{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Jak karmić małego królika?

Króliki miniaturowe to bez wątpienia jedne z najbardziej uroczych i zabawnych futrzaków. Czego jednak oprócz naszej troskliwej opieki potrzebuje puchaty pupil, by mógł cieszyć się doskonałym samopoczuciem? Oczywiście odpowiednio zbilansowanej, dostosowanej do wieku, diety. W jaki sposób prawidłowo karmić małe króliki?

Specyfika żywienia królików

Choć niektóre rasowe uszate piękności znacznie różnią się od swoich dzikich krewnych, ich potrzeby żywieniowe nie zmieniły się wcale diametralnie. Aby ustalić jadłospis pupila, warto więc bliżej przyjrzeć się naturalnej króliczej diecie. Wbrew pozorom na wolności zwierzaki nie są wcale skazane na żywieniową monotonię. Poszczególne pory roku obfitują w różnorodne dary natury, z których zajęczaki chętnie korzystają. Króliki należą do zwierząt roślinożernych, dlatego zajadają się przede wszystkim trawą i ziołami, ale w ich menu nie brakuje również kwiatów, kory, liści czy pędów. Co więcej, zajęczaki nie potrzebują wyjątkowo odżywczego pożywienia, potrafią bowiem czerpać niezbędne składniki nawet z ubogiego w kalorie, mało wartościowego pokarmu. Pomaga im w tym rozbudowane jelito ślepe i dwuetapowy system trawienia, czyli cekotrofia. Wszystko to powoduje, że króliki przystosowane są do spożywania pożywienia o wysokiej zawartości włókna i niskiej zawartości kalorii. Dodatkowo spożywanie posiłków to czynność, która zajmuje uszatym podopiecznym znaczną część czasu. Zwierzaki zjadają jednorazowo małe porcje, ale za to robią to wielokrotnie w ciągu dnia. Taki sposób pobierania pokarmu umożliwia im nie tylko zaspokojenie potrzeb żywieniowych, ale również ścieranie zębów.

Podstawowe zasady żywienia królików miniaturowych

Aby dieta naszego podopiecznego była odpowiednio zbilansowana, powinniśmy przestrzegać zaleceń piramidy żywieniowej dla królików. Jej podstawą jest siano, którego udział w diecie naszego milusińskiego musi wynieść około 70-80%. Uszaci podopieczni powinni mieć do niego stały i nieograniczony dostęp. Warto zadbać o to, by było ono zawsze świeże, kruche i niezanieczyszczone. Najlepsze dla pupila będzie sianko skomponowane z różnych gatunków traw i ziół (przeczytaj, jakie siano wybrać dla królika KLIK).

↓ SIANO DLA KRÓLIKA ↓

Kolejnym istotnym elementem diety królika miniaturowego są warzywa, które muszą stanowić minimum 10% diety. Szczególnie wartościowe dla pupila będą zielone liściaste pyszności, ale warto wzbogacić menu podopiecznego również o warzywa korzeniowe. Królikom możemy podawać m.in. marchewkę, sałatę, brokuły, buraka. W menu zwierzaka powinien znaleźć się również odpowiedni granulat. Jego udział w jadłospisie dorosłych zwierzaków nie może jednak przekraczać 10%. Pupil musi zatem otrzymywać w ciągu doby około 25 g suchej karmy na kg masy ciała. Warto zdecydować się na granulat o wysokiej zawartości włókna (około 20%) i niskiej zawartości tłuszczu (< 3 %), np. na bazie tymotki łąkowej. Nie powinniśmy także rezygnować z serwowania futrzakowi smakołyków (sprawdź, jak wybrać zdrowe przysmaki dla królika KLIK). Dobrze jednak je limitować, aby ich zawartość w menu nie była większa niż 10%. Co może być króliczą przekąską? Z pewnością owoce (np. ananasy, truskawki, jabłka). Warto wybierać takie, które zawierają niewiele cukru. Pupila można uraczyć również suszonymi ziołami lub świeżą zieleniną (np. babka lancetowata, mięta, mniszek lekarski, pokrzywa, gwiazdnica pospolita) oraz kwiatami (np. stokrotka, nagietek). Nie zapominajmy też, by nasz podopieczny zawsze miał jakiś smakołyk, który pomoże mu ścierać zęby. Futrzaki nie pogardzą korą lub gałązkami lipy, wierzby czy jabłoni. Na wyjątkowe okazje można przygotować bardziej kaloryczne przysmaki, np. kolby, dropsy.

↓ SUSZONE ZIOŁA DLA KRÓLIKA ↓

Potrzeby żywieniowe królików zmieniają wraz z wiekiem. Nie ulega więc wątpliwości, że dieta młodego królika musi być trochę inna niż dorosłego futrzaka. Rosnący podopieczni potrzebują bardziej odżywczego i bardziej kalorycznego pokarmu. W ich menu nie może zabraknąć pożywienia, które dostarczy im cennych minerałów, a zwłaszcza wapnia i fosforu, istotnych w okresie wzrostu i rozwoju. Młode zwierzaki do około 6.-7. tygodnia życia powinny otrzymywać mleko matki, a jeśli nie ma takiej możliwości – specjalny preparat mlekozastępczy. Już od około 3. tygodnia życia można zacząć wzbogacać dietę królika pokarmem stałym. Po odstawieniu, czyli od około 7. tygodnia, uszaty pupil powinien mieć nieograniczony dostęp do sianka i granulatu dla młodych zwierzaków. Gotowa mieszanka dla młodego królika musi zawierać więcej białka niż ta dla dorosłego futrzaka. Maluchom można bez obaw podać więc np. odrobinę sianka z lucerny. Od 12. tygodnia życia do menu pupila należy zacząć stopniowo wprowadzać warzywa, zieleninę i inne smakołyki. Warto robić to powoli i uważnie obserwować zachowanie pupila. Po ukończeniu przez królika 7. miesiąca trzeba dokonać pewnych modyfikacji w jego żywieniu. Przede wszystkim musimy wtedy ograniczyć serwowanie granulatu i przekąsek z lucerny, a zwiększyć podaż warzyw i zieleniny. Należy dążyć do tego, by po kilku miesiącach osiągnąć dawki zalecane dla dojrzałych podopiecznych. Serwując pożywienie dorosłym królikom (od 1 roku.), trzeba szczególnie uważać na zawartość kalorii, tłuszczów i cukrów. W związku z tym należy jeszcze bardziej restrykcyjnie podchodzić do podawania granulatu i kalorycznych przysmaków. Ich porcje muszą być zawsze dostosowane do wagi królika. Zajęczaki w podeszłym wieku (>6 lat) często potrzebują specjalnego żywienia ze względu na problemy zdrowotne. Czasami może być konieczne podawanie bardziej kalorycznego pokarmu dla królika », a innym razem – ze względu na ograniczenie aktywności futrzaków – wręcz przeciwnie. Żywienie króliczego seniora warto więc skonsultować z weterynarzem.

↓ POKARM DLA MAŁYCH KRÓLIKÓW ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu