Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Zdarza się, że domowy czworonóg to prawdziwy kanapowiec. Za dnia z chęcią przejąłby on we władanie wygodną sofę w dziennym pokoju, po zmroku zaś nasze własne łóżko. Niektórym psim właścicielom towarzystwo takie w ogóle nie przeszkadza – ze swoimi pupilami chętnie dzielą oni każdą domową przestrzeń. Jedni uważają, że futrzane zawiniątko idealnie ogrzać potrafi w zimne noce. Inni, że to doskonały stróż dziecięcego pokoju, dzięki któremu maluchy łatwiej zasypiają i  czują się w pełni bezpieczne. Wielu z nas, choć dozgonną miłością kocha swego psiaka, w pewnych kwestiach woli jednak jasno wytyczyć granice.

Pies w rodzinie – równość czy hierarchia?

Jeszcze do niedawna domowe czworonogi posiadały jasno wytyczone funkcje. Pies pilnował obejścia, doglądał zwierząt hodowlanych, ciągnął wózki bądź sanki, brał udział w polowaniach lub akcjach poszukiwawczych. Dziś coraz częściej nasi pupile mają po prostu umilać nam czas i cieszyć człowieka swym towarzystwem. Sposobem tym nierzadko zwolnieni zostają oni ze wszystkich swych dawnych obowiązków. Sytuacja to zupełnie nowa i niekoniecznie bliska psiej naturze. Zachodnia cywilizacja w ostatnich latach hierarchiczność zastępuje równością, a ścisły podział ról dowolnością wyboru – próżno liczyć jednak na to, by i nasz czworonóg podzielał tego typu zapatrywania.

Pies to zwierzę stadne, które należycie funkcjonuje w jasno określonej strukturze. Również w naszej rodzinnej gromadzie psiakowi przypaść powinna konkretna rola. Osobnik alfa to pozycja, którą przyjąć musi na siebie nie pies a jego właściciel. To coś, o czym nieraz zdarza nam się zapomnieć. Jak do sprawy tej ma się kwestia psiego posłania? Wielu behawiorystów zaznacza, że i w tym wypadku nasz kudłaty towarzysz powinien znać swe miejsce.[1] Ważne jest to szczególnie wtedy, gdy domowy pupil sprawia wychowawcze problemy.

Zadbaj o legowisko dla szczeniaka.

Jedzenie przy stole, siedzenie na krześle lub kanapie oraz spanie w łóżku – wielu z nas wcale nie dziwią takie poczynania czworonogów, a przecież to nie psie a typowo ludzkie maniery. Najprostszym sposobem na to, by nasz pupil zachowywał się jak na psa przystało jest konsekwencja, która w relacji naszej gościć powinna od samego początku. Małe zwierzaki nierzadko traktowane są jak dziecięce maskotki. Warto pamiętać jednak o tym, że złe nawyki naszych towarzyszy kształtują się właśnie za młodu.

Trudno dziwić się temu, że szczenię wpuszczane do łóżka, wcale nie będzie chciało w przyszłości porzucić tego, tak wygodnego lokum. Nagła zmiana w zachowaniu właściciela z pewnością okaże się dla niego krzywdząca i zupełnie niezrozumiała. Chcesz wysypiać się wygodnie i mieć łóżko tylko dla siebie? Sprowadzając nowego czworonoga, od razu zadbaj o to, by w domu pojawiło się też wygodne psie legowisko.

Posłanie dla psa – na co zwrócić uwagę

Brak własnego spania to główna przyczyna skłaniająca psa do wylegiwania się na wyściełanych meblach. Przytulnym kątem dla czworonoga okazać może się wtenczas kanapa, sofa, fotel, a nawet nasze łóżko. Pies w mieszkaniu potrzebuje swego własnego azylu. Warto zadbać więc o odpowiednie posłanie oraz stałe, niezmienne miejsce, w którym będzie się ono znajdować. Nasz kudłaty towarzysz powinien spać tylko tam i przy odrobinie samozaparcia naprawdę można go tego nauczyć.

Zachowane w czystości posłanie to miejsce, w którym psiak będzie czuł się dobrze i bezpiecznie. Warto pamiętać jednak o tym, że to jego prywatny teren. Psiaka przebywającego na legowisku można więc głaskać i nagradzać, ale nigdy karać.

Chcesz oduczyć psa spania w łóżku? Sprawdź te metody.

Wielu z nas jest w sytuacji, w której prewencja zawiodła i minął moment, w którym dobrych manier nauczyć powinniśmy przygarniętego do domu szczeniaka. Nie znaczy to oczywiście, że ponieśliśmy ostateczną wychowawczą klęskę. Dorosłe psiaki dobrze przyswajają nową wiedzę.

Warto pamiętać jednak o tym, że złych nawyków nie da zmienić się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Nie stanie się to z dnia na dzień, a do realizacji planu potrzeba będzie silnej woli i czasu. Psi treserzy zwracają uwagę na to, że złość i krzyk to w tym wypadku nie najlepsza metoda. Pies łasy jest na pieszczoty, nagrody i pochwały – tę jego cechę dobrze jest wykorzystać.

Wyprowadzenie psa z łóżka może być swego rodzaju zabawą. Spróbuj ignorować go, gdy leży tuż obok ciebie, smakołykiem wyprowadź go z zakazanego terenu i porządnie pogłaszcz, gdy wrócić postanowi na własne posłanie. Delikatne spryskanie psiaka wodą czy umieszczenie przy łóżku pobrzękujących pustych puszek to może nieco ekstremalne, ale też skuteczne rozwiązanie.[2]

W ten sposób próba zdobycia we władanie naszego łóżka zacznie mu się w końcu źle kojarzyć. Początkowy upór naszego pupila to raczej norma, po drodze zdarzyć może się więc nam kilka nieprzespanych nocy. Agresja, warczenie i walka to już problem, przy którym niezbędna okazać może się pomoc trenera lub behawiorysty.

Zdjęcie: Fotolia.com
Źródła:
[1] S. Appelbaum, ABC Practical Guide to Dog Training, New Jersey: Howell Book House 2003, s. 55-59.
[2] http://pets.webmd.com/features/pets-in-your-bed?page=4

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Mapa
    lut 23, 2018 - 03:19 AM

    Ja swojego pieska po prostu strącałem z łóżka. Sam już wiedział po pewnym czasie żeby tam nie wchodzić 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu