jak pies widzi kolory 938x535 - Jak pies widzi kolory?

Jak pies widzi kolory?

Świat widziany oczyma psa nieco różni się od tego, który my widzimy na co dzień. Niegdyś królowało przekonanie, że nasi najlepsi czworonożni przyjaciele otaczającą ich rzeczywistość postrzegają w kolorystyce czarno-białej. Dziś na ten temat naukowcy mają już jednak nieco inne zdanie.

Specyficzna budowa psiego oka

Zarówno u psów, jak i u nas niebagatelną rolę w widzeniu ogrywają ulokowane w siatkówce oka czopki i pręciki. Ten pierwszy rodzaj fotoreceptorów odpowiada za rejestrowanie tego, co dzieje się za dnia, a więc i za percepcję kolorów. Pręciki dla odmiany dają nam szansę widzenia po ciemku w spektrum czarno-białym. To im zawdzięczamy zdolność postrzegania zarysów przedmiotów, ale i wyławiania ruchu.

Psie oko w przeciwieństwie do naszego zawiera nie trzy, a tylko dwa rodzaje czopków. Ubytek ten rekompensowany jest z kolei znacznie większą niż u nas ilością pręcików (dowiedz się jak pielęgnować oczy psa KLIK).

W jakich barwach widzą świat nasi domowi pupile?

Dwa różne rodzaje czopków obecne na siatkówce psiego oka sprawiają, że świat naszych ukochanych czworonogów wcale nie jest monochromatyczny. Przez długi czas naukowcy podejrzewali, że zwierzaki te są w stanie widzieć jedynie różne odcienie czerni i bieli. Dziś wiadomo, że na tym ich zdolności w zakresie rozróżniania kolorów wcale się nie kończą.

Trzy rodzaje komórek czopkowych w ludzkim oku wyczulone są na trzy różne fale świetlne – niebieską, zieloną i czerwoną. Na obecność tych fal reagują one w taki sposób, że jesteśmy w stanie postrzegać całą paletę kolorów. U psów istnieją tylko dwa rodzaje czopków reagujące na kolor niebieski i żółty. W efekcie w obrazie przez nich widzianym dominują właśnie te dwie barwy, ich odcienie i różne odcienie szarości.

Dlaczego pies lepiej od nas widzi w nocy?

Gdy pręciki znajdujące się w siatkówce oka ulegają upośledzeniu, doskwierać zaczyna nam tzw. kurza ślepota, czyli problemy z widzeniem przy kiepskim, niewystarczającym oświetleniu. Jak wspominaliśmy, psie oko posiada więcej pręcików niż ludzkie. Dzięki temu właśnie zwierzak ten znacznie lepiej od nas radzi sobie w ciemnościach. Dodatkowo obecność sporej ilości tych fotoreceptorów sprawia, że pies szybciej rejestruje, a tym samym i reaguje na ruch. Po zmierzchu jak najbardziej zdać możemy się więc na czujność naszego pupila, szczególnie wówczas gdy sygnalizuje, że ktoś lub coś kręci się w domowym obejściu.

Jak wykorzystać informacje o psim sposobie widzenia?

Producenci psich zabawek nie zawsze potrafią popatrzeć na świat psim okiem. A szkoda! Spojrzenie takie jest w stanie wyjaśnić choć część dotąd niezrozumiałych problemów. Zdarzało ci się, że chętnie aportujący czworonóg gonił za piłką, dopóki ta była w ruchu, a później tylko bezradnie wpatrywał się w trawę? Wytłumaczenie tej zagadki jest całkiem proste. Piłka mogła być po prostu w niewłaściwym kolorze!

Piłki o źle dobranych barwach, jak tylko przestają się poruszać, zupełnie stapiać mogą się z podłożem. Czerwone zabawki nam wydają się świetnym wyborem, gdyż porządnie rzucają się w oczy. Niestety dla psiaka są one praktycznie w tym samym odcieniu, co zielona, soczysta murawa. Od trawy najlepiej odcina się kolor żółty i jasnoniebieski! Do zabaw, szczególnie tych odbywających się w plenerze, warto więc wybrać takie właśnie kolorystyczne rozwiązania.

↓ ZABAWKI DLA PSA W WIDOCZNYCH KOLORACH ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Kliknij, aby zobaczyć więcej zabawek dla psa »

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu