Jak opiekowac sie myszka

Jak opiekować się myszką?

Myszy domowe », kiedyś rzadko hodowane, dziś cieszą się coraz większą popularnością. Są wyjątkowo przyjazne, towarzyskie, a do tego bardzo inteligentne. Hodować może je niemal każdy, bo ich utrzymanie nie jest kosztowne, a opieka nie sprawia większych kłopotów. Mimo to warto wiedzieć co nieco o potrzebach tego gryzonia. W jakich warunkach czuje się najlepiej? Czym karmić mysz, by zawsze dopisywało jej zdrowie i dobre samopoczucie?

Hodowla myszy – najważniejsze informacje

Warto pamiętać, że myszy to gryzonie niezwykle społeczne. Najlepiej czują się w grupie, a pozbawione towarzyszy szybko stają się płochliwe, nerwowe i zestresowane. Dlatego właśnie zaleca się zakup przynajmniej dwóch osobników, które dotrzymają sobie towarzystwa, gdy my nie będziemy mogli poświęcać im uwagi. Miejmy jednak na uwadze, że myszy szybko się rozmnażają, więc decydując się na parkę lepiej wybrać osobniki tej samej płci, pochodzące z tego samego miotu.

Wyprawka dla myczy – co będzie nam potrzebne?

Zanim gryzoń trafi w nasze ręce, powinniśmy zorganizować dla niego odpowiednią przestrzeń w naszym domu. Pierwszą rzeczą, o której musimy pomyśleć jest więc zakup bezpiecznego i przestronnego lokum. Klatka dla myszek » powinna być dosyć duża, ponieważ gryzonie te są bardzo energiczne i ruchliwe. Jej minimalne wymiary to 40x25x35cm, ale im będzie większa, tym lepiej będą się w niej czuły gryzonie. Jeśli zamierzamy opiekować się więcej niż jednym osobnikiem, to klatka powinna być odpowiednio większa, najlepiej piętrowa. W przypadku myszy dobrze sprawdzają się klatki z wysoką kuwetą lub połączone z akwariami. Gryzonie lubią kopać w podłożu, a nieco wyższe boki ograniczą rozsypywanie ściółki dookoła.

↓ KLATKA DLA MYSZY ↓

Dno klatki należy wysypać ściółką. Mogą to być trociny lub specjalny pellet, czyli drobno zmielony granulat (poczytaj więcej o pellecie dla gryzoni KLIK). Gryzoniom dobrze się po nim chodzi, a co więcej dużo lepiej pochłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Jeśli decydujemy się na trociny, to wybierzmy te odpylone, by nie podrażniały oczu myszy.

↓ PELLET DLA MYSZY ↓

Wewnątrz klatki powinna znaleźć się także ceramiczna miska na pokarm oraz poidełko na wodę. Niezbędnym elementem mysiego lokum jest również domek, pełniący rolę azylu i bezpiecznego schronienia. Najlepiej wybierać domki drewniane lub ceramiczne z kilkoma otworami, zapewniającymi dobry przepływ powietrza.

↓ DOMEK DLA MYSZY ↓

Jak karmić mysz?

Myszy zalicza się do grupy zwierząt wszystkożernych, ale podstawą ich diety powinna być odpowiednio dobrana mieszanka zbóż oraz ziaren. W sklepach zoologicznych Kakadu znajdziemy gotowe pokarmy dla myszy », ze starannie dobranymi gatunkami nasion oraz zdrowymi dodatkami, w postaci orzechów, suszonych warzyw i owoców. Wybierając karmę warto sięgać po produkty jak najbardziej naturalne, bez sztucznych dodatków, takich jak konserwanty czy barwniki.

POKARMY DLA MYSZY ↓

W jadłospisie gryzonia powinny znaleźć się także świeże warzywa i owoce, będące ważnym źródłem witamin i składników mineralnych. Myszy możemy podawać między innymi jabłka, banany, marchew oraz pietruszkę. Raz na jakiś czas zaserwujemy także truskawki, maliny, pomidory, szparagi czy pasternak.

↓ SIANO DLA MYSZY ↓

Ważnym składnikiem mysiej diety są także suszone zioła (poczytaj więcej o ziołach dla myszy KLIK) , świeże siano oraz gałązki drzew owocowych. Produkty te są źródłem włókna roślinnego, a ponadto pełnią rolę naturalnego pilnika, na którym gryzoń regularnie ściera swoje zęby. Jeśli chodzi o gałązki, to najlepiej sprawdzają się te z drzewek owocowych, zwłaszcza jabłoni oraz gruszy.

↓ ZIOŁA DLA MYSZY ↓

Zabawki dla myszy

Opieka nad myszą polega także na zapewnieniu jej optymalnych warunków do prawidłowego rozwoju oraz realizowania swoich naturalnych instynktów. Sposobem na to jest wyposażenie klatki gryzonia w kilka przydatnych zabawek i gadżetów. Jedną z ulubionych mysich zabawek jest kołowrotek, który zapewnia zwierzakowi odpowiednią dawkę ruchu i pozwala mu rozładować nadmiar energii. To bardzo ważne zważywszy na to, że gryzoń większość czasu spędza w klatce, czyli na bardzo ograniczonej przestrzeni. Jeśli chodzi o wybór kołowrotka, to najlepiej sprawdzają się te zabudowane, to znaczy bez szpar pomiędzy szczebelkami. Są bezpieczniejsze dla gryzonia, bo nie stwarzają ryzyka, że mysia łapka lub ogon połamią się lub zranią podczas zabawy.

↓ TUNELE DLA MYSZY ↓

W klatce myszy warto umieścić także kilka tuneli, drabinek i podestów. Im bardziej urozmaicona będzie przestrzeń, tym lepiej. Pamiętajmy też, że myszy uwielbiają drążyć korytarze, więc zadbajmy o odpowiednią warstwę ściółki.

ZABAWKI DLA MYSZY ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Zdjęcie: © kyslynskyy — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Nadia
    maj 20, 2020 - 05:28 PM

    Dziękuję ? bardzo pomogło przed zakupem.
    Wszystkie rady się sprawdziły ?. Kocham tę stronę!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu