Jak oduczyć kota drapania mebli

Jak oduczyć kota drapania mebli?

Nieważne, czy to fotel otrzymany w spadku po babci, czy skórzana kanapa warta kilka tysięcy złotych – żaden mebel nie uchroni się przed kocimi pazurami. A że kot drapać musi, trzeba albo z bólem serca pogodzić się ze zniszczeniami, albo spróbować przekonać go do zmiany obiektu zainteresowania.

Dlaczego kot drapie meble?

Żeby ścierać pazury – tak sądzi zdecydowana większość właścicieli mruczków. I choć faktycznie jest to jeden z powodów postępowania kota – nie jest jedynym. Okazuje się bowiem, że z drapaniem konkretnej powierzchni wiąże się chęć pozostawienia na niej swojego zapachu, czyli oznaczenia terytorium. Substancja zapachowa produkowana jest przez gruczoły umiejscowione między palcami pupila. Czynność ta jest również dla kota po prostu rozrywką, okazją do rozładowania emocji i do rozciągnięcia mięśni.

Drapanie jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, instynktownym, a skoro instynktownym, to w żaden sposób nie należy z nim walczyć, bo po pierwsze – z góry skazani jesteśmy na porażkę, a po drugie – będziemy mieć pod dachem sfrustrowanego i nieszczęśliwego kota. Nie oznacza to jednak, że musimy bezczynnie przyglądać się, jak nasz mruczek wyżywa się na meblach. Zachowanie to można w pewnym stopniu zmodyfikować, bez szkody dla jego samopoczucia, za to z ogromną korzyścią dla samopoczucia naszego.

Drapak – najskuteczniejsze rozwiązanie

Przede wszystkim – w żaden sposób nie należy karać kota. Spryskiwanie go wodą nie wpłynie pozytywnie na zachowanie, a wręcz przeciwnie – może doprowadzić do tego, że kot zacznie się nas bać, a nawet że stanie się agresywny.

Najlepszym rozwiązaniem jest przekierowanie uwagi mruczka z mebli na drapak, czyli na coś, co może, a nawet powinien drapać. Różnorodność drapaków jest ogromna: od płaskich, przeznaczonych np. do umieszczenia na narożnikach, przez drapaki w postaci stojących słupków, po prawdziwe kocie place zabaw. Wybór zależy przede wszystkim od naszych zasobów finansowych i… przestrzennych. Na początek warto zaopatrzyć się w 2-3 drapaki-słupki i umieścić je w pobliżu mebli, które najczęściej padały ofiarą kota. Dobrze, aby wyposażone były w wiszącą zabawkę, która przyciągnie uwagę pupila. Na zachętę warto również natrzeć je kocimiętką. Można spróbować wykonać drapak dla kota własnoręcznie, np. z pnia drzewa, wykładziny czy tektury falistej.

Nawet gdy uda się zainteresować kota nowym nabytkiem, warto pamiętać o tym, że stojący obok fotel wciąż może go kusić. Z mebli, które kot drapał, trzeba pozbyć się jego zapachu. Przydatne będą spraye neutralizujące zapach oraz spraye odstraszające. Jeśli działania te okażą się mało skuteczne, można pokryć konkretny fragment mebla taśmą klejącą dwustronną.

Zdjęcie: Fotolia

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu