{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak pielęgnować futro kota?

Lśniące futro jest największą ozdobą kota. Aby osiągnąć taki efekt, właściciel powinien pamiętać nie tylko o zrównoważonej diecie pupila, ale również o starannej pielęgnacji jego sierści. Składają się na nią takie zabiegi jak czesanie i kąpiele.

Po co czesać kota?

Systematyczne czesanie kota umożliwia usunięcie martwych włosów, co nabiera szczególnego znaczenia w okresie linienia. W ten sposób ochraniamy swoje mieszkanie przed nadmiarem fruwającej wszędzie sierści, ale przede wszystkim – zapobiegamy połykaniu jej przez kota i tworzeniu się zagrażających jego zdrowiu pilobezoarów. Co więcej, czesanie jest doskonałym masażem skóry. Masaż taki pobudza krążenie, wspomagając odżywianie włosów, a tym samym – poprawiając kondycję futra.

Czesanie kota

Zarówno rodzaj narzędzia, które posłuży nam do czesania kota, jak i częstotliwość wykonywania samego zabiegu zależy przede wszystkim od rasy, a więc od długości i gęstości sierści. Ogólna zasada brzmi: im sierść kota dłuższa, tym więcej wysiłku w jej pielęgnację musi włożyć właściciel. A pielęgnacja ta jest niezwykle ważna, jeśli nie chcemy doprowadzić do powstania kołtunów.

Koty bezwłose, co oczywiste, nie potrzebują czesania, w ich przypadku jednak konieczna jest regularna kąpiel. Koty krótkowłose zwykle doskonale same sobie radzą z pielęgnacją futra, mimo to warto je od czasu do czasu wspomóc. Przydatna będzie rękawica bądź szczotka z gumowymi wypustkami, gęsty grzebień lub szczotka z naturalnym włosiem. W przypadku kotów krótkowłosych z gęstym podszerstkiem niezbędna może okazać się szczotka z metalowymi drucikami (zabezpieczonymi plastikowymi końcówkami).

Prawdziwym wyzwaniem jest czesanie futra kotów półdługowłosych i długowłosych. Trzeba zaopatrzyć się w kilka różnego rodzaju akcesoriów. Na pierwszym etapie zabiegu, a więc podczas rozczesywania sierści, potrzebny będzie grzebień z długimi i szeroko rozstawionymi zębami. Mocno splątaną sierść można spryskać specjalnym sprejem ułatwiającym rozczesywanie. Jeśli obecne są kołtuny, w ich pozbyciu się pomocny będzie tzw. filcak. Kolejnym etapem jest wyczesywanie podszerstka, najlepiej przy użyciu gęstego grzebienia bądź szczotki (tzw. zgrzebła). Pamiętajmy, że delikatnie należy obchodzić się z ogonem – w jego przypadku wystarczy zwykle szczotka z miękkiego włosia. Koty długowłose czeszemy codziennie, półdługowłose – 2-3 razy w tygodniu.

Kąpanie kota

Czy należy kąpać kota? I tak, i nie. Koty niewychodzące krótkowłose zwykle nie potrzebują kąpieli, choć nie jest ona zabroniona. W ich przypadku sprawdzi się tzw. suchy szampon. Tego typu produkt wcieramy w futro pupila, chwilę czekamy i dokładnie wyczesujemy. Kotom wychodzącym zdarza się wybrudzić i wtedy warto pokusić się o kąpiel. Regularnych kąpieli, przeważnie raz na tydzień, potrzebują koty bezwłose. Natomiast koty o długiej lub półdługiej sierści można kąpać raz na kilka tygodni.

Kąpiel bywa dość stresującym wydarzeniem. Nie bez powodu zabieg ten kojarzy się z widokiem przerażonego kota i równie przerażonego właściciela. O czym warto pamiętać? Kilka dni wcześniej należy obciąć kotu pazury, aby uniknąć bolesnych zadrapań. Przygotowując kąpiel, warto ustawić wszystkie niezbędne akcesoria w pobliżu, a potrzebny będzie przede wszystkim ręcznik oraz specjalny szampon dla kotów (w przypadku kotów bezwłosych można zdecydować się na szampon dla dzieci).

Woda do kąpieli nie powinna sięgać wyżej niż do brzucha kota, w innym razie może się zwyczajnie wystraszyć i próbować uciec z miski czy wanny. Można również całkowicie zrezygnować z nalewania wody i np. polewać kota wodą z garnuszka. Woda nie może być ani zbyt chłodna, ani za ciepła. Unikamy moczenia głowy kota, szczególnie uważać należy na uszy. Przecieramy ją zwilżonym ręcznikiem. Po spłukaniu szamponu można nałożyć na futro odżywkę dla kotów.

Po kąpieli osuszamy futro kota ręcznikiem (jeśli nie boi się suszarki, można jej użyć) i pilnujemy, aby nie wychodził z mieszkania oraz aby nie przebywał w przeciągu.

Zdjęcie: Fotolia

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu