{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak pies widzi kolory?

Świat widziany oczyma psa nieco różni się od tego, który my widzimy na co dzień. Niegdyś królowało przekonanie, że nasi najlepsi czworonożni przyjaciele otaczającą ich rzeczywistość postrzegają w kolorystyce czarno-białej. Dziś na ten temat naukowcy mają już jednak nieco inne zdanie.

Specyficzna budowa psiego oka

Zarówno u psów, jak i u nas niebagatelną rolę w widzeniu ogrywają ulokowane w siatkówce oka czopki i pręciki. Ten pierwszy rodzaj fotoreceptorów odpowiada za rejestrowanie tego, co dzieje się za dnia, a więc i za percepcję kolorów. Pręciki dla odmiany dają nam szansę widzenia po ciemku w spektrum czarno-białym. To im zawdzięczamy zdolność postrzegania zarysów przedmiotów, ale i wyławiania ruchu.

Psie oko w przeciwieństwie do naszego zawiera nie trzy, a tylko dwa rodzaje czopków. Ubytek ten rekompensowany jest z kolei znacznie większą niż u nas ilością pręcików (dowiedz się jak pielęgnować oczy psa KLIK).

W jakich barwach widzą świat nasi domowi pupile?

Dwa różne rodzaje czopków obecne na siatkówce psiego oka sprawiają, że świat naszych ukochanych czworonogów wcale nie jest monochromatyczny. Przez długi czas naukowcy podejrzewali, że zwierzaki te są w stanie widzieć jedynie różne odcienie czerni i bieli. Dziś wiadomo, że na tym ich zdolności w zakresie rozróżniania kolorów wcale się nie kończą.

Trzy rodzaje komórek czopkowych w ludzkim oku wyczulone są na trzy różne fale świetlne – niebieską, zieloną i czerwoną. Na obecność tych fal reagują one w taki sposób, że jesteśmy w stanie postrzegać całą paletę kolorów. U psów istnieją tylko dwa rodzaje czopków reagujące na kolor niebieski i żółty. W efekcie w obrazie przez nich widzianym dominują właśnie te dwie barwy, ich odcienie i różne odcienie szarości.

Dlaczego pies lepiej od nas widzi w nocy?

Gdy pręciki znajdujące się w siatkówce oka ulegają upośledzeniu, doskwierać zaczyna nam tzw. kurza ślepota, czyli problemy z widzeniem przy kiepskim, niewystarczającym oświetleniu. Jak wspominaliśmy, psie oko posiada więcej pręcików niż ludzkie. Dzięki temu właśnie zwierzak ten znacznie lepiej od nas radzi sobie w ciemnościach. Dodatkowo obecność sporej ilości tych fotoreceptorów sprawia, że pies szybciej rejestruje, a tym samym i reaguje na ruch. Po zmierzchu jak najbardziej zdać możemy się więc na czujność naszego pupila, szczególnie wówczas gdy sygnalizuje, że ktoś lub coś kręci się w domowym obejściu.

Jak wykorzystać informacje o psim sposobie widzenia?

Producenci psich zabawek nie zawsze potrafią popatrzeć na świat psim okiem. A szkoda! Spojrzenie takie jest w stanie wyjaśnić choć część dotąd niezrozumiałych problemów. Zdarzało ci się, że chętnie aportujący czworonóg gonił za piłką, dopóki ta była w ruchu, a później tylko bezradnie wpatrywał się w trawę? Wytłumaczenie tej zagadki jest całkiem proste. Piłka mogła być po prostu w niewłaściwym kolorze!

Piłki o źle dobranych barwach, jak tylko przestają się poruszać, zupełnie stapiać mogą się z podłożem. Czerwone zabawki nam wydają się świetnym wyborem, gdyż porządnie rzucają się w oczy. Niestety dla psiaka są one praktycznie w tym samym odcieniu, co zielona, soczysta murawa. Od trawy najlepiej odcina się kolor żółty i jasnoniebieski! Do zabaw, szczególnie tych odbywających się w plenerze, warto więc wybrać takie właśnie kolorystyczne rozwiązania.

↓ ZABAWKI DLA PSA W WIDOCZNYCH KOLORACH ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Kliknij, aby zobaczyć więcej zabawek dla psa »

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu