotów wolno żyjących musimy pamiętać o przestrzeganiu stałych godzin posiłków. Zwierzęta szybko przyzwyczają się do określonej pory karmienia i będą stawiać się punktualnie, jakby dysponowały zegarkiem. Dzięki temu przyniesione przez nas pożywienie będzie dokładnie wyjadane i nic się nie będzie marnować.

Dokarmianie kotów wolno żyjących nie jest zabronione przez prawo. Musimy jednak pamiętać, że na świecie żyją nie tylko miłośnicy tych zwierząt. Postarajmy się więc, by swoją pro kocią działalnością nikomu nie przeszkadzać. Przede wszystkim dbajmy o czystość w miejscu karmienia. Walające się resztki niedojedzonego pokarmu to z pewnością niezbyt przyjemny widok. Dokładnie je zatem sprzątajmy. Regularnie myjmy kocie miseczki (najlepiej po kocim posiłku zabierać je do domu) lub podawajmy karmę na jednorazowych tackach, które od razu wyrzucajmy.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA W JEDNORAZOWYCH TACKACH ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © maritschulte – stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu