Jak podac psu tabletke

Jak podać psu tabletkę?

Podanie psu tabletki to z pozoru banalna czynność. Jednak jak się okazuje – może ona nastręczać wiele trudności. Często zdarza się bowiem, że czworonóg nie ma najmniejszej ochoty, żeby przyjąć lekarstwo. Na nic zdaje się w tym wypadku siłowanie z pupilem. Dużo lepiej zastosować pewne sztuczki, które sprawią, że pies nawet nie zauważy, że właśnie połknął leczniczą pastylkę. Jakie są najlepsze sposoby na podanie ulubieńcowi tabletki?

Sytuacji, w których konieczne staje się zaaplikowanie psu lekarstwa, nie da się uniknąć. W formie tabletek, oprócz preparatów stosowanych przy konkretnych schorzeniach pod nadzorem weterynarza, znajdują się również specyfiki na odrobaczanie (dowiedz się, jak skutecznie odrobaczyć psa KLIK), stres oraz witaminy i suplementy mineralne. Niestety większość czworonogów patrzy na tego typu medykamenty z dużą niechęcią. Głównym powodem awersji do lekarstw jest ich nieprzyjemny, najczęściej gorzki smak. Psiaki najchętniej jedzą pożywienie o kuszącym zapachu, czego z pewnością nie można powiedzieć o specyfikach medycznych. Nieprzyjemne próby zaaplikowania tabletki czasami mogą pogłębić problem i utrwalić u pupila negatywne skojarzenia. Warto wybrać więc metodę, która pozwoli zaaplikować lekarstwo zwierzakowi w prosty, bezpieczny i przyjemny sposób.

Jak przyzwyczaić psa do połykania tabletek?

Wiedząc, że moment, w którym trzeba będzie podać psu tabletkę kiedyś i tak nadejdzie, warto od szczenięctwa przygotowywać do tego pupila. W treningu przydatne mogą być dropsy, uwielbiane przez większość psiaków. Smakołyki te mogą skutecznie imitować niektóre medykamenty, co pozwoli nam stworzyć u psa pozytywne skojarzenia. Za pomocą dropsów możemy przyzwyczaić psa do połykania tabletek. W awaryjnej sytuacji warto skorzystać z prawa serii i po kilku pysznych dropsach spróbować zaproponować podopiecznemu pastylkę. Być może łakomy pupil da się skusić. Alternatywnym rozwiązaniem jest postępowanie z dropsami tak samo, jak z tabletką, czyli np. kruszenie, chowanie w pokarmie. Dzięki temu fortelowi z pewnością zmniejszymy czujność naszego psiaka, co pozwoli na łatwe zaaplikowanie lekarstwa w razie potrzeby.

Sposoby na podanie psu tabletki

Najprostszą metodą na podanie lekarstwa jest zmieszanie go z ulubionym jedzeniem czworonoga. Właściciel ma tu prawdziwe pole do popisu – zarówno jeśli chodzi o dobór przysmaków, jak i sposób ukrycia pastylki. Tabletkę można włożyć po prostu między standardową psią karmę. Dużo skuteczniejsze jest jednak połączenie lekarstwa z ukochanym kąskiem pupila. Wszystko zależy tu od preferencji naszego czworonoga – większość psów nie pogardzi jednak kawałkiem kiełbasy, pasztetu czy masła orzechowego. Możemy również pokruszyć pastylkę i posypać nią pożywienie podopiecznego. Należy jednak pamiętać, że niektóre lekarstwa zmieniają smak pokarmu, co skutecznie zniechęca czworonoga do spożycia posiłku.

Wiele psów uwielbia otrzymywać nagrody. Warto poprosić więc pupila o wykonanie kilku komend. Po kolejnych udanych próbach, kiedy ulubieniec jest już wystarczająco zmotywowany, trzeba nagrodzić go ulubionym przysmakiem ze schowaną tabletką. Istnieje duża szansa, że pupil nawet się nie zorientuje, że właśnie połknął nielubiane lekarstwo. Warto jednak szybko zatrzeć ewentualne złe wrażenie, oferując psu kolejny smakołyk.

Niektóre specyfiki możemy po prostu rozpuścić i podać podopiecznemu w formie zawiesiny. Przydatna do tego jest strzykawka. Zawiesinę aplikujemy w tylnej części jamy ustnej – tak, aby pupil mógł jak najszybciej ją przełknąć.

Jeśli wszystkie metody zawiodły, musimy skorzystać z mniej przyjemnego sposobu na podanie pastylki. Należy ostrożnie otworzyć pysk czworonoga i umieścić lekarstwo jak najgłębiej. Następnie trzeba zamknąć psią mordkę, delikatnie ją przytrzymać i pomasować gardło pupila. W takim wypadku zwierzak nie ma wyjścia – musi połknąć lekarstwo.

Tabletki smakowe dla psów

Z myślą o wyjątkowo wybrednych czworonogach powstały tabletki smakowe. Tego typu specyfiki oprócz substancji czynnych zawierają aromat skutecznie zachęcający psa do ich zjedzenia. Nie ma więc wtedy żadnych problemów z podaniem zwierzakowi medykamentu.

Jak stosować lekarstwa dla psów w tabletkach?

Wszystkie lekarstwa i suplementy, aby mogły działać skutecznie, powinny być podawane w odpowiednich dawkach. Z tego względu musimy mieć absolutną pewność, że nasz ulubieniec połknął specyfik. Czasami rozkruszenie lub rozpuszczenie pastylki zmniejsza bądź zupełnie tłumi jej działanie, dlatego należy upewnić się, czy w danym przypadku na pewno możemy zastosować ten sposób podania. Warto również pamiętać, że niektóre tabletki nie powinny być przyjmowane łącznie z jedzeniem.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu