{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Przycinanie pazurów kota

Pazury to nieodłączny atrybut naszych mruczących podopiecznych, a zarazem potężna broń. Trudno nie czuć respektu przed naturalnym kocim uzbrojeniem. Nic więc dziwnego, że przycinanie pazurów często wiąże się ze stresem zarówno dla futrzaków, jak i ich opiekunów. Tymczasem, jeśli odpowiednio przygotujemy się do zabiegu, możemy przeprowadzić go w całkowicie bezpieczny i delikatny sposób.

Kiedy kocie pazury wymagają przycinania?

Kocie pazury naturalnie ścierają się podczas codziennej aktywności. Futrzaki, które dużo wędrują po zróżnicowanych powierzchniach oraz oddają się wspinaczkom po drzewach, zazwyczaj nie mają problemu z przerostem pazurów. Sytuacja nieco się komplikuje, jeśli środowiskiem życiowym naszego pupila jest wyłącznie mieszkanie. Mruczki niewychodzące często nie mogą samodzielnie utrzymać swoich pazurów w odpowiedniej kondycji. Niezbędna jest wtedy nasza pomoc. Pierwsze, co musimy zrobić, to oczywiście zakupić dla futrzaka drapak (dowiedz się, jaki drapak wybrać dla kota KLIK). Kolejnym krokiem jest regularne kontrolowanie długości kocich pazurów. Jeśli zauważymy, że nasz mruczek zaczepia się o dywany, ma trudności podczas chodzenia i normalnych aktywności – to jednoznaczny sygnał, że jego pazury wymagają przycięcia. Zazwyczaj u kotów niewychodzących wystarczy przeprowadzać ten zabieg co 3 – 4 tygodnie. Częstszego przycinania potrzebują na ogół pazury mruczących seniorów.

Jak przyzwyczaić kota do obcinania pazurów?

Do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych zwierzaki należy przyzwyczajać już od wczesnej młodości. Kociakom dużo łatwiej jest wpoić dobre nawyki. Mruczący juniorzy są też bardziej skłonni do zaakceptowania zabiegów pielęgnacyjnych, które szybko stają się dla nich rutyną. Jeśli jednak nasz pupil jest adoptowany lub nie został wcześniej przyzwyczajony do przycinania pazurów, możemy spróbować przekonać go do tej procedury w ten sam sposób co kociaka. Na ogół trzeba będzie jednak uzbroić się w cierpliwość – efekty mogą nie być widoczne od razu.

Od czego warto zacząć trening? Zanim przystąpimy do przycinania pazurów, powinniśmy najpierw oswoić pupila z dotykaniem łapek. Zacząć możemy od głaskania tych newralgicznych okolic. Stopniowo trzeba zwiększać ucisk opuszek i ćwiczyć z mruczkiem wysuwanie pazurów pod wpływem naszego dotyku. Nie zapominajmy, by mieć zawsze w zanadrzu smakołyki, które pomogą stworzyć u pupila pozytywne skojarzenia. Następnym elementem treningu jest nauczenie kota zajmowania odpowiedniej pozycji w trakcie zabiegu. Bardzo ważne jest, aby zwierzak nie miał możliwości cofania się podczas przycinania pazurów. Najlepiej, jeśli my uklękniemy, a nasz pupil usiądzie między naszymi nogami. Wiele zależy jednak także upodobań naszego podopiecznego. Niektóre koty preferują np. leżenie na boku. W końcu nadchodzi moment na przeprowadzenie pierwszego zabiegu. Najważniejsze, by futrzak nie wyniósł z niego negatywnych doświadczeń. Czasami lepiej jest obciąć tylko jeden pazurek, niż na dobre zniechęcić mruczka do pielęgnacji. Jeśli futrzak znosi cierpliwie nasze starania, warto go nagrodzić. Najlepiej serwować przysmaki, gdy skończymy jakiś etap manicure, np. jedną łapkę. Bardzo istotne jest, aby reagować na sygnały wysyłane przez kota. Jeśli zwierzak zaczyna nerwowo machać ogonem lub próbuje odpychać się łapą – najwyraźniej ma już dosyć – zabieg trzeba niezwłocznie przerwać.

Jak prawidłowo przycinać pazury?

Aby właściwie przeprowadzić koci manicure i pedicure, należy najpierw zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Cążki powinny być przystosowane do kształtu i twardości pazurów futrzaka. Akcesoria ludzkie mogą sobie z nimi nie poradzić i spowodować poważne komplikacje podczas zabiegu. Istnieją dwa podstawowe rodzaje obcinaczy dla mruczków – nożycowy i gilotynowy. Każdy kot ma swoje upodobania, jeśli jednak futrzak bardzo stresuje się zabiegiem, zazwyczaj łatwiej będzie nam użyć cążek w formie nożyczek.

Przycinanie pazurów najlepiej przeprowadzać w porze relaksu. Jeśli kot jest poddenerwowany, niespokojny lub nawet pozytywnie podekscytowany – lepiej przełożyć zabieg na później. Kocie pazury są ukrwione, dlatego należy bardzo uważać, by nie naruszyć ich rdzenia. Przycinać powinniśmy tylko same końcówki pazurów, w żadnym wypadku nie można ciąć w pobliżu miazgi, która widoczna jest jako jasnoróżowa kreseczka. Prawidłowo wykonane cięcie musi być lekko ukośne. Warto więc podczas zabiegu trzymać obcinacz w pozycji pionowej, tak aby ostrza znajdowały się z boku pazura. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie utrzymać kota, poprośmy o pomoc kogoś z domowników. W ostateczności można oddać mruczka w ręce fachowca od pielęgnacji lub weterynarza. Najważniejsze, by obcinanie pazurów nie było dla kota przerażającym przeżyciem, ale po prostu rutynowym zabiegiem.

↓ CĄŻKI DO OBCINANIA PAZURÓW KOTA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu