Jak psu obcinać pazury?

Jak obcinać psu pazury?

Przerastanie pazurów jest bardzo powszechnym problemem u miejskich psiaków. Zwłaszcza tych, które większość swego życia spędzają w zaciszu czterech ścian mieszkania. Zbyt długie pazury znacząco utrudniają zwierzakom poruszanie, a w skrajnych przypadkach mogą przyczyniać się do kulawizny. Dlatego przerastające psie pazurki trzeba przycinać. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

Po czym poznać, że pies ma zbyt długie pazury?

Skąd mamy wiedzieć, że naszemu pupilowi trzeba już przyciąć pazurki? Łatwo to poznać. Pierwszym sygnałem jest wyraźne stukanie, które wydaje, gdy porusza się po twardej powierzchni, np. po podłodze naszego mieszkania. Przyjrzyjmy się również uważnie łapom pupila, gdy stoi na twardej powierzchni. Jeśli jego pazury zaczynają wyginać się na boki albo unoszą czubek palców – są zdecydowanie za długie!

Czym przycinać psie pazury?

Psi pazur jest znacznie twardszy niż ludzki paznokieć i nie ma jak on płaskiego przekroju, tylko owalny. Z tego powodu nożyczki czy nawet obcinarki do paznokci nie nadają się do ich skracania. Nożyczkami trudno dokonać jednego precyzyjnego cięcia, a obcinarki są zbyt delikatne i małe. Potrzebna nam będzie specjalna gilotynka do przycinania pazurów u psów.

Na polskim rynku zoologicznym dostępne są dwa zasadnicze modele tych gilotynek. Pierwszy z nich trochę przypomina nożyczki – różni się od nich kształtem ostrzy, które są specjalnie wyprofilowane. Drugi natomiast ma ostrze wyglądające w przybliżeniu jak metalowa pętla, w którą wkłada się pazur.

Urządzenia te różnią się nie tylko wyglądem, ale i – jeśli można tak powiedzieć – sposobem używania. Zanim więc, któryś z nich wybierzemy, warto wpierw sprawdzić, jak leży nam w ręku i wypróbować na przykład na kawałku cienkiej gałązki.

Na co musimy zwrócić uwagę przy obcinaniu pazurów u psa?

Psie pazury mają w środku ukrwiony rdzeń, którego nie wolno przeciąć, gdyż jest to dla zwierzaka bolesne. Rdzeń sięga mniej więcej do połowy pazura, choć istnieją osobnicze różnice pod tym względem. U zwierzaków o jasnych pazurach rdzenie są dobrze widoczne. Gorzej, gdy pies ma ciemne pazury – wówczas widać je tylko od spodu, od strony poduszek.

Tniemy tuż przed rdzeniem, pod kątem prostym do grzbietu pazura. Powinniśmy zrobić to jednym, śmiałym ruchem. Gdy niechcący przecięliśmy rdzeń, powinniśmy zdezynfekować rankę i zastosować specjalną zasypkę powstrzymującą krwawienie lub przyłożyć gazik. Krwawienie powinno ustąpić w ciągu kilku, kilkunastu minut.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu