Sklep online
Sklep online

Jak podać psu tabletkę?

Podanie psu tabletki to z pozoru banalna czynność. Jednak jak się okazuje - może ona nastręczać wiele trudności. Często zdarza się bowiem, że czworonóg nie ma najmniejszej ochoty, żeby przyjąć lekarstwo. Na nic zdaje się w tym wypadku siłowanie z pupilem. Dużo lepiej zastosować pewne sztuczki, które sprawią, że pies nawet nie zauważy, że właśnie połknął leczniczą pastylkę. Jakie są najlepsze sposoby na podanie ulubieńcowi tabletki?

Sytuacji, w których konieczne staje się zaaplikowanie psu lekarstwa, nie da się uniknąć. W formie tabletek, oprócz preparatów stosowanych przy konkretnych schorzeniach pod nadzorem weterynarza, znajdują się również specyfiki na odrobaczanie (dowiedz się, jak skutecznie odrobaczyć psa KLIK), stres oraz witaminy i suplementy mineralne. Niestety większość czworonogów patrzy na tego typu medykamenty z dużą niechęcią. Głównym powodem awersji do lekarstw jest ich nieprzyjemny, najczęściej gorzki smak. Psiaki najchętniej jedzą pożywienie o kuszącym zapachu, czego z pewnością nie można powiedzieć o specyfikach medycznych. Nieprzyjemne próby zaaplikowania tabletki czasami mogą pogłębić problem i utrwalić u pupila negatywne skojarzenia. Warto wybrać więc metodę, która pozwoli zaaplikować lekarstwo zwierzakowi w prosty, bezpieczny i przyjemny sposób.

Jak przyzwyczaić psa do połykania tabletek?

Wiedząc, że moment, w którym trzeba będzie podać psu tabletkę kiedyś i tak nadejdzie, warto od szczenięctwa przygotowywać do tego pupila. W treningu przydatne mogą być dropsy, uwielbiane przez większość psiaków. Smakołyki te mogą skutecznie imitować niektóre medykamenty, co pozwoli nam stworzyć u psa pozytywne skojarzenia. Za pomocą dropsów możemy przyzwyczaić psa do połykania tabletek. W awaryjnej sytuacji warto skorzystać z prawa serii i po kilku pysznych dropsach spróbować zaproponować podopiecznemu pastylkę. Być może łakomy pupil da się skusić. Alternatywnym rozwiązaniem jest postępowanie z dropsami tak samo, jak z tabletką, czyli np. kruszenie, chowanie w pokarmie. Dzięki temu fortelowi z pewnością zmniejszymy czujność naszego psiaka, co pozwoli na łatwe zaaplikowanie lekarstwa w razie potrzeby.

Sposoby na podanie psu tabletki

Najprostszą metodą na podanie lekarstwa jest zmieszanie go z ulubionym jedzeniem czworonoga. Właściciel ma tu prawdziwe pole do popisu – zarówno jeśli chodzi o dobór przysmaków, jak i sposób ukrycia pastylki. Tabletkę można włożyć po prostu między standardową psią karmę. Dużo skuteczniejsze jest jednak połączenie lekarstwa z ukochanym kąskiem pupila. Wszystko zależy tu od preferencji naszego czworonoga – większość psów nie pogardzi jednak kawałkiem kiełbasy, pasztetu czy masła orzechowego. Możemy również pokruszyć pastylkę i posypać nią pożywienie podopiecznego. Należy jednak pamiętać, że niektóre lekarstwa zmieniają smak pokarmu, co skutecznie zniechęca czworonoga do spożycia posiłku.

Wiele psów uwielbia otrzymywać nagrody. Warto poprosić więc pupila o wykonanie kilku komend. Po kolejnych udanych próbach, kiedy ulubieniec jest już wystarczająco zmotywowany, trzeba nagrodzić go ulubionym przysmakiem ze schowaną tabletką. Istnieje duża szansa, że pupil nawet się nie zorientuje, że właśnie połknął nielubiane lekarstwo. Warto jednak szybko zatrzeć ewentualne złe wrażenie, oferując psu kolejny smakołyk.

Niektóre specyfiki możemy po prostu rozpuścić i podać podopiecznemu w formie zawiesiny. Przydatna do tego jest strzykawka. Zawiesinę aplikujemy w tylnej części jamy ustnej - tak, aby pupil mógł jak najszybciej ją przełknąć.

Jeśli wszystkie metody zawiodły, musimy skorzystać z mniej przyjemnego sposobu na podanie pastylki. Należy ostrożnie otworzyć pysk czworonoga i umieścić lekarstwo jak najgłębiej. Następnie trzeba zamknąć psią mordkę, delikatnie ją przytrzymać i pomasować gardło pupila. W takim wypadku zwierzak nie ma wyjścia – musi połknąć lekarstwo.

Tabletki smakowe dla psów

Z myślą o wyjątkowo wybrednych czworonogach powstały tabletki smakowe. Tego typu specyfiki oprócz substancji czynnych zawierają aromat skutecznie zachęcający psa do ich zjedzenia. Nie ma więc wtedy żadnych problemów z podaniem zwierzakowi medykamentu.

Jak stosować lekarstwa dla psów w tabletkach?

Wszystkie lekarstwa i suplementy, aby mogły działać skutecznie, powinny być podawane w odpowiednich dawkach. Z tego względu musimy mieć absolutną pewność, że nasz ulubieniec połknął specyfik. Czasami rozkruszenie lub rozpuszczenie pastylki zmniejsza bądź zupełnie tłumi jej działanie, dlatego należy upewnić się, czy w danym przypadku na pewno możemy zastosować ten sposób podania. Warto również pamiętać, że niektóre tabletki nie powinny być przyjmowane łącznie z jedzeniem.

Zdjęcie: Fotolia.pl

banerek-promocyjny-kakadu1

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Karmy Orijen dla psów

Marka Orijen kojarzy się wielu posiadaczom psów z najwyższą jakością, produktem idealnym dla ich czworonoga. Orijen jest ich zdaniem, jak luksusowy samochód w świecie motoryzacji czy Rolex wśród zegarków. Faktycznie...

Czytaj więcej
Dieta dla psa, czyli jak zadbać o prawidłowe odżywianie czworonoga

Zdrowe żywienie to najlepszy sposób na zapewnienie zwierzakowi długiego i szczęśliwego życia. Na rynku zoologicznym nie brakuje karm, które doskonale spełniają różnorodne potrzeby czworonogów. Wybór odpowiedniej diety dla pupila to...

Czytaj więcej
Najlepsza karma dla maltańczyka

Maltańczyki to psiaki bardzo towarzyskie i żywiołowe. Uwielbiają się bawić i spędzać czas wspólnie z właścicielem. Nie należą do kudłaczy, które większość dnia leżą na kanapie albo tapczanie. Maltańczyki chętnie...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram