Jak oswoic krolika

Jak oswoić królika?

Choć króliki uchodzą za łagodne i przyjazne zwierzaki, w pierwszych dniach po przybyciu do nowego domu mogą wykazywać spory dystans wobec opiekunów. Nieoswojone futrzaki unikają kontaktu z człowiekiem, a w skrajnych przypadkach próbują bronić się przed nim ostrymi zębami. W jaki sposób nawiązać nić porozumienia z uszatym podopiecznym? Jak oswoić królika?

Bądź cierpliwy i wyrozumiały

Każdy futrzak uczy się w swoim tempie. Niektóre chętnie angażują się w interakcje społeczne, podczas gdy inne w trakcie kontaktów z ludźmi nigdy nie czują się zupełnie komfortowo. Oswajanie królika może więc czasami zająć kilka tygodni, a innym razem nawet kilka miesięcy. Zdarza się, że zwierzaki nie nabyły w młodości odpowiednich umiejętności, które pozwalałyby im nawiązywać bliższe relacje z ludźmi. Tempo i sposób oswajania trzeba zawsze dostosować do możliwości pupila. Warto uzbroić się w cierpliwość i cieszyć nawet z niewielkich postępów uszatego podopiecznego. Dzięki temu budowanie relacji stanie się przyjemniejsze zarówno dla nas, jak i dla futrzaka.

Pozwól królikowi przyzwyczaić się do nowego otoczenia

Zmiana otoczenia zawsze jest dla zwierzaka sporym przeżyciem. Królika niepokoją nieznane zapachy i dźwięki. Potrzebuje też czasu, by zadomowić się w nowym mieszkanku. Z tego powodu w pierwszych dniach po przybyciu uszatego zwierzaka do domu należy zapewnić mu ciszę i spokój. Nie jest to najlepszy moment na nawiązywanie kontaktów z futrzakiem. Nie próbujmy ponadto wypuszczać zwierzaka z klatki – musi on najpierw poczuć się w otoczeniu bezpiecznie. Lepiej więc ograniczyć się tylko do niezbędnych czynności, takich jak karmienie pupila czy sprzątanie jego lokum. Tego typu zabiegi trzeba wykonywać bardzo ostrożnie, by nie przestraszyć futrzaka. Pamiętajmy również, aby w klatce królika ustawić domek, w którym będzie mógł się ukryć, zawsze gdy poczuje się zagrożony.

↓ KLATKA DLA KRÓLIKA ↓

Spędzaj jak najwięcej czasu w otoczeniu królika

Aby oswoić królika, należy spędzać z nim jak najwięcej czasu. Zanim przystąpimy jednak do bezpośrednich interakcji z futrzakiem, musimy pozwolić mu przyzwyczaić się do tego, że jesteśmy częścią domowego środowiska. Powinniśmy zatem jak najczęściej przebywać w pomieszczeniu, w którym znajduje się pupil. Początkowo najlepiej obserwować poczynania uszatego zwierzaka z dystansu. Stopniowo możemy siadać coraz bliżej klatki. Warto też przemawiać do królika łagodnym tonem, by nauczył się rozpoznawać nasz głos.

Zadbaj o prawidłową mowę ciała

W naturze zajęczaki często są ofiarą drapieżników. Właśnie dlatego są szczególnie wyczulone na sygnały, które mogą wskazywać na pojawienie się w otoczeniu ich śmiertelnych wrogów. W kontaktach z uszatymi podopiecznymi trzeba unikać wszelkich gwałtownych gestów. Wystrzegajmy się zwłaszcza nachylania nad futrzakiem i chwytania go z góry – tak atakują drapieżniki. Nie powinniśmy także podczas spotkań zapoznawczych znajdować się wyżej niż królik. Jeśli chcemy podjąć interakcję z futrzakiem, możemy ukucnąć lub usiąść na podłodze.

Pozwól królikowi poznać swój zapach

Informacje zapachowe są dla królików bardzo istotne. W dużej mierze to właśnie one pozwalają zwierzakom rozpoznawać swoich opiekunów. Przed przystąpieniem do głaskania czy chwytania futrzaka, trzeba więc najpierw zapoznać go ze swoim zapachem. Dajmy zwierzakowi powąchać naszą dłoń. Pozwólmy też futrzakowi pozostawić na niej wydzielinę gruczołów zapachowych zlokalizowanych pod żuchwą. Dzięki temu poczuje się w naszym towarzystwie dużo pewniej.

Buduj pozytywne skojarzenia

Królik będzie z pewnością bardziej zainteresowany nawiązaniem z nami kontaktu, jeśli zaczniemy kojarzyć mu się z czymś pozytywnym. Strach zwierzaka przed człowiekiem najłatwiej przełamać przy pomocy smakołyków (poczytaj więcej o przysmakach dla królika KLIK). Początkowo możemy podawać je przez pręty klatki. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku większe przysmaki, które zwierzak może skonsumować, zachowując przy tym pewien dystans w stosunku do człowieka. Warto wykorzystać zatem kolby dla królika » lub smakowite warzywa (np. marchewkę). Później powinniśmy zachęcać futrzaka do brania pożywienie bezpośrednio z naszej ręki. Przydadzą się mniejsze smakołyki, którymi możemy od razu uraczyć uszatego podopiecznego. Musimy również nagradzać zwierzaka, zawsze gdy próbuje nawiązać z nami kontakt. Dzięki temu szybko utrwali się u niego przekonanie, że interakcje z człowiekiem są niezwykle przyjemne.

↓ POKARMY I PRZYSMAKI DLA KRÓLIKA ↓

Stopniowo przyzwyczajaj królika do głaskania

Jeżeli udało nam się przełamać pierwsze bariery, możemy w końcu spróbować pogłaskać uroczego pupila. Większość królików lubi pieszczoty w okolicach nosa oraz uszu. Głaskanie najlepiej rozpocząć właśnie od tych preferowanych miejsc. Pupila powinniśmy głaskać delikatnymi, wolnymi ruchami. Możemy zacząć także przyzwyczajać futrzaka do podnoszenia i brania na ręce. Zwykle zwierzaki tego nie lubią – dlatego nie należy raczej tego robić zbyt często, bez wyraźnej potrzeby.

Baw się z królikiem poza klatką

Oswojone króliki chętnie spędzają czas ze swoim opiekunem. Aby pogłębić relację z pupilem, warto codziennie wygospodarować trochę czasu na wspólną zabawę. Potowarzyszmy futrzakowi, gdy ten swobodnie hasa po mieszkaniu. Świetnym sposobem na nawiązanie ze zwierzakiem nici porozumienia bywa także trening klikerowy. To wspaniała rozrywka i nauka w jednym. Trening klikerowy pozwala nauczyć futrzaka zarówno prostych komend, jak i skomplikowanych sztuczek, które z pewnością wzbogacą repertuar zachowań naszego podopiecznego.

↓ KLIKER TRENINGOWY DLA KRÓLIKA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Africa Studio — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu