Jak opiekować się kotem po operacji?

Jak opiekować się kotem po operacji?

Mruczki to wyjątkowi pacjenci. Choć z reguły szybko dochodzą do siebie po zabiegach chirurgicznych, ze względu na wrodzoną niezależność miewają problemy z zaakceptowaniem pooperacyjnych ograniczeń. W jaki sposób ułatwić futrzakowi rekonwalescencję? Jak dbać o kota po operacji?

Jak często trzeba chodzić z kotem do weterynarza?

Opieka nad kotem po operacji – powrót do domu

Operacja przebiegła pomyślnie – możemy wreszcie zabrać mruczącego podopiecznego do domu. Warto pamiętać, że odebranie kota z gabinetu powinno nastąpić dopiero wtedy, gdy w pełni wybudzi się z narkozy. Mruczek po zabiegu, za sprawą podawanych leków, może zachowywać się inaczej niż zwykle. Niewykluczone, że zaobserwujemy u niego senność, niepokój, trudności z utrzymaniem równowagi. Objawy te powinny ustąpić po upływie kilku bądź kilkunastu godzin. Po zakończeniu operacji lekarz z pewnością przekaże nam dokładne informacje na temat stanu zdrowia kociego pacjenta, czasu i przebiegu rekonwalescencji.

Każdy zabieg weterynaryjny wiąże się dla kota z dużym stresem. Narkoza powoduje też obniżenie temperatury ciała, co zwiększa ryzyko wychłodzenia organizmu. Po wybudzeniu u futrzaka mogą ponadto wystąpić wymioty. Dla komfortu podopiecznego warto zadbać o odpowiednie warunki transportu. Kota po operacji należy położyć w transporterze, wyłożonym materiałem izolacyjnym i podkładami higienicznymi. By uchronić zwierzaka przed wyziębieniem, warto okryć go miękkim, ciepłym kocem, o znajomej woni. Transporter kota » można dodatkowo spryskać syntetycznymi feromonami – zredukują one u kota poziom stresu. W trakcie podróży należy cały czas mieć pupila na oku. Warto do niego przemawiać łagodnym, spokojnym głosem – może to podziałać na niego uspokajająco.

↓ PODKŁADY HIGIENICZNE ABSORBUJĄCE WILGOĆ ↓

Kącik wypoczynkowy dla kota po operacji

Dla bezpieczeństwa i komfortu kociego rekonwalescenta niezwykle ważne jest przygotowanie odpowiedniego miejsca do wypoczynku. Niestety, nie obejdzie się bez modyfikacji przestrzeni. Wszelkie zmiany w domowym otoczeniu warto jednak przeprowadzić jeszcze przed zabiegiem – dzięki temu kot będzie mógł się do nich przyzwyczaić i nie będzie narażony na dodatkowy stres po operacji. Kącik wypoczynkowy dla kota po operacji najlepiej stworzyć w zacisznym i ciepłym miejscu. U mruczków po zabiegach występuje nadwrażliwość na światło i dźwięki, dlatego trzeba odizolować je od hałaśliwych urządzeń domowych, zakryć okna roletami i przysłonić legowisko kotarami. Futrzakowi można udostępnić legowisko w formie budki, które ogranicza dopływ niepokojących bodźców. Posłanie dla zwierzaka musi być ulokowane na podłodze.

Po operacji kot nie może wspinać się ani skakać. Z otoczenia należy usunąć drapaki i inne akcesoria do wspinaczki. Warto utrudnić mruczkowi dostęp do mebli i półek. Jeżeli nasz pupil jest wyjątkowo ruchliwy, dobrym rozwiązaniem może okazać się umieszczenie go w przestronnej klatce. Wszystkie najważniejsze akcesoria (kuwety, miseczki na pokarm i wodę) należy umieścić w pobliżu posłania zwierzaka.

LEGOWISKO DLA KOTA

Aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mruczka, warto spędzać z nim jak najwięcej czasu. W przypadku większości zabiegów aktywność futrzaka musi być ograniczona przez 2 tygodnie. W tym czasie nie należy wypuszczać kotów wychodzących na samotne przechadzki. Jeśli nasz podopieczny źle znosi ciągły pobyt w domu, warto pozwolić mu przynajmniej poobserwować otoczenie przez okno. Należy zadbać także o wzbogacenie domowego otoczenia. Lepiej unikać szalonych zabaw. W okresie rekonwalescencji najlepiej sprawdzą się zabawki interaktywne, angażujące koci intelekt. Zamiast zabawy można też zafundować pupilowi sesje głaskania.

Kontrole weterynaryjne i ochrona szwów u kota po operacji

Stały monitoring kociego samopoczucia to niezbędny element opieki nad kotem po operacji. Bezwzględnie powinniśmy stosować się do wszystkich zaleceń weterynarza i chodzić z kotem na wizyty kontrolne. Nic nie zastąpi jednak naszej czujności. Warto regularnie badać temperaturę ciała zwierzaka. Dwa razy w ciągu dnia należy również sprawdzać stan rany pooperacyjnej. Zwracajmy uwagę na wszystkie niepokojące objawy występujące u pupila. Jeśli nasz mruczek jest apatyczny, ma gorączkę, trudności z oddychaniem, problemy z oddawaniem moczu czy kału, należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem. Sygnałem alarmowym jest też wysięk z rany pooperacyjnej czy obrzęk w okolicy szwów.

TRANSPORTER DLA KOTA

Ranę pooperacyjną i szwy u kota należy chronić przed wylizywaniem i wygryzaniem. Aby je zabezpieczyć, warto zastosować specjalny kubraczek ochronny lub kołnierz pooperacyjny. Niestety akcesoria tego typu uniemożliwiają futrzakom wykonywanie typowych zachowań pielęgnacyjnych, przez co ich stosowanie może wywołać depresję. Z tego względu ich użycie zawsze należy rozważyć indywidualnie. Jeśli u kota po założeniu kubraczka czy kołnierza zaobserwujemy silną apatię, niechęć do aktywności i jedzenia, powinniśmy raczej zrezygnować z ich stosowania.

Dieta dla kota po operacji

Odpowiednie działania dietetyczne mogą znacznie ułatwić kotu szybki powrót do zdrowia. Bezpośrednio po operacji nie należy karmić pupila. Pierwszy posiłek zwykle można zaoferować mruczkowi dopiero po upływie 6 godzin od operacji. W przypadku niektórych zabiegów (zwłaszcza w obrębie przewodu pokarmowego) czas głodówki może być dłuższy. Po operacji trzeba zapewnić kotu nieograniczony dostęp do świeżej, czystej wody.

Opieka nad kotem po operacji to także wprowadzenie specjalnej diety. Posiłki mruczka powinny być lekkostrawne, dobrze przyswajalne i wysokoenergetyczne. Kota należy karmić pożywieniem o wysokiej smakowitości. Bardzo dobrze sprawdzą się więc karmy mokre, które wyróżniają się intensywnym zapachem, naturalną konsystencją i nieprzeciętnym smakiem. Dzięki temu mogą przeciwdziałać spadkowi apetytu – często występującemu u kotów po operacjach. Warto sięgnąć po produkty w formie musów, pasztetów czy zup. Dobrym pomysłem jest także stosowanie specjalnych karm dla rekonwalescentów. Cechuje je wysoka zawartość białka, energii, witamin i minerałów. Dzięki temu chronią zwierzaki przed utratą masy mięśniowej, dodają sił i przyspieszają regenerację organizmu. U niektórych futrzaków konieczne może być zastosowanie formuł weterynaryjnych przeznaczonych dla zwierzaków z określonymi problemami zdrowymi (np. chorobami przewodu pokarmowego). Pamiętajmy jednak, że wybierając karmę dla kota po operacji, powinniśmy skonsultować się z weterynarzem.

↓ LEKKOSTRAWNA KARMA DLA WRAŻLIWYCH KOTÓW ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Kesterhu — istockphoto.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu