{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak oduczyć szczenię podgryzania mebli?

Mała urocza kuleczka wprowadza do domu mnóstwo radości. Ale… nieraz wprowadza też bałagan, siejąc zniszczenie i gryząc wszystko, co znajdzie się w jej zasięgu – przede wszystkim meble. Widok szczeniaka, który rozrywa na strzępy ulubiony fotel, to duża próba dla naszej cierpliwości. Jak zapobiec takim sytuacjom?

Dlaczego szczenię gryzie meble?

Dlaczego właściwie nasz ukochany szczeniak pastwi się nad meblami? Powodów może być kilka. Pierwszym, najbardziej oczywistym, jest wyrzynanie się zębów i związany z tym dyskomfort odczuwany w obrębie dziąseł. Psiak, gryząc twarde szafy i kanapy, próbuje te dziąsła masować i tym samym – zmniejszyć ból. Zachowuje się więc tak samo jak niemowlę podczas ząbkowania.

Zdarza się, że podgryzanie mebli, ma swoje podłoże w psychice psa. Może być wyrazem nudy, zdenerwowania, stresu, chęci zwrócenia na siebie uwagi właściciela. Z sytuacją taką często więc mamy do czynienia, gdy poświęcamy za mało czasu na wspólną zabawę ze szczeniakiem bądź gdy wychodzimy do pracy i psiak długie godziny spędza samotnie. Pamiętajmy, że emocją, której nie należy łączyć z tego typu zachowaniem, jest złośliwość. Pies nie chce nas zasmucić czy zdenerwować, lecz szuka sposobu, aby znaleźć się w centrum naszego zainteresowania.

Często podgryzanie mebli jest skutkiem nadmiaru nierozładowanej energii, a energii tej szczenięta mają zwykle pod dostatkiem. Uwielbiają się bawić, biegać, skakać. Jeśli psiak ma za mało ruchu, będzie próbował się „wyżyć” właśnie na wyposażeniu naszego mieszkania.

Oduczamy szczenię gryzienia mebli

W żadnym wypadku nie karzemy szczeniaka, bijąc go. Jeśli coś zbroi, stanowczo mówimy „nie wolno!”. Pamiętajmy jednak, że nagana słowna skuteczna jest wyłącznie wtedy, gdy przyłapiemy naszego pupila na gorącym uczynku. Przywołanie go w miejsce, gdzie nabroił, po kilku godzinach i próba uzmysłowienia mu, że źle zrobił, nie przyniesie żadnego efektu.

Pierwszym krokiem powinno być zakupienie zabawek, które zastąpią meble w roli gryzaków. W sklepach zoologicznych znajdziemy gryzaki wykonane z różnego rodzaju materiałów, różniących się zarówno fakturą, jak i twardością, m.in. z juty, bawełny, gumy, lateksu, sznura. Warto kupić kilka różnych.

Jeśli zdecydowaliśmy się na opiekę nad szczeniakiem, musimy znaleźć czas, aby zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i rozrywki, w postaci wspólnej zabawy i spacerów. Gdy musimy opuścić mieszkanie na dłuższy czas, postarajmy się wcześniej przygotować psiaka do tego. Najpierw pozostawmy go na kilkanaście minut, potem na pół godziny i tak stopniowo wydłużajmy czas rozłąki. Wychodząc do pracy na kilka godzin, zadbajmy o to, aby miał „pod łapą” nie tylko wodę i jedzenie, ale również wspomniane zabawki. Wybierzmy takie pomieszczenie, w którym znajduje się jak najmniej przedmiotów, które mogłyby paść ofiarą aktywności szczeniaka.

W próbie wyeliminowania złych nawyków u psa warto wesprzeć się również sprayem odstraszającym. Można nim spryskać meble, które są najchętniej podgryzane przez naszego pupila.

Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu