{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak określić wiek kota?

Jeżeli mruczek przybył do naszego domu w bardzo młodym wieku, to z pewnością nie mamy większych problemów z określeniem jego wieku. Wielu właścicieli obchodzi także kocie urodziny, świętując wraz z pupilem kolejne lata przebywania pod jednym dachem, jak również przyjaźnienia się, a nieraz wielkiej miłości (często przecież traktujemy zwierzaki jak futerkowe dzieci). Sytuacja wygląda inaczej, kiedy znajdujemy czworonoga na ulicy. Sam nam nie powie przecież, ile ma lat. Czy jest jakaś możliwość, żeby się tego dowiedzieć? Tak, i chociaż nie damy rady określić co do dnia daty urodzin naszej pociechy (a nawet nie co do miesiąca), obliczenie wieku mruczka może się z pewnością udać. Liczy się nasz talent obserwacyjny i podstawowa wiedza z zakresu życia kotów i ich biologii.

Wiek a kocie zęby

Kocięta rodzą się bez zębów, tak samo jak ludzie, i dopiero po pewnym czasie poszczególne zęby (najpierw mleczne, potem stałe), zaczynają pojawiać się w ich pyszczku. Najpierw rosną siekacze, potem kły i przedtrzonowe. Mniej więcej w ósmym miesiącu życia nasz mruczek ma już komplet zębów mlecznych, czyli dokładnie dwadzieścia sześć sztuk. Taki komplet uzębienia posłuży zwierzakowi do trzeciego albo nawet czwartego miesiąca życia. Potem zaczną pojawiać się zęby stałe, a mleczne wypadną – często daje się to zaobserwować. Nie bójmy się zatem, jeśli znajdziemy gdzieś w domu koci ząb – właśnie wypadł, aby zrobić miejsce nowemu. Półroczny kot powinien mieć już wszystkie stałe zęby, których łącznie jest trzydzieści. Sama liczba zębów to jednak nie wszystko, zwłaszcza że na ulicy często znajdujemy o wiele starsze futrzaki, a zatem z kompletem stałych zębów (albo i nie, w zależności od tego, jak ciężkie i pełne wyznań życie miał dotychczas czworonóg). Wtedy o ich wieku powie nam łatwo stan ich zużycia. Z biegiem lat zęby robią się coraz bardziej żółte, pojawia się kamień, przebarwienia, nawet dziąsła mogą zacząć robić się zaczerwienione i obwisłe. Kamień nazębny u kotów zaczyna znacząco przyrastać od trzeciego roku życia (aż do szóstego), potem pojawiają się wyraźne przebarwienia, a po dziesiątym roku życia pojawiają się też ubytki, bo zęby wypadają ze starości (dowiedz się, jak dbać o zęby kota KLIK). Koci wiek widać też po stopniu starcia zębów – im mocniej uszkodzone i o spiłowanych powierzchniach, tym więcej lat liczy sobie nasz pupil.

↓ KOSMETYKI I PRZYSMAKI DO PIELĘGNACJI KOCICH ZĘBÓW ↓


Wiek a stan kociego futra, kości i mięśni

Młody kot ma sprężyste ciało, wyraźnie zarysowane mięśnie, jego ciało jest zwarte, a sierść mocna i lśniąca. Z wiekiem, tak samo jak u ludzi, zaczynają pojawiać się zmiany. Najbardziej oczywistym znakiem jest oczywiście siwizna, która cechuje kocich seniorów, a zatem mruczki powyżej dziesiątego roku życia. Często pojawia się w pierwszej kolejności na głowie i grzbiecie, czasem także w okolicach pyska. W tym wieku, a nawet trochę wcześniej, bo już od mniej więcej ósmego roku życia, koty zaczynają tracić też masę mięśniową, a całe ciało, mówiąc wprost, przegrywa walkę z grawitacją i obsuwa się ku dołowi. Chudsze koty w wieku senioralnym zaczną mieć wystające łopatki i kości biodrowe, te grubsze natomiast będą chodziły ze zwisającym brzuchem. Im starszy kot, tym większe również kłopoty ze stawami, ponieważ wycierają się chrząstki i jest zbyt mało mazi okołostawowej, aby kości poruszały się płynnie „w zawiasach”. Koty po ósmym roku życia zaczną mieć kłopoty z rozprostowywaniem kończyn, zaczną bardziej sztywno się poruszać albo nawet utykać. Z kolei mruczki w pełni sił będą poruszały się z gracją i lekkością, której absolutnie nie da się nie zauważyć.

Wiek a kocie pazury i poduszki

Im starszy kot, tym w gorszym stanie są także jego pazury. Po siódmym roku życia mogą już zacząć się rozdwajać, bo są mocno przesuszone i zużyte. Często także zaczynają przerastać albo się wywijać, co w skrajnych przypadkach może uniemożliwić futrzakowi normalne poruszanie się (poczytaj więcej o przycinaniu pazurów kota KLIK). Zmienia się też stan poduszeczek łap: robią się suche i często pękają. Zazwyczaj przy dotyku czuć wyraźnie, że są też zgrubiałe. Z kolei poduszeczki młodego kota są gładkie i delikatne jak skóra.

Wiek a kocie oczy

Patrzenie w kocie oczy to przyjemność sama w sobie. Może nam również jednak pomóc w oszacowaniu wieku pupila. Nie chodzi tylko o mądrość i życiowe doświadczenie, które odbija się w oczach zwierzaka (a to też możemy zaobserwować!), ale także sam stan tęczówki oraz rogówki. Z wiekiem zaczyna się robić bardziej mętna i matowa, czego przyczyną jest zaćma. Warto też wiedzieć, że oczy mruczków do maksymalnie drugiego roku życia są niebieskie i dopiero potem tęczówka zmienia kolor. Zazwyczaj dzieje się to szybciej, ale dwa lata to górna granica tego procesu. Oczy młodych pupili są też pełne blasku i przejrzyste, a tęczówka ma regularne brzegi. Jej strzępienie się też jest oznaką bardziej zaawansowanego wieku.

↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI KOCICH OCZU ↓

Wiek a tryb życia

To oczywiście najłatwiejsza do zaobserwowania sprawa – młody kot ma mnóstwo energii, więc szaleje, bawi się, uczy nowych rzeczy i poznaje świat. Z wiekiem aktywność fizyczna spada, a ciało nie chce już tak dobrze współpracować. Im starszy mruczek, tym więcej czasu przesypia albo przynajmniej leży na kanapie i obserwuje spokojnie otoczenie. Starsze koty nie mają już tak szalonych pomysłów jak wspinanie się na firanki, skoki na najwyższą półkę i strącanie wszystkich kosmetyków z półki łazienkowej do wanny. A przynajmniej mają je o wiele rzadziej. Mogą się z kolei okazać ogromnymi pieszczochami, zwłaszcza jeżeli w okresie młodości nie przepadały zbytnio za głaskaniem i przytulaniem.

Jeżeli jesteśmy zupełnie bezradni, jeśli chodzi o określenie wieku naszego kochanego zwierzaka – zwróćmy się o pomoc do weterynarza. Z pewnością uda się oszacować kocie lata przynajmniej w przybliżeniu.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Michał Kutyna

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu